Денис Марків
Соціальні мережі, забезпечуючи удавану анонімність і недосяжність, сприяють тому, що Інтернет-шахрайство там процвітає. Його методи постійно вдосконалюються, тому виникають нові способи наживи за чужий кошт.
Якщо ви теж раніше схильні були вважати, що Інтернет-шахрайство – це щось таке ретельно сплановане і продумане, то в реальному житті все набагато примітивніше. Адже той випадок, з яким довелося зіткнутися мені, вражає своїм безгляздям і повною відсутністю фантазії.
«Потрапив у СІЗО – терміново збираємо гроші на заставу»
Сьогоднішньої ночі декілька моїх друзів отримали повідомлення у соцмережі Facebook з терміновим проханням про грошову допомогу для нашого спільного знайомого – людини, котру я особисто знаю.
Надійшли ці прохання, звісно, від незнайомої особи. Повідомлення розсилалися багатьом його віртуальним френдам в один і той саме час. В такий час усі нормальні люди сплять і на ніч вимикають телефони.
Розпочиналися повідомлення із шокуючої звістки: виявляється, наш спільний знайомий – чоловік дуже миролюбний і спокійний, виявляється, влаштував бійку. І не будь-де, а у трамваї. Тепер він поміщений до СІЗО. Тому, як було зазначено далі, «…всі друзі та знайомі збирають кошти для того, щоб суд випустив його під заставу».
Коли сталася бійка, за яких обставин – ніхто не знав. Напевне, вночі. Адже незнайомий «доброзичливець» не буде брехати!
Недаремно він далі скидав усім номер картки, на яку треба було перерахувати гроші: 4441 **** **** 2643.
Мені, своєю чергою, це повідомлення переслав товариш, і я вирішив розібратися, хто такий винахідливий вирішив поправити своє матеріальне становище. Хто ж такий «кмітливий» додумався обрати способом заробітку звичайне Інтернет-шахрайство?
Автор цих повідомлень використовує у соцмережі ім’я «Юрий Владимирович». Сторінка створена нещодавно. Жодної світлини, де було б його справжнє обличчя, немає.
Замість аватарки в нього логотип ДБР, на обкладинці – мапа України. Щодо останнього, то це для того, аби ніхто не сумнівався у чесності нашого «Юрия Владимировича». Та й хіба може людина, в якої на фейсбучику стоїть така картинка – і раптом обманювати?
Він думав, що ретельно підготувався. І очевидно, що за допомогою такого профілю зловмисник планував і надалі «косити» під правоохоронця, збираючи гроші від легковірних громадян.
Зовсім скоро він видалить один фейковий акаунт і створить новий – з іншим іменем. А ви і знати не будете, хто ховається за анонімною сторінкою.
Якщо вас просять терміново перерахувати кошти на картку
Спілкуватися із шахраями корисно й потрібно – як для збирання доказів, так і для упередження скоєння нових злочинів.
Тим більше, на місці наступної жертви може опинитися хто завгодно з вас або ваших близьких. Та й уявіть – у якому стані ви були б, якби дізналися, що вашого сина, доньку, чоловіка затримали за бійку та помістили до СІЗО? Причому додзвонитися йому (їй) неможливо – і думай, що хочеш…
На самому початку, яку б шокуючу новину ви не отримали, які б емоції у вас не виникли, варто перевести дух і тверезо оцінити ситуацію. Та нехай перша думка, що промайне у вас цієї миті, буде про те, що це просто Інтернет-шахрайство. Так ви і нерви собі збережете, і заощадження.
Наприклад, як у цьому разі: сама по собі фраза «затриманий у СІЗО, і терміново потрібно зібрати кошти для застави» абсурдна від самого початку. Затриманих поміщають до ізолятору тимчасового тримання (ІВС). І коли, скажімо, десь вночі сталася бійка, то раніше, ніж буде вручена підозра і призначено судове засідання для обрання запобіжного заходу, затриманого до СІЗО ніхто не відправить.
І головне: як можна збирати гроші на заставу, коли людину щойно затримали, і ще не було навіть обрано запобіжний захід? Навіть невідомо, чи буде судом передбачено можливість внесення застави чи буде обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою?
Чому саме вночі?
Коли все відбувається серед ночі, тобто коли людина втомлена або її розбудив телефонний дзвінок чи повідомлення, то вона менш критично сприймає такого роду інформацію. Причому звістки можуть бути дуже різними. Крім традиційних – «потрапив у СІЗО/поліцію» та «збив людину» можуть бути «потрапив у лікарню», «сталася пожежа», – та скільки завгодно варіантів! Почувши таке, складно стримувати емоції. Особливо, коли до людини не вдається додзвонитися чи зв’язатися з нею в інший спосіб.
Передусім, слід зв’язатися із самим «постраждалим» – тим, для кого збирають кошти. Якщо це не вдається, зв’яжіться з кимось із його близьких.
Тут варто пам’ятати про те, що у багатьох людей на телефоні виставлено «нічний режим». Вимикати звук на час, коли треба відпочити – це нормально і зовсім не означає, що з людиною щось сталося. Зрештою, у мобільному телефоні може просто сісти акумулятор, і тому не буде зв’язку.
Не вдається зв’язатися одразу чи отримати хоч якусь правдиву інформацію? Тоді облиште це до ранку.
Страх, розпач і паніка – найкращі «друзі» аферистів. Тому їм треба діяти швидко, обробляючи нову жертву – на цьому побудовано Інтернет-шахрайство.
Пам’ятайте про це, і в жодному разу не робіть квапливих кроків.
З огляду на те, в який час надходили повідомлення – а це було глибокої ночі, вірогідно, зловмисник перебуває за ґратами. Загалом у місцях позбавлення волі таке Інтернет-шахрайство практикується вже років десять…
Якщо наш «Юрий Владимирович» дійсно перебуває у місцях позбавлення волі, то вся історія постає ще більш цинічною. Справа в тому, що на роль «затриманого і поміщеного до СІЗО» він обрав… адвоката, котрий якраз допомагає іншим арештантам, які, можливо, утримуються разом із самим «Юрием Владимировичем». Тоді на «Юрия Владимировича» від них очікує серйозний спрос. Гадаю, «Юрию «Владимировичу» не треба пояснювати, що це означає?
Люблю «розводити» шахраїв
Ясна річ, у нашій історії нікого насправді не затримували. Куди їхав той трамвай, у якому нібито відбувалася бійка – відомо тільки невдасі «Юрию Владимировичу», котрий нарвався по повній програмі.
Звісно, «затриманий» перебуває вдома, спокійно спить і гадки не має, що хтось там оголосив терміновий збір коштів на заставу, щоб його звільнили із СІЗО. Більше того, до найближчого трамваю – доволі далеченько. А потім настав ранок і він спокійно пішов на роботу, щоб у судовому засіданні захищати права порядних людей.
Для того, щоб остаточно пересвідчитися в тому, що «Юрий Владимирович» і є тією особою, котра, зловживаючи довірою людей, виманює у них кошти як заставу у вигаданій історії про бійку в трамваї, я вирішив особисто написати шахраєві, вдаючи, буцімто я теж хочу зробити свій внесок і викупити товариша із СІЗО.
На самому початку він трохи засумнівався, спитавши в мене, що означає моє запитання «нібито на заставу». Але потім жадібність перемогла сумніви. І він дав мені номер тієї самої картки.
Я перевірив і з’ясував, що ця кредитна картка VISA належить Монобанку. До речі, картка у шахрая не проста, а «Платінум».
Пропонуємо особі, якій належить картка, прямо зараз повернути всі гроші, котрі надійшли, тим людям, які їх перераховували. Це швидко й безболісно. Термін – до кінця сьогоднішнього дня, поки Монобанк не заблокував картку.
У полі «призначення платежу» обов’язково написати: прошу вибачення.
Час пішов.