Олег Проців
Latest posts by Олег Проців (see all)
- Єдиний портал повідомлень викривачів – імітація боротьби з корупцією? -
- Прирівняння карності корупційних кримінальних правопорушень до державної зради (окремі питання подолання корупції в галузі мисливського господарства) -
- Справляння плати за використання мисливських угідь: неоднорідність правозастосування і передумови корупції -
- З історії «глибинної» корупції на Прикарпатті -
- Корупційні маніпуляції в галузі мисливського господарства на Прикарпатті -
Влада запустила «Єдиний портал повідомлень викривачів» як крок до боротьби з корупцією. Голова НАЗК Олександр Новіков заявляв, що цей портал дозволить заощаджувати мільярди державних коштів. Проте ефективність цього інструменту можна оцінювати лише тоді, коли задумку реалізовано.
І знову про корупцію в галузі мисливського господарства
В Україні тваринний світ – дичина та риба – належать народу як природний ресурс. Органи публічного управління повинні забезпечити їх раціональне використання. Однак, на відміну від свійських тварин, дичина та риба в умовах сучасної України практично не отримують підтримки. Через це їх популяції є значно меншими порівняно з популяціями аналогічних видів дикої фауни в сусідніх європейських країнах.
Неефективна система державного управління призводить до недієвості у питанні плати за користування мисливськими угіддями та відсутності конкурентного алгоритму в їх наданні. Це створює умови для незаконного збагачення. Безоплатна основа, на перший погляд, здається корисною. Насправді ж вона використовується владою для отримання хабарів.
У контексті загострення воєнних дій з російським агресором, питання наповнення бюджетів стає ще більш актуальним. Проте влада не змогла адмініструвати закон щодо платності використання мисливських угідь на неокупованій території. Наприклад, в окупованому Криму, 4,1 тис. га мисливських угідь було продано за понад 16 млн. рублів, що свідчить про значні втрати для бюджету України.
Ігнорування органами влади законодавства щодо плати за користування мисливськими угіддями є системним. Наприклад, очільниця МЗС Німеччини Анналена Бербок ще рік тому закликала Україну покінчити з корупцією, але ситуація залишається незмінною.
То ж хочу поділитися з читачами власним досвідом використання «Єдиного порталу повідомлень викривачів» з метою тиску на органи влади задля виконання вимог законодавства в частині плати за користування мисливськими угіддями.
Слід зауважити, що центральний орган влади зі спеціальним статусом, який відповідальний за формування антикорупційної політики та запобігання корупції (НАЗК) листом від 12.01.2021 року 23-04/1873/21 вказав, що я є викривачем з 02.08.2019 р. Якщо до запуску «Порталу» я використовував звичайну електронну пошту, то із запуском цієї «новинки», яка вже апробована у країнах Європейського Союзу, у нас виникли проблеми, тому що в умовах України портал дає збій.
З власного досвіду користування «Єдиним порталом повідомлень викривачів»
Як викривач, за допомогою цього порталу я надіслав численні повідомлення до Державного агентства лісових ресурсів України. Так, протягом 05.04.2024 р. – 16.05.2024 р. я направив через «Єдиний портал повідомлень викривачів» до Державного агентства лісових ресурсів України такі повідомлення: ABA12342150008, BBB15857520188, ACC15858109101, АВС 15858547019 та ACC 15858109101. Зауважу, що відправлені повідомлення було зареєстровано в автоматичному режимі за допомогою порталу із зазначенням дати, номера унікального ідентифікатора та організації, яка отримала дане повідомлення. «Загубити» такі повідомлення неможливо, на відміну від паперових носіїв.
Проте Голова агентства Віктор Смаль листом від 23.07.2024 р. № 13-05/4097-24 повідомив, що мої звернення на розгляд не надходили. Це суперечить фактам, адже повідомлення зареєстровані на порталі.
Далі у відповіді Віктор Смаль перераховує низку відповідей на мої звернення. Зауважу, що жодна з цих відповідей не відповідає вимогам Закону України «Про звернення громадян», який чітко встановлює алгоритм розгляду звернення. Так, стаття 19 зазначеного Закону визначає, що орган, до компетенції якого належить вирішення заяви, зобов’язаний об’єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви, а у випадку, коли вони є правомірними і відповідають вимогам законодавства, вжити реальні дії щодо виконання ухвалених у зв’язку із заявою рішень і письмово повідомити про це рішення.
Формалізм і затягування перевірок
Відповіді, отримані від агентства, не відповідають вимогам законодавства і не містять реальних дій щодо вирішення питань.
Наприклад, Державне агентство лісових ресурсів України направило мені багато відповідей за даним питанням, і за обсягом вони разом нараховують 216 сторінок. При цьому у жодній відповіді не вказується, що мною подана неправдива інформація в частині невиконання вимог законодавства щодо платності використання мисливських угідь. Замість того, щоб виконати посадову інструкцію, мені у відповідях постійно розповідають про розроблені проєкти законів, які спрямовані на розв’язання цієї проблеми, відсутність підзаконних актів і так далі. Більше того, у даному листі мене повідомлено, що відповідати на звернення щодо реалізації вимоги Закону України «Про мисливське господарство та полювання» в частині платності користування мисливськими угіддями Державне агентство лісових ресурсів України не буде.
З цього приводу я звернувся до НАЗК. На своє звернення я отримав відповідь про те, що НАЗК проводить перевірку моїх звернень.
Але ця перевірка затягується на невизначений термін. Листом від 05.07.2024 р. № 37-01/49669-24 мені повідомлено, що наразі проводиться перевірка, хоча, як приклад, повідомлення від 05.04.2024 р. ABA12342150008 не розглянуто досі. Минуло більше трьох місяців, а співробітники НАЗК досі вивчають матеріали (лист від 05.07.2024 р. № 37-01/49669).
На мою думку, таке ставлення свідчить про небажання окремих посадовців виконувати вимоги законодавства щодо платності використання мисливських угідь.
Щодо можливих затягувань термінів перевірки працівниками НАЗК я звернувся до Голови Національного агентства з питань запобігання корупції Віктора Павлущика: розгляд моїх звернень керівником відділу внутрішнього контролю НАЗК Бориком Д.С. проводиться відповідно до вимог законодавства (лист НАЗК від 22.07.2024 р. № 152-09/53002-24).
Невтішні висновки
Зрештою, близько двох тижнів тому я був позбавлений можливості подавати повідомлення за допомогою порталу. З цього питання 18.07.2024 року я скерував письмове звернення до Президента України від (ПР-17561231), але на даний час система «Єдиний портал повідомлень викривачів» для мене заблокована.
На жаль, мій суб’єктивний досвід використання «Єдиного порталу повідомлень викривачів» показує, що цей інструмент не є ефективним в умовах України. Невже влада не зацікавлена у реальній боротьбі з корупцією? Отже, настав час для рішучих дій задля змін.