Меморіал працівникам органів внутрішніх справ, загиблим під час виконання службових обов’язків

Поділитися:

На Солом’янській площі у столиці, де розташований багатоколонний портал головного корпусу Національної академії внутрішніх справ, стоїть величний меморіал, який змушує зупинитися і замислитися про героїзм і жертовність правоохоронців, які віддали свої життя у боротьбі зі злочинністю.

 


 

Архітектурно-скульптурна композиція меморіалу

 

Об’ємний скульптурно-меморіальний комплекс присвячено вшануванню пам’яті загиблих працівників органів внутрішніх справ, які, не шкодуючи своїх сил і життя, залишалися на варті правопорядку до останнього свого подиху. Вони відділи найдорожче заради безпеки інших людей і порядку в суспільстві.

 

Меморіал працівникам ОВС

Національна академія внутрішніх справ і меморіал працівникам органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов’язків

 

Будівництво меморіалу тривало протягом 1996-1997 рр., а урочисте відкриття відбулося 22 серпня 1997 р. Над проектом працювали народний художник України, скульптор, педагог Володимир Чепелик (17.10.1945 р. –13.04.2021 р.) і заслужений архітектор України Микола Кислий (01.01.1948 р. – 25.11.2010 р.).

 

Автори проекту меморіалу створили багаторівневу скульптурну композицію. В її центральній частині розміщена скульптура з білого житомирського граніту висотою 7,4 м на прямокутному подіумі, який з’єднується з площею за допомогою трьох сходинок. Це додає композиції об’ємності та художньо вписується у навколишній архітектурний ансамбль.

 

У скульптурі жінки, котра схилила обличчя й уклонила коліна, майстри вдало поєднали символізм і художню виразність, створивши потужний емоційний образ, що передає відчуття скорботи за втраченим життям. Голову жінки вкриває широка шаль, її одяг традиційно просторий і скромний. Біля її ніг розташована бронзова гілка калини з листям і гронами ягід, яка символізує життя, молодість і красу.

 

Ця жінка – Матір-Україна. Вона плаче над утраченими своїми синами та доньками.

 

Меморіал загиблим працівникам ОВС

Напис на постаменті: «Мужності, вірності, героїзму працівників МВС України» (накладні бронзові літери)

 

Головна вісь фасаду монумента орієнтована на Повітрофлотський проспект. Зосередженість на сучасних символах і тематична насиченість композиції меморіалу з набором предметних образів роблять його геніальним витвором сучасного монументального мистецтва з глибоким ідейно-художнім наповненням.

 

Герої, що заступили на небесну варту

 

Загибель працівників органів внутрішніх справ під час виконання службових обов’язків – непоправне горе для їхніх рідних і друзів, і це завжди велика втрата для нашої країни загалом. І цей меморіал на Солом’янській площі був створений для вшанування пам’яті про цих людей, він призначений для того, щоб показати нашу повагу до їх внеску в безпеку та порядок у нашій країні.

 

Меморіальні плити

Меморіальні плити

 

Від дня відкриття меморіалу праворуч і ліворуч від нього були встановлені гранітні плити з бронзовими дошками, на яких зазначені імена загиблих правоохоронців у хронологічно-алфавітному порядку з 1946 року.

 

Мемориальні дошки

На цих плитах, на жаль, дотепер з’являються нові імена загиблих поліцейських, прикордонників, рятувальників і бійців Національної гвардії України

 

Меморіал працівникам органів внутрішніх справ, загиблим під час виконання службових обов’язків є пам’яткою монументального мистецтва, а також пам’яткою історії. Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 03.09.2009 р. № 928 йому було присвоєно охоронний номер 260045-Н.

 

Меморіал загиблим правоохоронцям

Слава загиблим правоохоронцям

 

Цей меморіал – не просто скульптурна композиція. Це втілення нашої поваги та вдячності до тих, хто пожертвував своїм життям, щоб ми могли жити в безпеці та затишку. Це місце, де варто зупинитися, прочитати викарбувані на плитах імена сучасних Героїв, які ціною власних житті захищали нас від злочинності. Це місце, де можна подякувати всім працівникам правоохоронних органів за їх ризиковану роботу та небайдужість до долі кожного громадянина.

 

Солом'янська площа

На Солом’янській площі

 

Меморіальний комплекс також є місцем проведення військових урочистостей, таких як складання Присяги, вручення дипломів випускникам НАВС, нагородження кращих правоохоронців. Проведення цих та інших заходів є водночас і ритуалом вшановування пам’яті загиблих героїв за мужність, виявлену під час виконання службових обов’язків.

 

Національна академія внутрішніх справ

Національна академія внутрішніх справ

 

Фігура схиленої у скорботі Матері-України нагадує нам про значущість такої небезпечної роботи правоохоронців, і про те, що ми повинні поважати та шанувати їхній внесок у наше майбутнє. То ж давайте завжди будемо пам’ятати тих, хто пожертвував своїм життям заради нашого благополуччя.