Як і про добру минулу славу, так і про нинішній сумний фінал, який спіткав завод “Сектор” знає кожен жмеринчанин – і дорослий, і малий. Адже з першого дня роботи і до ліквідації через завод пройшло близько 12 тисяч осіб – ціле містечко! На момент ліквідації на заводі було З тисячі працівників. Сьогодні зникли численні станки та техніка (продані за безцінь, давно порізані). Пустують корпуси заводу. Оцінили ж все всього-на-всього у… 695 тис. грн.
У 1969 році завод “Сектор” почав працювати як ремонтна база, з часом розширюючись. І вже на початок 80-х років “Сектор” мав статус економічно стабільного, технічно потужного підприємства, що спеціалізувалося на хімічному, інструментальному, радіотехнічному виробництвах, тісно пов’язаному із військовою галуззю.
Ливарне виробництво заводу займало друге в Україні місце. У 1995 році завод потрапив під програму приватизації, а в 1996 році було створено ВАТ “Жмеринський завод “Сектор”. Через кілька років у зв’язку з кризовим становищем збори акціонерів вирішили створити на базі ВАТ три дочірніх підприємства: “Радіосервіс”, “Секторклас”, “Секторсервіс”.
Однак, незабаром сталось так, що ВАТ Жмеринський завод “Сектор” став банкрутом (постанова Господарського суду Вінницької області від 22.01.2004 року, справа №51530-03). На підставі спільного засідання Господарського суду та комітету кредиторів (до нього увійшли представники Жмеринської об’єднаної державної податкової інспекції, управління Пенсійного фонду України у м. Жмеринка, Жмеринського міськрайонного центру зайнятості) функцію розпорядника майна та управління ВАТ “Жмеринський завод “Сектор” призначено арбітражному керуючому Анатолію Лещенку.
Простіше кажучи, ця людина мала зробити все, щоб вийти із ситуації, яка склалась, розрахуватись із працівниками, сплатити всі борги до Пенсійного та інших фондів, податки.
Небайдужі до долі заводу люди стукали у двері Генпрокуратури, СБУ, Мінфіну, Фонду Держмайна і навіть Президента України.
Покладені на нього обов’язки пан ліквідатор-арбітражний керуючий не надто справно виконував. Акціонери товариства, працівники заводу, жителі Жмеринки почали помічати, що майно заводу розпродається за безцінь. По допомогу почали звертатися до різноманітних установ.
“Якщо хтось назве будь-який державний орган, який може допомогти трудовому колективу, я скажу, коли ми туди звертались чи були там”, – стверджує колишній директор ДП “Радіосервіс” Іван Резнік. Письмові звернення, листи вони надсилали до міністерств фінансів, економіки, внутрішніх справ, СБУ, Генеральної прокуратури України, Фонду держмайна, Регіональної приймальні Президента, багатьох народних депутатів України.
За великим рахунком нічого ці звернення не змінили, адже все поверталось до прокуратури. А ми всі вже чули не раз, як працює наша прокуратура, коли навіть у день прийому до прокурора області неможливо потрапити. До речі, цей факт у даному випадку документально засвідчений.
ГРАМ ЗОЛОТА ПО 20 КОП. ТА Й АЛМАЗИ МАЙЖЕ ЗАДАРМА…
Читачеві, мабуть, цікаво, які ж порушення знайшли акціонери та колишній трудовий колектив? Наведемо лише деякі факти. На момент ліквідації в активі заводу було приблизно 80 кг дорогоцінних металів, які входили до складу різноманітних деталей, їх оцінили наступним чином: срібло – 0,012 грн. за 1 грам, золото -20 коп. за грам, платину – 64 коп. за грам, паладій – 48 коп. за грам.
Це тоді, коли офіційна вартість дорогоцінних металів на той час становила в сотні разів більше: срібла – 0,72 грн., золота – 63 грн., платини – 111 грн., паладію – 24 грн. Звідки ж узялись попередні оцінки – зі стелі, як кажуть у народі?! У той же час існує ряд законів, які регулюють видобуток, виробництво і використання дорогоцінних металів та каміння, приймання і переробку лому.
По-перше, ліквідатор підприємства був зобов’язаний направити відходи дорогоцінних металів чітко визначеним законом суб’єктам господарювання. Це – Південний машинобудівний завод (м. Дніпропетровськ), Придніпровський хімзавод (м. Дніпродзержинськ), Вільногірський державний гірничо-металургійний завод (м. Вільногірськ). А придбало 80 кг дорогоцінних металів, ще й за такими приємними цінами, Житомирське представництво закордонної фірми.
Тобто структура з досить незрозумілим статусом, яка ще й не має на цю діяльність відповідного дозволу. На запит акціонерів ВАТ “Жмеринський завод “Сектор” з Мінфіну надійшли відповіді (від 05.05.2006 року, від 27.06.2006), які однозначно підтверджували: ліцензій Міністерства фінансів України на роботу з дорогоцінними металами та їх брухтом, їхню оцінку та продаж цій установі не видавалось.
А після вилучення дорогоцінних металів та каміння за законом мав би відбуватись процес надходження їх до державного сховища. Чого, звісно, не було зроблено.
Подібна доля чекала й приблизно 25,5 тис. каратів вилучених з інструментів штучних та природних алмазів (це приблизно 5,5 кг). Вони теж були продані фактично за копійки, коли ринкова ціна в Україні становила щонайменше кілька доларів США за карат природного алмазу.
ЧОТИРИПОВЕРХОВИЙ КОРПУС ОЦІНИЛИ ВП’ЯТЕРО ДЕШЕВШЕ ЗА ТРИКІМНАТНУ КВАРТИРУ
Територія підприємства – 7 га, на якій розташовані будівлі та споруди основного виробництва, площею більше 16 тис.м2 та допоміжного виробництва 1285 м2. За 162 тисячі грн. був проданий корпус загальною площею 2 га, за 19 тис. грн. – 4-х поверхова будівля (площею 1 га), за 7 тис. грн. – алюмінієвий ангар довжиною 30 м, шириною 12 м та висотою 6 м.
Діюча залізнична колія довжиною 500 м оцінена всього у 1422 грн. Тобто метр колії, який важить 60 кг, котує менше трьох гривень. До речі, залізничники стверджують, що 1 км нової колії коштує приблизно 1 млн. грн., трохи зношеної – 600 тис. грн.
Залізничний вагон продано за 710 гривень. Більше 20 ливарних машин вагою більше восьми тонн кожна продано по 400 грн. (сьогодні вартість нової такої машини приблизно 21 тис. у.о.), 32 гідравлічних преси – по 300 грн. (в Україні такі преси можна купити не дешевше 10 тис. грн.). А продали на “різку”, на металобрухт…
Цікаво, чому оцінку майна ВАТ “Жмеринський завод “Сектор” здійснювало приватне підприємство аж із Херсона, коли у Вінниці діє більше десятка подібних юридичних фірм?
Погодьтесь, що кожна людина, яка має хоч трохи здорового глузду, з такою оцінкою не погодилась би. А на думку комітету кредиторів ВАТ “Жмеринський завод “Сектор” все нормально, адже саме вони затвердили всі оцінки майна заводу і не посприяли тому, щоб на експертні оцінки були зроблені рецензії.
Пізніше акціонери, серед яких і Жмеринська міськрада, самі звернулися до науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України у Вінницькій області для рецензії експертних оцінок. їх висновок – вартість об’єктів оцінки є заниженою до 50% розрахункової суми. Якщо вартість проданого майна становить 690 тис. грн., то мало бути принаймні вдвічі більше!
До речі, залишкова вартість ліквідної маси ВАТ “Жмеринський завод “Сектор” (цілісно-майновий комплекс) – близько 1 млн. грн. – Ця інформація взята з сайту Агентства з питань банкрутства, м. Київ (www.аЬ.gov.ua, від 16.06.05 р.).
КРИМІНАЛЬНУ СПРАВУ НЕ ВІДКРИЛИ, БО…ПРИБУТОК МЕНШИЙ ЗА 131 ТИС. ГРН.
Діями арбітражного керуючого через звернення громадян зацікавилась міськрайонна прокуратура, і зробила відповідне подання на арбітражного керуючого. Однак комітет кредиторів, керуючись тим, що вони – колегіальний орган, спростовує рішення прокуратури!
З відповідною заявою акціонери зверталися і до державної служби по боротьбі з економічною злочинністю МВС України у Вінницькій області. А результат – письмова відповідь, з якої можна лише посміятися. Але, на жаль, скрізь сльози”.
“Враховуючи вищевикладене, в діях посадових осіб вбачаються ознаки злочину, передбаченого ст.202 КК України, але оскільки обов’язковою ознакою злочину є отримання доходу, що перевищує суму 131000 гривень (тобто у 1000 разів перевищує неоподаткований мінімум громадян, який на час оцінки становив 131 грн.). На підставі ст. 364,367 та 191 КК України в порушенні кримінальної справи відмовлено”.
Тобто хоча дії людини й містять ознаки злочину, але через “мало значимість”, виявляється, не становлять суспільної небезпеки, не можуть заподіяти будь-кому шкоди. Після такої бездіяльності й очевидного небажання місцевої прокуратури відновити справедливість, жмеринчани звернулись до Генеральної Прокуратури України.
ЧИ СТАНЕ РІШЕННЯ ГОСПОДАРСЬКОГО СУДУ ФІНАЛОМ ЕПОПЕЇ?
12 вересня ц.р. відбулось останнє засідання Господарського суду Вінницької області, яке мало остаточно вирішити долю Жмеринського заводу “Сектор”. Про “відповідальне” ставлення суддів до своїх обов’язків можна вже судити, прочитавши ухвалу суду. Вона елементарно неправильно відображає суми коштів, за якими затверджено ліквідаційний баланс ВАТ “Жмеринський завод “Сектор”.
Сума активів ВАТ на 33,54 грн. більша, ніж визначено даною ухвалою суду. Різниця, правда, незначна, та все ж… Відрізняється і сума коштів, що надійшли від продажу майна заводу на розрахунковий рахунок підприємства (695408 грн.) і виплачена з рахунку сума кредиторських вимог (696486 грн.). Тобто на 1078 грн. Звідки взялись ці кошти? А відповідь дає перевірка надходження коштів на розрахунковий рахунок ВАТ “Жмеринський завод “Сектор”, здійснена в свій час Державною податковою адміністрацією України на запит депутатського корпусу Жмеринської міськради.
Перевіркою встановлено, що станом на 1.02.2006 року на ліквідаційний рахунок підприємства від реалізації майна надійшло 700 тис. 100 грн., а залишок коштів на той час становив 64 тис. грн. В ухвалі суду не представлено більше 12 тис. грн.
А чи не найбільшим парадоксом у цій ланці подій є наступний момент згадуваної ухвали суду: “Залишились незадоволеними вимоги кредиторів: Жмеринської об’єднаної податкової інспекції (362тис. грн.), Жмеринського міськрайонного центру зайнятості (9 тис. грн.), управління Пенсійного фонду України м. Жмеринка (220 тис. грн.), управління фонду соціального страхування від нещасних випадків Жмеринського району (435 тис. грн.)… Тобто спочатку комітет кредиторів закриває очі на очевидний “дерибан” майна заводу, а потім ще залишається з невиплаченими боргами від заводу.
Проігнорував суддя і той факт, що в адміністративному суді розглядалась справа, яка має пряме відношення до затвердження ліквідаційного балансу ВАТ “Жмеринський завод “Сектор” (згідно із ст. 79 ГПК України господарський суд має зупинити провадження у справі до вирішення пов’язаної з нею іншої). Те ж саме – із фактом відкриття кримінальної справи стосовно посадових осіб ВАТ “Жмеринський завод “Сектор”, які були задіяні у процесі ліквідації.
ЗАМІСТЬ ПІСЛЯМОВИ
Акціонери заводу “Сектор” не збираються так легко здаватись. Поки що намагаються знайти справедливість у Житомирському апеляційному суді, а якщо не допоможе правосуддя рідної країни, спробують знайти правду в Європейському суді захисту прав людини.
Що ж робити, коли в нашій державі поки що діють не чинні закони, а принципи “кришування” чиїхось приватних інтересів, і то на різних державних рівнях. Бо ж як по-іншому пояснити, що після трьох томів переписки акціонерів “Сектора” з різноманітними державними можновладцями, завод все таки продали майже задарма, і ніхто за це так і не відповів.
Можна лише здогадуватись, кому такий поворот подій був “на руку”. Але, очевидно, що не громаді Жмеринки чи державі. Мабуть інші коментарі тут будуть уже зайві.
Михайло Чорноморець