Як декриміналізувати Державну фіскальну службу України?

Для посадових осіб, насамперед із законодавчої, виконавчої, судової влади, а також для представників багатьох ЗМІ характерним є наднизький рівень українського державного мислення та дій.

Українське суспільство і держава потребують оприлюднення всіх діючих тіньових і корупційних схем – насамперед, у податковій, митній, судовій та правоохоронній системах для дієвого їх очищення від криміналітету.

Зараз тіньовий податок на підприємців внаслідок їх примусу до хабарництва з боку ДФС (за тіньових працівників) та з боку митників (за контрабанду товарів) складає близько 10% від прибутку.

Якщо коротко описувати «форми збирання» податків, то тут немає нічого складного: Державна фіскальна служба одержує тінові кошти за провезення однотипного товару без належної фактури з боку іноземних виробників.

Співпраця українських підприємців з виробниками промислової та харчової продукції з Польщі, Румунії, Угорщини, Словаччини та інших країн базується на контрабандних схемах. Їх сутність полягає в тому, що іноземні виробники не зацікавлені у сплаті податків у своїх країнах і надають зазвичай продукцію за документами, які не відповідають державним стандартам. Оскільки ці товари купуються також французами, німцями та іншими споживачами з країн ЄС у значно менших обсягах, ніж українцями, то їм надаються належні документи державного зразка.

При цьому будь-яке дієве сприяння з боку Кабінету Міністрів України та місцевої влади з максимального сприяння розвитку підприємництва в Україні, яке мало б успішно замінити існуючий імпорт, фактично відсутнє.

Передача корупційних коштів здійснюється в такий спосіб:

  • для ДФС – майже відкритим способом у сумі від 100 до 150 грн. на місяць за одного неоформленого працюючого;
  • для митників – в коморі або в кафе, які не охоплені відеоконтролем.

Існують і характерні особливості поведінки працівників податкових інспекцій та митниці. За експертними оцінками близько 70% штатних працівників цих підрозділів беруть активну участь у корупційних схемах. Їх цікавлять лише живі кошти. Будь-яких правових консультацій щодо оформлення товарів згідно вимог законодавства України не проводиться.

Що стосується особливостей корупційних платежів, то після усунення з посади Р. Насірова та притягнення облдержадміністрацій до «відповідальності» за стан справ на митницях ставка корупційних платежів протягом останніх місяців зросла на 15%. Їх річна сума на митниці з боку одного підприємця складає в середньому 500 тис. грн., а для ДФС – 3,5 тис. грн. Ці схеми відомі працівникам СБУ, прокуратури, поліції, представники яких, не виключено, теж причетні до скоєння протиправних діянь.

Але є і свої економічні умови, що не сприяють виробництву товарів в Україні. Зокрема це блокування місцевою владою на рівні міст, сільрад виробництва товарів і послуг через «оподаткування» виробників шляхом їх примусу до неформальних платежів (утримання 3-4 гравців місцевих футбольних команд та проведення інших зборів коштів).

Дії Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України:

  1. Створення законодавчих і урядових умов для ведення підприємницької діяльності шляхом максимального ослаблення ставки оподаткування на прибуток протягом перших 5 років діяльності та надання безвідсоткового кредиту у розмірі до 1 млн. грн (аналог Польщі, де кредити на таких умовах надаються до 30 тис. євро).
  2. Сприяти створенню в кожній громаді, а також у районах і областях дієвого механізму зворотного зв’язку з підприємцями для усунення всіх перепон під час розгортання підприємницької діяльності.
  3. СБУ запровадити сучасні механізми документування хабарницьких дій з боку ДФС шляхом захисту від переслідувань тих підприємців, які сприяють правоохоронцям у документуванні протиправних дій.
  4. Спільно з урядами сусідніх держав запровадити механізмі детінізації торгівельно-виробничого прикордонного співробітництва.
  5. Провести позачергову переатестацію всіх керівників обласних управлінь СБУ, ДФС, ГПУ, Національної поліції, суддівського корпусу, насамперед прикордонних регіонах, і призначити на ці посади українських державників, які мають практичний досвід успішного державотворення в країнах ЄС, США, Канаді та Австралії.

Олександр Корнійчук