Олексій Святогор
Latest posts by Олексій Святогор (see all)
- Передавання засуджених і ув’язнених із тимчасово окупованих територій до України -
- Верховна Рада України бере до уваги проблему саботажу мобілізації засуджених -
- «Спеціальне тактичне спорядження» – шахраї «в законі»? -
- Зелене майбутнє міста: як озеленення змінює наші вулиці -
- «Психологічна діагностика» заподіяної моральної шкоди (особистий досвід) -
У містечку Кролевець Сумської області росте унікальне дерево, яке водночас належить до найвідоміших у світі. Це яблуня-колонія, абсолютно не звичайна за своїми ботанічними особливостями.
Дерево-сад
Це яблуня-колонія, диво природи, і таке дерево існує тільки одне-єдине. Справа в тому, що на відміну від інших дерев цього виду, яблуня дає довгі й тонкі стовбури, які пригинаються до землі, а торкнувшись ґрунту, укорінюються. Вони дають нові паростки, що продовжують рости далі таким саме чином – немов звичайна полуниця.
Дереву минає понад 220 років, а нові пагони утворюють собою цілий сад. Зараз у ньому понад 15 стовбурів, які височіють на площі 1000 м2.
Старі стовбури поступово відмирають, нові продовжують розростатися. Дерево розмножується лише цим способом. Неодноразово вчені (серед них – Іван Мічурін) досліджували унікальну яблуню, намагаючись виростити аналогічні дерева в інших місцях різними способами, але всі вони зазнали невдачі. Попри всі зусилля, дерево не приживалося, хоча отримати такий примірник мріяли ботанічні сади та відомі світила науки. Таким чином, яблуня росте лише на одному місці, розмножуючись унікальним для свого виду способом, її за правом можна вважати одним з чудес світу.
Біля яблуні розташована школа. Дерево-сад огороджене кам’яним цоколем, але продовжує розростатися у межах відведеної для нього ділянки. Біля огорожі розміщена табличка з описом усіх властивостей дерева.
Цікаво, що половина дерева-саду родить одного року, а решта – наступного. Загальний обсяг зібраних торік плодів становив приблизно 200 – 300 кг. Всі яблука середнього розміру, злегка червоні, смак звичайний, кисло-солодкий. До речі, коли плоди ще не достигли або вже відійшли, учні довколишньої школи приносять яблука з дому та підкладають під дерева. Потім місцеві школярі дуже веселяться, спостерігаючи за тим, як довірливі туристи куштують їх і збирають насіння з надією виростити яблуню в себе на подвір’ї, тим самим затьмаривши славу Мічуріна, який, звісно, успіху в цьому не мав.
Нерозгадана таємниця
Серед дерева-саду знаходиться могила князя Петра Мещерського (24.08.1780 р. – 18.02.1848 р.). За однією з версій появи цього дерева, в 1786 р. яблуня була посаджена самим князем поблизу його маєтку. За іншою версією, яблуню посадив його садівник.
Свою назву – яблуня-колонія, це дерево отримало у червні 1972 р., коли за рішенням виконкому Сумської обласної ради воно було оголошено пам’яткою природи місцевого значення. Пізніше, у грудні 1998 р. її статус було підвищено, і яблуня-колонія стала пам’яткою природи загальнодержавного значення.
Відвідування саду залишає відчуття загадковості. Естетичну насолоду приносить споглядання переплетених, чудернацьки покручених стовбурів. Знаходячись між ними, почуваєшся, немов у диво-казці, мимоволі замислюючись над сутністю життя. Плину часу не відчувається, і дивний спокій оволодіває душею.
Досі таємниці дерева не розгадані. Звідки воно з’явилося, чому має такі особливості, чому росте лише на цьому місці? Можливо, причина у складі ґрунту і клімату в Андріївці (Андріївка – район міста Кролевець), чи дерево прихиляється додолу до могили хазяїна? Пояснення можуть бути наймістичніші та неймовірні.
Ясно одне: це явище унікальне, і воно спонукає до розуміння світу, як безкінечного щодо форм і особливостей життя. Все це потребує усвідомлення величі та краси природи, всесвіту, життя, їх універсальності і багатомірності.