Олександр Ретівов
Оцінка економічних маніпуляцій із заволодіння коштами держави (державних підприємств) за описаною нижче схемою становить близько 20 млн. грн. на добу, або 7 млрд. грн. на рік.
Нами було отримано інформацію про те, що внаслідок ухвалення та подальшого виконання постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 26.11.2019 № 2485 «Про затвердження Змін до Правил ринку та Змін до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку» виникла ситуація, за якої створено умови, що стимулюють трейдерів і постачальників не купувати електроенергію ані на умовах двосторонніх договорів, ані на ринку на добу наперед, ані на внутрішньодобовому ринку (в нічні години закуповувати електричну енергію взагалі безглуздо).
Відповідно до визначених НКРЕКП правил, у випадку відсутності контактів на закупку трейдери стають клієнтами балансуючого ринку, отримуючи при цьому знижку на електроенергію у 50% та відстрочку платежу на електроенергію на 3 тижні.
Трейдери не подають у торгівельні системи реальне споживання електроенергії, спотворюючи ринок і формуючи «фейкове» планове споживання електроенергії, яке нижче реального. Шляхом заниження заявки закупівлі обсягів електроенергії ціна у нічній зоні знижується на 40% від реальної (на балансуючому ринку трейдери закуповують електроенергію за цінами значно нижчими).
Відтак, ДП НАЕК «Енергоатом», яке з ДП «Гарантований покупець» є власником 65-75 % частки загального виробітку електроенергії нічного споживання є «донорами» таких «розпродажів», не можучи продати свій об’єм у нічний час на ринку у зв’язку зі штучною відсутністю попиту на електроенергію (згідно з правилами НКРЕКП).
Таким чином, державі (державним підприємствам) це завдає збитків, щонайменше, на суму понад 20 млн. грн. на добу, або 7 млрд. грн. у річному вимірі.
Зазначені проблемні питання планується вивчити, проаналізувати, висвітлити у ЗМІ, донести до вищих посадових осіб держави та профільних фахівців, поставивши питання перед Антимонопольним комітетом України, Міністерством енергетики та захисту довкілля України, НКРЕКП тощо на предмет стабілізації ситуації та створення прозорих «правил гри».
У зв’язку з викладеним, нами було направлено запити на адреси Державного підприємства «Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» і Державного підприємства «Гарантований покупець» з проханням надати власне бачення щодо вказаної ситуації та наявні детальні економічні розрахунки збитковості від запровадження описаної схеми паразитування на державному підприємстві.
Від чіткості взаємодії, ясності та повноти відповідей залежить добробут не тільки безпосередньо підприємства, але і нації та держави.