Брокенські привиди (повітряне дзеркало)

Поділитися:

Езотерики, що часто подорожують до так званих «місць сили» в горах, дуже полюбляють розповідати всякі таємничі історії про те, як на власні очі бачили там силуети гірських велетнів, над головами яких світяться кольорові німби. Вони кажуть, що це брокенські привиди, які збираються на шабаш. Але правди в їхніх словах рівно стільки, наскільки вони самі себе обманюють, тому що це природне явище має цілком раціональне пояснення.

 


 

З власних спостережень за привидами

 

Було це році в 1995 чи 1996, коли я ще навчався у школі. На зимові канікули ми поїхали з батьками у Карпати. Там одного ранку ми вирушили побродити по горах, де і побачили це дивовижне явище. Піднімаючись вгору, батько йшов попереду нас і вказував дорогу. Ранок був туманним, аж тут ми побачили, як із білої імли нам назустріч рухається велика тінь. За кілька секунд тінь стала проступати більш виразно, і в тумані раптом виникла велетенська постать чоловіка. Вона була оточена колоподібним веселковим сяйвом.

 

Фігуру було видно хвилин десять, а потім, поступово втрачаючи форму, вона зникла, немов розчинившись у тумані. «Привид, привид!», – кричали ми з братом і кидали у фігуру снігом, намагаючись відігнати його. А мама сміялася й казала: «Все, він злякався та тікає від вас, козаків!». Звісно, це був не привид, а всього лише фігура нашого батька, чия тінь створила таку неймовірну ілюзію.

 

Як виявилося, в історії науки це доволі рідкісне явище має назву брокенські привиди – за назвою гори Брокен, що у Німеччині. На цій горі час від часу з’являються величезні людські тіні. Люди, що вірять у різну містику, приймають їх за вихідців з потойбічного світу. Побутує легенда про те, що на горі Брокен відбувається «шабаш відьом». Між тим, причина виникнення цього природного явища насправді проста. Великі «гірські привиди» – це тіні людей, що знаходяться на горі.

 

Брокенські привиди

Татри – найвища частина Карпатських гір. На цьому фото, що зроблено у національному парку Польщі, немає привидів. Зате є альпініст, що піднімається прямо по кризі, на яку перетворився гірський струмок

 

Якщо рано вранці, коли тільки сходить сонце, або ввечері хтось піднімається на гірську верхівку, а у протилежній до сонця частині неба знаходяться в той час хмари чи густий туман, то тінь людини падає на хмарину або на смугу туману і на них, немов на великому екрані, з’являється великий силует, що рухається.

 

Природа веселкових ореолів

 

В Україні брокенські привиди можуть з’являтися не тільки у Карпатах, але і в Криму. Існує чимало свідчень, зокрема від геологів і метеорологів, які працюють у горах будь-якої пори року та нерідко бачать там аналогічне явище. Якщо піднятися наверх, коли частина кримських гір закрита хмарами, то прямо навпроти себе на них, як на екрані, можна побачити свою тінь. Навколо неї буде красиве кільце, що грає всіма барвами веселки, а поряд із ним – ще два кільця, які трохи менші за розміром.

 

Вдивляючись у ці кольорові кільця, всередині кожного з них можна побачити фігуру велетня, що буде мати ваші зовнішні риси, адже це і є ваша тінь.

 

На брокенські привиди натрапляють нерідко й льотчики. Пролітаючи крізь хмари, вони бачать сірий привид повітряного судна, оповитий веселковим колом.

 

Залишилося тільки пояснити, чому з’являються ці веселкові кола. Як відомо, туман і хмарини складаються з найдрібніших краплин води чи кристаликів льоду. Коли сонячне світло проходить крізь них, наче крізь призму, то він розпадається на свої складові – на кольори спектру. Тому навколо гірських тіней і утворюється веселковий ореол.

 

Навіть у тих місцях, де гір немає, подібне явище теж можна спостерігати буквально на кожному кроці. Туманної ночі, наприклад, навколо ліхтарів на вулиці можна бачити чіткі веселкові кільця. А для того, щоб побачити веселкове сяйво – такий собі німб навколо своєї голови, достатньо рано вранці, поки не висохла роса на траві, стати спиною до сонця й подивитися на свою тінь.

 

Так і пояснюється природа виникнення брокенських привидів.