Переваги військової кар’єри, або Не бійтеся отримати повістку

Поділитися:

Якщо кожна випадкова зустріч із людьми у військовій формі викликає у вас непозбутню бентегу від того, що вам можуть вручити повістку, то найкращий спосіб розвіяти тривожні відчуття – це розвернутися обличчям до свого страху. З цієї статті ви дізнаєтеся, як обрати військову спеціальність, щоб зробити дійсно вагомий внесок у наближення нашої перемоги, та хто і навіщо поширює хибні чутки навколо теми мобілізації.

 


 

Одразу на фронт не забирають (замість передмови)

 

Зазвичай я не маю звички втручатися у розмови сторонніх людей, та інколи чуєш таку безглузду маячню, що на це не можна не реагувати. Ось приклад. Київщина, Броварський район. Заїхав на риночок у селі. Торговки переповідають між собою чутки: мовляв, «під’їхав автобус, чоловіків зловили і посадили туди. Увезли, та потім їх ніхто більше не бачив, бо їх одразу відправили на фронт. Ховайте своїх чоловіків і не пускайте до військкомату». Спитав, чи вони не жартують. Ні, кажуть, бо «це ж нам знайомі женщини розповіли». Довелося дістати військовий квиток і наочно пояснювати, що їх, м’яко кажучи, ввели в оману.

 

Вперше мені вручили повістку буквально на дорозі. Це був понеділок, і до кінця тижня я зобов’язаний був прибути до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (у моєму випадку – районного у м. Києві, тобто за місцем мешкання) для уточнення облікових даних. Я не став відкладати, і наступного ранку, до 9 години вже зайняв чергу. Чекати довелося недовго, нас запускали групами. Перший візит зайняв, щонайбільше, з півгодини. Відтоді я відвідував ТЦК та СП кілька разів: з’ясовував деякі питання щодо подальшого направлення на навчання і служби, привозив зібрані довідки. Медкомісію пройшов понад два місяці тому. Тепер чекаю на мобілізаційне розпорядження, після одержання якого поїду на військові збори.

 

Людям навмисно «вкидають» викривлену інформацію на рівні базарних балачок, аби ось такі «турботливі» бабусі розносили її далі. Годі й казати про те, як у деяких Телеграм-каналах наганяють жах з приводу того, що десь військові перевіряють документи і вручають повістки.

 

Ця стаття адресована не тільки майбутнім воїнам, а й також їхнім рідним та друзям. Поширювані в суспільстві, в тому числі за допомогою медіа, викривлені новини та брехливі чутки про мобілізацію військовозобов’язаних є елементом інформаційно-психологічних спецоперацій ворога для залякування наших мам, дівчат і нас самих. Та все одно несила збагнути, на що розраховує ворог, намагаючись «налякати» націю, в якої значна частина жіноцтва служить у ЗСУ, Національній гвардії та інших підрозділах Сил Спеціальних Операцій…

 

Захищати свою країну – почесний обов’язок, а не кара

 

Розпочну з доброї поради всім. Якщо ви отримали повістку, то ліпше за все прийти до ТЦК та СП, маючи при собі чітке розуміння того, де ви хочете служити. В яких військах, у якому підрозділі та з урахуванням наявної військово-облікової спеціальності (якщо вже проходили строкову військову службу). Так вам буде значно легше. Це усуває непотрібні переймання щодо того, куди вас можуть відправити.

 

Вручили повістку

Просто повістка, не моя

 

У ст. 65 Конституції України закріплено норму про те, що захист Вітчини, незалежності, територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов’язком громадян України.

 

Згідно з чинним Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 (зі змінами) військовому командуванню (Генеральному штабу Збройних Сил України, Командуванню об’єднаних сил Збройних Сил України, командуванням видів, окремих родів військ (сил) Збройних Сил України, управлінням оперативних командувань, командирам військових з’єднань, частин Збройних Сил України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України) було доручено разом із Міністерством внутрішніх справ України, іншими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати передбачені Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходи і повноваження, необхідні для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави.

 

Правові основи забезпечення мобілізаційної роботи

 

Того ж дня, 24.02.2022 р. Президентом України було видано Указ № 65/2022, на підставі якого у зв’язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пунктів 1, 17, 20 частини першої статті 106 Конституції України оголошено проведення загальної мобілізації.

 

Кабінетом Міністрів України затверджено Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, яким передбачено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку та військової служби, мобілізаційної підтримки та мобілізації.

 

Законом України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов’язані, окрім іншого, прибувати за викликом районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для проходження медичного огляду та виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

 

Аналогічні положення закріплено у ст. 17 Закону України «Про оборону України»: громадяни України чоловічої статі, придатні для проходження військової служби за станом здоров’я і віком, а жіночої статі – також за відповідною фаховою підготовкою, повинні виконувати військовий обов’язок згідно із законодавством.

 

Окремим питанням, на якому варто зосередити окрему увагу, є проходження медичного огляду. Всі військовозобов’язані, які перебувають у запасі 1 і 2 розрядів і раніше були визнані придатними для проходження військової служби, але є непридатними для проходження військової служби у мирний час за станом здоров’я, повинні один раз на 5 років проходити медогляд військово-лікарськими комісіями (ВЛК) військових комісаріатів. Тобто вас можуть викликати шляхом вручення повістки саме для проходження планового (повторного) медогляду, оскільки виконання цих завдань також покладено на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування військовозобов’язаних на військовому обліку. Такі правила закріплено у Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженому наказом Міністерства оборони України від 14.08.2008 р. № 402.

 

Проходження медичного огляду

 

Для тих, хто трохи загубився у часі, слід нагадати про те, що часткова мобілізація в Україні розпочалася не у 2022 році, а набагато раніше – від самого початку російської збройної агресії проти України, що супроводжувалася окупацією території АР Крим та окремих районів Донецької та Луганської областей. З 2014 року в Україні (на всій її території) діє особливий період. Так, згідно з Указом Президента України від 17.03.2014 р. № 303/2014 «Про часткову мобілізацію» (донині чинним), в особливий період усі військовозобов’язані громадяни повинні проходити медичний огляд.

 

Однак досі залишається багато військовозобов’язаних громадян, які протягом цих дев’яти років жодного разу не проходили медичний огляд. Тому якщо ви отримали повістку, прибули до ТЦК та СП і там вас направили на проходження медичного огляду, значить, його слід пройти. Інших варіантів не існує. Це обов’язок, виконання якого не можна ігнорувати.

 

Пам’ятаю свій настрій того чудового сонячного ранку, коли мені вручили повістку. Ні, настрій анітрохи не погіршився. Я лише був дещо стурбований передчуттям невідомих, але цікавих змін у житті. Для того, щоб заспокоїтися, я поставив сам собі декілька запитань. Яка вірогідність того, що мене буде мобілізовано? Вірогідність цього є доволі високою. Чи стану я ховатися від воєнкомів? Ні, та навіть не розумію, навіщо треба ховатися. Чи готовий я служити? Це – ключове запитання. Так, готовий, тільки хочу знати, де само, якою має бути моя роль у війську.

 

І от на цьому етапі кожен має зробити свій вибір. Тут є два варіанти. Можна просто відвідати ТЦК та СП, звірити облікові дані, у разі направлення на медогляд – пройти його, а потім чекати, куди вас буде розподілено. А можна прийти напоготові та заявити одразу, ким ви хочете стати. Другий варіант значно полегшує життя.

 

Які війська обираєте ви?

 

Що стосується мого вибору, то як ви знаєте, у вільний час я люблю побродити з металошукачем по лісах і полях. І моє хобі одразу підказало, де можна спробувати свої сили. Протягом дня я вивчив наявну інформацію про підготовку фахівців-вибухотехників для ЗСУ, а ще поспілкувався зі знайомими, котрі вже служать. Саме вони підказали мені набагато більше, ніж можна знайти в Інтернеті.

 

На мою власну опінію, робота мінера/сапера є перспективною з огляду на те, що після закінчення війни залишиться багато роботи з розмінування територій. Та й загалом приємно подивитися на те, як російська техніка підривається на мінах. А для того, щоб такі видовищні феєрверки відбувалися частіше, хтось мусить акуратно закладати ці міни, складати мапи, проводити необхідні розрахунки. Крім того, досвідчені фахівці-вибухотехніки завжди є витребуваними у правоохоронних органах, а також в експертно-криміналістичних установах.

 

Тому я вибрав для себе службу в інженерних військах. Спеціальність у мене технічна, за фахом – архітектор. А що вам більше до душі? Не всім бути мінерами (саперами). Один може стати майстерним оператором дронів. Другий – зенітником. Третій – штурмовиком. Четвертий – прикордонником і т.д. Поміркуйте над цим до першого візиту до ТЦК та СП. Втім, навіть якщо ви наразі не зробити свій вибір, то вже на місці інспектори зорієнтують вас, [як краще винищувати русню] до яких підрозділів вас може бути направлено. Запевняю вас, там служать адекватні люди, завжди готові підтримати, дати добрі поради, роз’яснити всі питання.

 

Майбутнім оборонцям України

 

Отже, не бійтеся отримати повістку. Ми ж не у росії. У нас нікого не «гребуть» одразу до найгарячіших точок фронту. Це москолота кидає всіх у «м’ясні» штурми, а наша країна береже життя своїх воїнів. У наших ТЦК та СП теж чудово розуміють, що від боягузів у війську не буде толку.

 

Лише той, хто одразу проявить себе як відважний воїн, хто свідомий того, на що він здатний і де від нього буде найбільша користь, – той має всі шанси досягти блискучих результатів на службі. А для того, щоб це стало можливим, потрібно сумлінно опанувати обрану військову спеціальність. До того ж, треба бути готовим потрібно тренуватися і тримати себе у добрій фізичній формі.

 

Ще скажу вам по секрету таке. В тих людей, котрі не служили в армії, а тільки проходили військову кафедру під час здобуття вищої освіти, можливості для вибору напрямів розбудови майбутньої військової кар’єри набагато ширші. Таких можна навчати будь-якій військовій спеціальності, залежно від їхнього фізичного стану, здібностей, навичок і власних вподобань.

 

Від того часу, коли я особисто пройшов медогляд, минуло понад два місяці. У мене не було страху раніше, його немає і зараз. Настрій такий, як буває, коли склав усі вступні випробування та чекаєш на зарахування на навчання до омріяного вишу, де вже навчаються твої друзі, однодумці. От саме такий настрій. Зібраний наплічник стоїть напоготові, поряд лежить аркушик зі списком речей, що також потрібно буде взяти із собою. Адже після одержання мобілізаційного розпорядження я мушу негайно зібратися, протягом 24 годин прибути на збори та вирушити на навчання. Сумніваюся, що тоді в мене буде час для написання статей. Натомість я буду створювати для вас яскраві фаєршоу з потужною детонацією руснявої техніки. Або ж буду зайнятий знешкодженням вибухонебезпечних предметів і розмінуванням територій, або розчищатиму шляхи крізь мінні загородження для проходу наших військ…

 

Дякую всім за вашу увагу та підтримку.