Діна Інатаєва
Latest posts by Діна Інатаєва (see all)
У Запоріжжі церква «Христос є відповідь» і фонд «Спасемо Україну» організували пункт розміщення біженців, де приймають і розміщують людей з окупованих районів. Під час евакуації з Енергодара я теж побувала там і хочу поділитися враженнями.
Після того, що було в Енергодарі
Коли рашисти захопили Енергодар, я втратила роботу і залишилася без джерел для існування. Я дуже ощадливо використовувала запаси продуктів, розподіляючи собі мінімум. Часто-густо я кушала тільки один раз на день. Взагалі не пам’ятаю, що я їла, коли ми стояли в колоні біля Василівки, чекаючи дозволу на виїзд до Запоріжжя. Я не знала, на скільки днів вистачить моїх скромних заощаджень. Вдень ми з мамою-пенсіонеркою стояли на дорозі, а ночували в селі Скельки, і треба було платити за це тимчасове житло. Тому боялася витратити останні гроші на їжу.
Це були найгірші дні відчаю та тривоги за майбутнє. Обстріли міста, часті відключення електрики та води, а найстрашніше – ситуація на захопленій ЗАЕС… Що буде далі? Скільки ще часу доведеться провести в дорозі? Однак того вересневого надвечір’я, коли після довгих днів стояння в евакуаційній колоні ми нарешті вирвалися через Василівку, доїхали до Запоріжжя, і я побачила українські прапори, то не змогла стримати емоцій.
Довгі місяці в окупації у мене навіть сліз не було, а тут я плакала від щастя, коли зустріла наших захисників. «Радимо вам звернутися до центру розміщення біженців, – сказав мені молодий військовослужбовець, який перевіряв документи, – ви можете там переночувати». Це було дуже доречно. Нам треба було хоч трохи відновити сили, щоб вирушати далі. І коли ми, в супроводі волонтерів, дісталися туди, це стало, мабуть, найщасливішою подією у моєму житті за останній час.
Умови для тимчасового розміщення біженців
Пункт для розміщення біженців організували представники Церкви «Христос є відповідь» і благодійного фонду «Спасемо Україну». Втім, ця історія не про релігію, а про те, що значить бути українцями.
Він розміщений ближче до виїзду із Запоріжжя, і в цій локації можна почуватися у безпеці.
Всередині все дуже охайно прибрано, в кімнатах тепло. Постільна білизна чиста і пахне свіжістю. Тут є чайники, можна заварити каву, також є посуд.
В кімнаті на шістьох людей ми з мамою тоді були тільки вдвох, але в інші дні там бувають зайняті всі місця. По-перше, коли ми виїздили (кінець вересня 2022 р.), окупанти випускали дуже мало людей. По-друге, більшість біженців не стали затримуватися у Запоріжжі та одразу поїхали далі від щоденних обстрілів.
Позначки, дитячі малюнки, дописи на згадку – скільки теплоти в цих посланнях!
Звісно, тут можна прийняти душ і привести себе до ладу.
А ще у пункті розміщення біженців є те, чого немає в окупованих районах. Інтернет від українського провайдера! В Енергодарі, за довгі місяці без інформації та без новин ми просто здичавіли. У нас ловили тільки 1-2 українські радіостанції, а Інтернет окупанти провели свій та повністю його контролювали. І тут я нарешті змогла спокійно переглянути незаблоковані «ефесбешниками» інформаційні ресурси та дізнатися про події у нашій країні.
Ми переночували в центрі розміщення біженців одну ніч, і наступного ранку вирушили до рідних, на Чернігівщину.
Коли люди, котрі залишили ці написи, впізнають серед них свої, то їм буде приємно.
Нова Каховка, Мелітополь, Охримівка, Херсон, Арбатська Стрілка та дуже багато інших селищ і міст на Півдні – все це наша неймовірна Україна!
Дякуємо за допомогу!
І саме тут, коли позаду залишилися нескінченні дні під обстрілами в Енергодарі, очікування в черзі на виїзд і знущання рашистів у Василівці, я зрозуміла одну річ. Тепер я знаю, навіщо окупанти запроваджували всі ці «реєстрації», а потім тижнями мордували людей в колоні, не випускаючи на підконтрольну Україні територію. Вони хотіли зламати нас морально, виснажити фізично, щоб змусити залишитися і працювати на них. Люди потрібні рашистам тільки як дармова робоча сила, а також і «живий щит». Тих, кого зламати не вдалося, орки випускали.
Ми з мамою простояли в черзі на виїзд 8 днів. А мої друзі, котрі виїхали на день пізніше після нас, простояли там усі 26 днів. Коли вони нарешті виїхали, моїй радості не було меж, бо я переймалася за них так, що не передати словами. І ми, нехай і в різний час, побували в цьому пункті розміщення біженців.
Сердечно дякуємо всім, хто вкладає свою і працю і душу, допомагаючи співвітчизникам, які стали біженцями. Церкві «Христос є відповідь» (хоч я і невіруюча), її керівництву та парафіянам, які роблять добро не для того, щоб агітувати за свою віру, а тому, що у нас спільне лихо і ми мусимо вистояти. Фонду «Спасемо Україну», який використовує кошти за призначенням і наближає нашу перемогу. Волонтерам, які зустрічають біженців, підтримують добрим словом, надихають жити. Кухарям, які готують по-домашньому смачні сніданки, обіди та вечері. І дякую тим, хто підтримує затишок у цих кімнатах, хто прибирає, миє, пере білизну.
Сил вам, добра та міцного здоров’я!
Ми пам’ятатимемо ваш подвиг до кінця життя.