Ірина Кременовська
Latest posts by Ірина Кременовська (see all)
- Кліматична тематика як зброя проросійських пропагандистів (розбір форуму «Глобальный кризис. Ответственность» від МГР «АллатРа») -
- Патріотичний ребрендинг «АллатРа» чи стара гра у новій обгортці? -
- Зняти плівку обману, або Як позбутися реклами проросійської секти -
- Серія робіт «Faces of war» Тамари Качаленко присвячена пам’яті жертв катастрофи на Каховській ГЕС -
- Клірик УПЦ (МП) Микола Данилевич виправдовував російську агресію та розпалював релігійну ненависть -
Днями в Харкові відбулася одна цікава й показова подія, котру всіляко замовчують у ЗМІ – ті, хто рік тому лементували про переслідування владою реабілітаційних центрів, тепер сором’язливо замовкли, вдаючи, немов нічого не сталося. А сталося те, що Холодногірський районний суд м. Харкова (суддя Ольховський Є.Б.) постановив обвинувальний вирок у справі № 642/3870/18 відносно керівника благодійної організації «Благодійний фонд «Сіон-Харків». Очільника реабілітаційного центру для алко- і наркозалежних осіб було визнано винним у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 146 Кримінального кодексу України – незаконне позбавлення волі або викрадення людини.
Павло Кас’янов разом із Дмитром Поповим заснував благодійну організацію «Благодійний фонд «Сіон-Харків» (код 41493680), як вид економічної діяльності зазначивши КВЕД 87.20 «надання послуг догляду із забезпечення проживання для осіб з розумовими вадами та хворих на наркоманію», де він є керівником і підписантом.
Після реєстрації зазначеної вище організації засуджений за попередньою змовою у злочинній групі разом із невстановленими в ході досудового розслідування особами, матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження, у 2017-2018 роках, не маючі всієї необхідної дозвільної документації для надання медичних та психологічних послуг з реабілітації осіб, які мають алкогольну чи наркотичну залежність, в т.ч. ліцензії та акредитації, як і штату кваліфікованих спеціалістів лікарів чи психологів, не маючі належних матеріально-побутових та медико-санітарних умов для проживання цих осіб, а також взагалі навіть наміру надавати належну, у встановленому чинним законодавством порядку, допомогу у звільненні цієї категорії осіб від зазначених вище залежностей, переслідуючи корисливу мету особистого збагачення, вирішили вводити в оману, як алко-наркозалежних осіб, так і їх близьких та родичів.
Останнім було запропоновано надання послуг за винагороду від 1000 до 3000 тис. грн. у вигляді курсу медичної та психологічної реабілітації у реабілітаційному центрі. За результатами проходження курсу клієнтам обіцяли звільнення цих осіб від алкогольної та наркотичної залежності. Фактично організатори реабілітаційного центру після отримання згоди на надання цих послуг та на їх оплату мали намір лише примусово забирати всіх алко- і наркозалежних осіб з місць їх мешкання та перебування, в т.ч. проти волі останніх, використовуючи їх стан сп’яніння та (або) протиправно застосовуючи психологічний тиск, використовуючи фізичну силу та численну перевагу, щоб зломити волю до опору.
Потім їх доправляли, з використанням автотранспорту, до підвального приміщення, яке ними використовувалось як реабілітаційний центр. Там алко- і наркозалежних осіб утримували впродовж тривалого часу, примусово та проти їх волі, обмежуючи їх особисту свободу та застосовуючи для підкорення їх волі протиправні заходи фізичного та психологічного впливу.
Людей морили голодом і примушували до участі у релігійних обрядах
В подальшому після отримання згод від близьких та родичів на надання вказаних послуг особам з наркотичною чи алкогольною залежністю та на їх оплату, керівник «БО «Сіон-Харків», за попередньою змовою разом із невстановленими в ході досудового розслідування особами, матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження, усупереч вимог ст.ст. 28, 29 Конституції України, Законів України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» та «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними», та іншого чинного національного законодавства у цій галузі права, обмежуючи особисту волю осіб, їх недоторканість та свободу, а також право на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, маючи заздалегідь направлений умисел на викрадення двох та більше осіб та корисливий мотив особистого збагачення, викрадали алко- і наркозалежних осіб з місць їх мешкання чи перебування.
Все це супроводжувалося заподіянням останнім фізичних страждань. А потім, після усунення опору, за допомогою фізичного насильства чи психологічного тиску, проти їх волі, доставляли автотранспортом до підвального приміщення у нежитловій будівлі. У цьому приміщенні вони примусово, тривалий час, утримували цих осіб, без належних матеріально-побутових та медико-санітарних умов і повноцінного харчування, в т.ч. з постійним обмеженням доступу до свіжого повітря і природного світла. Одночасно утримуваних осіб примушували, проти їх волі, брати участь у релігійних обрядах. Таким чином, органіатори реабілітаційного центру нав’язували їм свої релігійні переконання.
Реалізуючи вказані вище злочинні наміри, керівник «БО «Сіон-Харків» за попередньою змовою у злочинній групі разом із невстановленими в ході судового розслідування особами, матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження, попередньо, до вчинення злочину, обумовивши між собою об’єкти злочину, його характер, місця, спосіб вчинення, зміст виконуваних функцій, розуміючи, що в силу вимог ст. 29 Конституції України, Закону України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними» та іншого чинного національного законодавства, примусове лікування осіб, хворих на наркоманію, хронічний алкоголізм та психічні хвороби, можливе лише за рішенням суду, переслідуючи корисливий мотив особистого збагачення, за грошову винагороду від однієї до трьох тисяч гривень, у період 2017-2018 роки, попередньо ввівши в оману близьких та родичів алко- і наркозалежних осіб, реалізуючи свій єдиний злочинний прямий умисел, здійснили викрадення з місць мешкання двох та більше алко-наркозалежних осіб, що супроводжувалося заподіянням останнім фізичних страждань, після чого, автотранспортом перемістили їх у спеціально підготовлене підвальне приміщення у нежитловій будівлі, де незаконно, тривалий час, позбавляли волі, примусово їх утримуючи, обмежуючи у свободі пересування та праві вільного вибору місця мешкання, примушуючи деяких алко-наркозалежних осіб проти їх волі підписувати різні заяви, договори, правила поведінки та інші документи про нібито добровільне перебування на реабілітації, позбавляючи їх права спілкування з близькими та родичами, обшукуючи та вимагаючи передати особисті речі, гроші і документи, забираючи їх, як і мобільні телефони та картки операторів стільникового зв’язку, таким чином, позбавляючи можливості викликати собі на допомогу інших осіб чи правоохоронні органи.
Також, з метою зломити супротив деяких алко-наркозалежних осіб, як під час викрадення, так і під час їх примусового доставляння та утримання проти волі у вказаному підвальному приміщенні, а також у разі непідкорення, засуджений, за попередньою змовою у злочинній групі разом із невстановленими в ході судового розслідування особами, матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження, застосовували до них протиправні заходи фізичного та психологічного насилля, наносили їм тілесні ушкодження, побої, в т.ч. у разі спроб припинити реабілітацію або самовільно залишити підвальне приміщення за вказаною вище адресою, яке тривалий час використовувалось «БО «Сіон-Харків».
Крім того, співучасники примушували утримуваних алко- і наркозалежних осіб приймати участь у протестантських релігійних заходах, при цьому не звертаючи уваги на їх релігійні переконання. Людей примушували постійно переглядати книги та фільми на релігійну тематику, періодично знущалися над ними, застосовували протиправні заходи фізичного та психологічного впливу, насильство, побої, з метою придушення їх волі, залякування та дискримінації.
Без ліцензій, дозволів і кваліфікованих фахівців: як знущалися над утримуваними особами
За час перебування таких осіб у приміщенні будинку, їх родичі, введені в оману щодо дійсного наміру керівника «БО «Сіон-Харків», який діяв за попередньою змовою у злочинній групі разом із невстановленими в ході судового розслідування особами, матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження, повинні були сплачувати їм грошові кошти щомісяця, в кожному випадку в залежності від їх матеріального стану, в сумі від однієї до трьох тисяч гривень в якості винагороди за начебто надання кваліфікованої допомоги у подоланні залежності, хоча фактично надання кваліфікованої медичної чи психологічної допомоги у звільненні від алкогольної та наркотичної залежності не передбачалося, оскільки осіб тільки примусово доставляли, за що також брали плату від 200 до 500 гривень, а потім утримували тривалий час у підвальному приміщенні проти їх волі, обмежуючи у праві на свободу пересування та вільний вибір місця проживання.
Усупереч вимогам ст.ст. 28, 29, 43 Конституції України засуджений керівник «БО «Сіон-Харків», за попередньою змовою у злочинній групі разом із невстановленими в ході судового розслідування особами, матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження, режим тримання алко-наркозалежних осіб і їх зв’язок з зовнішнім світом, був ними суворо регламентований або взагалі заборонений протягом тривалого часу. Такі заклади відповідно до Факультативного протоколу до конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження та покарання, ратифікованого Верховною Радою України 21.07.2006, належать до місць несвободи, оскільки особа не може їх залишити за власним бажанням.
Так, з вересня 2017 року, точна дата в ході судового слідства не встановлена, керівник «БО «Сіон-Харків», за попередньою змовою у групі з іншими невстановленими на цей час особами, попередньо, до вчинення злочину, обумовивши між собою об’єкти злочину, його характер, місця, спосіб вчинення, зміст виконуваних функцій, розуміючи протиправність своїх дій та маючи сумісний прямий умисел на незаконне позбавлення волі громадянина, який добровільно звернувся до «БО «Сіон-Харків», протягом тривалого часу, тобто до 06.03.2018 незаконно, проти волі останнього, силоміць утримували його у підвальному приміщенні нежитлового будинку.
Там утримуваний чоловік був позбавлений права залишення місця, в якому він перебував, тим самим незаконно позбавили його волі, свободи переміщення та вільного вибору місця проживання. На всі вимоги утримуваного у вказаний вище період відімкнути зачинені замки металевих дверей зазначеного підвального приміщення, припинити його примусове, проти його волі утримання та звільнити його звідти, останній отримував відмову від керівника благодійного фонду.
Вказані протиправні дії засудженого, за попередньою змовою у групі разом із невстановленими в ході судового розслідування особами, матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження, супроводжувались спричиненням потерпілому фізичних страждань в результаті утримання проти його волі у закритому підвальному приміщенні вказаного нежитлового будинку.
Це, своєю чергою, не давало останньому належним чином орієнтуватися у просторі й часі, обмежувало його у виборі та прийомі ліків, отриманні кваліфікованої медичної допомоги, питті якісної води, повноцінному харчуванні, доступі до природного світла та свіжого повітря, а також взагалі у обмеженні щодо перебування у належних медико-санітарних і матеріально-побутових умовах.
Крім того, з листопада 2017 року, точна дата в ході судового слідства не встановлена, керівник «БО «Сіон-Харків», за попередньою змовою разом із невстановленими в ході судового розслідування особами, матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження, попередньо, до вчинення злочину, обумовивши між собою об’єкти злочину, його характер, місця, спосіб вчинення, зміст виконуваних функцій, розуміючи протиправність своїх дій та маючи сумісний прямий умисел на незаконне позбавлення волі вчинили аналогічні дії відносно декількох інших осіб (більш повно все описано в тексті обвинувального вироку).
Як викрадали людей для подальшого незаконного позбавлення волі
В обвинувальному вироку детально описано встановлені судом факти, що показують, як злочинці, що діяли за попередньою змовою, планували та координували свої дії щодо насильницького викрадення людей. Зокрема, одного чоловіка, батьки якого звернулися до реабілітаційного центру, із застосуванням грубої сили викрали прямо з дому.
Злочинці приїхали за ним на автомобілі, зайшли до будинку, коли потерпілий спав. Його розбудили, почали залякувати й погрожувати, потім силоміць вивели з дому і посадили в авто. Далі його привезли та помістили в те саме підвальне приміщення, де за глухими металевими дверима, без світла і свіжого повітря вже утримувалися інші бідолахи.
Другого чоловіка теж забирали з дому – його силоміць витягли на вулицю й заштовхали в авто. Незабаром і він опинився в підвалі серед інших утримуваних.
Третього чоловіка викрали з невстановленого реабілітаційного центру, розташованого в районі перехрестя пр. Героїв Сталінграду та пр. Льва Ландау в м. Харкокві. А саме, біля зазначеного невстановленого центру, в якому добровільно перебував цей чоловік, злочинці зустріли останнього та, усуваючи його волю до опору, використовуючи свою чисельну перевагу та протиправно застосовуючи фізичне і психологічне насилля та тиск, проти волі останнього, нанесли йому декілька ударів по тулубу та по голові.
А потім, примусово застосовуючи фізичну силу посадили його в авто, що заздалегідь припаркували неподалік від місця викрадення потерпілого. ованного вказаного вище автомобіля. Він також був доправлений і поміщений до підвалу.
Четвертого потерпілого так само викрали прямо з дому. Його побили, закрутили руки та заштовхали в авто, на якому доправили та помістили до підвалу.
П’ятого потерпілого теж викрали з дому. Власне, і його історія мало чим відрязняється: злочинці зайшли до будинку, коли він спав, витягли з ліжка, побили, витягли на вулицю та заштовхали в авто, щоб доправити до підвалу.
Шостого потерпілого викрали з дому і теж прийшли за ним, коли той спав. І його витягли з ліжка, скрутили, примусово помістили в авто і вивезли до підвалу.
Сьомого потерпілого викрали з дому аналогічним способом і помістили до підвалу.
А восьмого потерпілого не лише викрали, але й жорстоко побили. Цього чоловіка теж забрали з дому, але він став чинити активний опір. Коли злочинці увійшли до квартири, щоб забрати чоловіка, вони били його прямо в кімнаті, потім витягли з квартири та били в під’їзді, після чого заштовхали в авто, кинувши його на підлогу під заднім сидінням, і там нанесли кілька ударів. Але і це ще було не все: коли викраденого чоловіка доправили до підвалу, й там він став задавати питання і сперечатись, у одній з кімнат цього приміщення злочинці стали бити його руками і ногами в різні частини тіла, кінцівок та голови.
Припинення діяльності реабілітаційного центру та звільнення утримуваних осіб
06.03.2018 р. під час проведення обшуку в підвальному приміщенні нежитлової будівлі прокурорами Харківської місцевої прокуратури № 1, слідчими СВ Холодногірського ГУНП в Харківській області та працівниками Служби безпеки України, виявлено та звільнено Шестерненка О.С., Сіндєєва М.С., Булгакова О.В., Фролова Р.В., Квашина Р.О., Бугаєнка Д.А., Артеменка Д.Г., Орехова А.Ф., Коваленка О.С., Дудніка Д.В. та Нагорного В.Ю.
Звільнені люди попрохали про допомогу і повідомили про протиправні дії, вчинені відносно них керівником реабілітаційного центру та іншими особами, матеріали відносно яких виділені в окреме кримінальне провадження.
Так, було встановлено, що злочинці, які діяли з корисливих мотивів, викрали декількох громадян з місць перебування та проживання, що супроводжувалось заподіянням їм фізичних страждань. Після цього, також із корисливих мотивів, примусово, проти їх волі, тривалий час, викрадених людей утримували разом з іншими особами, що мають алкогольну та наркотичну залежність, у підвальному приміщенні. І все це супроводжувалося побоями та знущаннями.
А як же поводився в суді керівник керівник «БО «Сіон-Харків»? – спитаєте ви, – напевне, він «стояв за віру» та розповідав про «велику місію»? Нічого цього не було. Всі так звані «гуру» та «месії» відрізняються крайньою боягузливістю та одразу стають «шовковими», як тільки розуміють, що їм може загрожувати в’язниця.
Так сталося й цього разу: керівник «БО «Сіон-Харків» повністю визнав свою вину, погодився з кваліфікацією скоєного ним злочину та підтвердив обставини, викладені в обвинувальному акті. Він каявся, прохав суворо його не карати й тиснув на жалість, наводячи як пом’якшувальну обставину наявність у нього на утриманні малолітньої дитини.
За таких обставин суд визнав доведеним те, що керівник реабілітаційного центру скоїв злочин, передбачений ч. 2 ст. 146 КК України – незаконне позбавлення волі та викрадення людини, з корисливих мотивів, вчинене щодо двох осіб, за попередньою змовою групою осіб, що супроводжувалося заподіянням потерпілому фізичних страждань, здійснюване протягом тривалого часу.
Зрештою, злочинець був визнаний винним і йому було призначено покарання у вигляді обмеження волі строком на 2 роки із застосуванням ст. 75 КК і встановленням іспитового строку на 1 рік.
Читайте також:
У стінах Мінюсту прихистили шахраїв