Незважаючи на нарощування обертів житлового будівництва, для більшості громадян власна квартира залишається нездійсненною мрією. Основними перешкодами на шляху придбання власного житла є вартість і метраж.
Якщо врахувати, що сьогодні середня вартість 1 кв. м на первинному ринку складає мінімум 1500$, а мінімальний метраж однокімнатної квартири – від 60 м2, то складати гроші на квартиру доведеться не менше 20 років.
Для «людей у владі» давно вже став традиційним PR за рахунок проголошення стрімкого вирішення житлових проблем громадян. Ось і в Києві спробували вирішити проблеми „безквартирної молоді”, а також інших пільгових верств населення, шляхом збільшення темпів будівництва соціального житла. Здійснювати програму довірено такому потужному будівельному підприємству як «Житлоінвестбуд – УКБ”. Отже, сама по собі ідея нібито і благородна, але, як показала практика, далеко не безкорисна.
Тендерною палатою України було здійснено дослідження щодо дотримання законності та обґрунтованості проведення КП „Житлоінвестбуд – УКБ” закупівель робіт з будівництва та розробки технічної документації за державні кошти. Під пильне око фахівців Тендерної палати попали чотири тендерні процедури: на закупівлю робіт з будівництва житлових будинків на базі виробів „ДБК-3” по вул. Милославській в Деснянському районі м. Києва, послуг з виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво будинку у м. Києві по вул. Бальзака між буд. 4-6 та робіт з будівництва будинку у м. Києві по вул. Бальзака між буд. 4-6.
В результаті дослідження виявлено, що КП „Житлоінвестбуд – УКБ” з грубим порушенням вимог чинного законодавства витрачені державні кошти у розмірі 547, 57 млн. гривень, в чому вбачається можливе нанесення державі збитків. Дії тендерного комітету КП „Житлоінвестбуд – УКБ” можуть містити ознаки суспільно-небезпечних діянь, визначених статтею 364 Кримінального кодексу України, а відповідні висновки вже передані до Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією.
Під час проведення КП „Житлоінвестбуд – УКБ” двох тендерних процедур закупівлі робіт з будівництва житлових будинків на базі виробів „ДБК-3” по вул. Милославській (ділянки 1,2, 3, 4, 5,6) в Деснянському районі м. Києва у березні 2006 році тендерним комітетом було безпідставно завищено загальну вартість житлових будинків. Але про все по порядку.
Слід зазначити що такі вимоги Замовника, як будівництво житлових будинків на базі виробів „ДБК-3”, а також скорочення терміну подання тендерних пропозицій до 21 дня на початку проведення тендеру вже вказують на дискримінацію й обмеження конкурентоспроможності учасників, що в свою чергу є порушенням вимог чинного законодавства.
Відповідно до пояснень тендерного комітету Замовника скорочення терміну ґрунтується на „…соціальній значимості будівництва соціального житла”. Фахівці Тендерної палати України цілком згодні з тезою про соціальну значимість, але на їх думку, поспіх у справах державних закупівель ніколи ще не увінчувався успіхом. Крім того, в оголошенні про проведення закупівель чомусь було значно завищено очікувану вартість закупівлі. До чого б це?
Якщо вже розбиратись з „доброчесністю” тендерного комітету, то слід зауважити, що при складанні тендерної документації він передбачив обов’язковість використання виробів виключно „ДБК-3”, а от про методику розрахунку ціни тендерної пропозиції чомусь забув. А між тим, це, в свою чергу, призвело до значного завищення ціни за 1кв.м.
Крім того, на запит одного з учасників про включення до вартості будівництва витрат позамайданчикових інженерних мереж, Замовник відповів, що ці роботи не входять в дані тендери. А тендери (торги) з закупівлі проектування та будівництва інженерних мереж на ділянці забудови по вул. Милославській будуть проведені окремо. Однак, учасниками до загальної вартості робіт було таки включено вартість інженерної підготовки території, внаслідок чого вартість 1кв.м загальної площі житла безпідставно збільшено.
Якщо вірити наданим протоколам засідань тендерного комітету КП „Житлоінвестбуд – УКБ” , кваліфікаційні вимоги кожного учасника відповідали вимогам тендерної документації. При цьому, здійснюючи оцінку тендерних пропозицій учасників та вибору переможця відкритих торгів, було безпідставно завищено вартість 1кв.м шляхом включення до ціни вартості робіт та витрат, не передбачених тендерною документацією.
Наприклад, при здійсненні порівняння та оцінки тендерних пропозицій до переліку критеріїв включено елемент „Вартість 1м2 з витратами замовника”, який складає 21,6% від цінової пропозиції учасника. Внаслідок цього вартість 1кв.м стала значно вище запропонованої. От саме за цією ціною і укладалися договори з переможцями.
Так в результаті проведення першого тендеру між КП „Житлоінвестбуд – УКБ” і ВАТ „Домобудівний комбінат № 3”, укладено три підрядні договори (ділянки 1,2,3) з розрахунку 3813 грн. за 1 кв.м. Можна лише зазначити, що така ціна перевищує опосередковану вартість 1кв.м встановлену Міністерством будівництва, архітектури та ЖКГ України по м. Києву на 761,8 грн. Отже, в результаті лише одної процедури закупівель Замовник безпідставно зависив загальну вартість житлових будинків, що призвело до зайвого використання державних коштів по трьох об’єктах в сумі 60,352 млн. гривень.
За результатами оцінки, переможцем інших торгів з закупівлі робіт будівництва житлових будинків (ділянки 4,5,6) на базі виробів „ДБК-3” по вул. Милославській в Деснянському районі м. Києва обрано ЗАТ ВПБФ „Атлант”. При укладанні підрядних договорів вартість 1кв.м склала 3836,1 грн за 1 кв.м замість 3075,00 грн, вказаних у тендерній пропозиції, і перевищила опосередковану на 761,1 грн, що призвело до безпідставного завищення загальної вартості житлових будинків та зайвого використання державних коштів по трьох об’єктах в сумі 20,289 млн. гривень.
Отже, ефективність використання державних коштів, витрачених на будівництво соціально важливих будинків по вул. Милославській в м. Києві виглядає, на думку фахівців Тендерної палати України, досить сумнівно.
Тепер пропонуємо розглянути результати проведення тендерних процедур на закупівлю КП „Житлоінвестбуд – УКБ” робіт з виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво будинку в березні-квітні 2006р. та робіт з будівництва будинку у м. Києві по вул. Бальзака у травні-червні 2006 р.
Отже, згідно з реєстром отримання тендерних пропозицій на закупівлю робіт з виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво будинку у м. Києві по вул. Бальзака до участі у торгах надійшли тендерні пропозиції від ЗАТ „Атлант” та АТЗТ „Київський Будпроект”. Досить цікавим є факт внесення змін до змісту поданої тендерної пропозиції ЗАТ „Атлант” вже під час здійснення розкриття тендерних пропозицій.
Мабуть старалися не даремно. Адже, за досить дивним збігом обставин саме ЗАТ „Атлант” обрано переможцем в результаті проведення торгів. Після цього, між Головним управлінням житлового забезпечення КМДА, Замовником та ЗАТ „Атлант” укладено трьохсторонній інвестиційно–підрядний договір на виготовлення проектно-вишукувальної документації на будівництво житлового будинку по вул. О.Бальзака (між будинками №4-6) на загальну суму 2382,588 тис. грн.
Однак, залишається незрозумілим, навіщо було включати до сторін договору Головне управління житлового забезпечення КМДА, якщо це не передбачено чинним законодавством.
Крім цього, в умовах цього договору, на думку фахівців, спостерігається декілька ну зовсім аномальних положень. Так, у розділі „Порядок фінансування” інвестиційно–підрядного договору зазначено наступне: „…Підрядник (ЗАТ „Атлант”) перераховує кошти Замовнику на фінансування проектно-вишукувальної документації у розмірі 714,768 тис. грн”. Чи може це бути помилкою? Навряд чи. Тому що у підрозділі „Підрядник зобов’язаний” цього ж договору чорним по білому написано: „..Підрядник (ЗАТ „Атлант”) зобов’язаний забезпечити своєчасне фінансування проектно-вишукувальної документації…”.
Мабуть, суть такої „операції” зрозуміють всі. Адже не треба мати особливої освіти задля розуміння того, навіщо туди-сюди „ганяти” гроші. Але нехай цим сумнозвісним процесом опікуються вже правоохоронні органи. Ми ж можемо зазначити, що в порушення вимог Цивільного кодексу України у інвестиційно–підрядному договорі встановлені обов’язки Підрядника в частині фінансування предмету цього договору, які згідно з положеннями ст. 889 цього Кодексу є обов’язками Замовника.
Щодо проведення процедури закупівлі робіт з будівництва будинку у м. Києві по вул. Бальзака у травні-червні 2006року, то й цього разу КП „Житлоінвестбуд – УКБ” скоєно низку грубих порушень чинного законодавства.
Так, в порушення вимог законодавства перевірка наявності всіх необхідних документів, передбачених тендерною документацією, правильність їх оформлення здійснювалась Замовником на етапі проведення оцінки та порівняння тендерних пропозицій.
Крім цього, дослідженням наданих тендерних пропозицій встановлено, що на момент розкриття у всіх учасників торгів були відсутні документи, що підтверджували б відповідність кваліфікаційним вимогам. Однак, тендерним комітетом КП „Житлоінвестбуд – УКБ” не відхилено подані тендерні пропозиції, як такі, що не відповідають вимогам, встановленим у тендерній документації. Нагадаємо, що згідно до законодавства в сфері державних закупівель у цьому випадку торги взагалі мали б бути відмінені.
Під час здійснення оцінки пропозицій Замовником визначено критерій „Вартість 1кв.м з витратами замовника”, якій не передбачався тендерною документацією та становив 7,57% (311,00 грн./кв.м) від запропонованої вартості.
Якщо говорити відверто, то враховуючи все вище сказане, перемога ЗАТ „Атлант” в цьому тендері вже не дивує. Але тут виникає низка запитань без відповідей. Наприклад, фахівців Тендерної палати України турбує, чи не занадто „теплими” виглядають стосунки між Замовником та ЗАТ „Атлант”. Який тендер не досліди – скрізь ЗАТ „Атлант”. Яку з його пропозицій не візьми – завжди найнижча ціна. Яка, до речі, згодом зростає за рахунок додавання непередбачених документацією критеріїв та відсотків.
Щодо останнього випадку, то в результаті проведення тендерних процедур між Замовником та ЗАТ „Атлант” укладено 4 підрядних договори на будівництво житлового будинку по вул. Бальзака на загальну суму 131,11 млн. грн. Вартість 1 кв.м за цими договорами встановлена у сумі 4033,7 грн.
Слід звернути увагу, що як і в попередніх випадках, в оголошені про проведення процедури відкритих торгів вказана очікувана вартість робіт з будівництва у сумі 69,96 млн. гривень, тобто маже у 2 рази менша від отриманої.
Згідно з роз’ясненням Замовника очікувана вартість збільшена на підставі Рішення Київської міської ради, яким було збільшено загальну житлову площу (32503,56 кв.м). Проте, згідно з технічним завданням тендерної документації, затвердженій через 20 днів по тому, була передбачена вищезгадана цифра, але чітко визначено, що за рахунок бюджетних коштів фінансування будівництва житла забезпечено лише на 22752,47 кв.м.
Отже, Замовником безпідставно збільшено розмір фінансування за рахунок бюджетних коштів на закупівлю робіт з будівництва житла у сумі 61,146 млн. грн. Посилаючись на Бюджетний кодекс України можна впевнено констатувати, що витрати державного бюджету на покриття таких зобов’язань не можуть здійснюватися.
Крім всього іншого, умовами тендерної документації строк закінчення будівництва встановлено грудень 2007 року. А у договорах загальною вартістю 76,465 млн. грн. строк закінчення будівництва встановлено ІV квартал 2008 року та ІІІ квартал 2008 року. Постає логічне запитання: „Коли ж таки пільговики отримають це, так би мовити, „соціальне” житло?”
А якщо врахувати, що вартість 1 кв.м , за укладеними договорами перевищує на 958,70 грн встановлену відповідними нормативними актами опосередковану вартість 1 м2 по м. Києву, то маємо 131,11 млн. грн державних коштів, витрачених Замовником з грубим порушенням вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищенаведені факти, КП „Житлоінвестбуд – УКБ” з грубим порушенням вимог чинного законодавства витрачені державні кошти у розмірі 547, 57 млн. гривень, в чому вбачається можливе нанесення державі збитків.
На думку Тендерної палати України для визначення суми збитків буде доцільно провести ревізію фінансово-господарської діяльності КП „Житлоінвестбуд – УКБ”. Слід зауважити, що в діях тендерного комітету КП „Житлоінвестбуд – УКБ” можуть вбачатися ознаки суспільно-небезпечних діянь, визначених Кримінальним кодексом України.
Отже, виходить, що ідея соціального будівництва, можливо, і гарна. Однак її реалізація майже нездійсненна з причин масових порушень законодавства чиновниками. Лишається сподіватися, що всі роботи за згаданими адресами будуть таки виконані, черговики колись таки отримають „омріяне” житло, а дії корисливих чиновників не залишаться без уваги правоохоронних органів. Додамо, що всі матеріали щодо даної справи передані до Комітету Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією.
Тендерна палата України