Валентина Бикова
Latest posts by Валентина Бикова (see all)
Багато киян звернули увагу на нові біг-борди та сіті-лайти, що з’явились в метрополітені та на вулицях столиці. Вони зображують вимушених переселенців з Донбасу та Криму, із закликом захистити фундаментальні виборчі права ВПО та трудових мігрантів – обирати та бути обраним до органів влади.
Громадські організації намагалися привернути увагу до одного з найболючіших питань
Вимушені переселенці є активними членами громад, куди вони переїхали після окупації Криму та бойових дій на Сході Україні. Є багато прикладів того, що саме ВПО активізують громадське життя в селищах та містах свого перебування, змінюючи його на краще. Але вони й досі позбавлені одного з найголовніших прав громадянина, гарантованого Конституцією України – права обирати та бути обраним до органів місцевої та центральної влади.
Законопроект №6240
Подолати цю несправедливість може законопроект №6240 «Про внесення змін до деяких законів України (щодо виборчих прав внутрішньо переміщених осіб та інших мобільних всередині країни громадян). Законопроект було зареєстровано 27 березня 2017 року групою з 24 народних депутатів, що є представниками різних політичних партій та позапартійних. Він передбачає внесення змін до Закону «Про державний реєстр виборців» та сумісних нормативно-правових актів, що дозволять спростити процедуру реєстрації виборців та дадуть можливість переселенцям та трудовим мігрантам голосувати за місцем фактичного проживання.
У квітні поточного року Головне науково-експертне управління Апарату ВР України рекомендувало парламенту прийняти законопроект законопроект №6240 у першому читанні, висловивши несуттєві зауваження до його змісту.
Протягом липня-серпня цього року Міжнародна фундація виборчих систем (IFES) спільно з громадянською мережею ОПОРА та Громадським холдингом «Група впливу» провели сім експертних обговорень цього законопроекту – в Одесі, Вінниці, Дніпрі, Львові, Краматорську і Харкові в яких взяли участь експерти з питань виборчого законодавства, представники органів місцевої влади, виборчих комісій, Державного реєстру виборців, громадські активісти та ВПО.
Але законопроект №6240 ще й досі не було розглянуто Комітетом ВР України з питань правової політики та правосуддя, без висновку якого проект не може бути розглянутий парламентом.
Врегулювання ситуації з виборчими правами ВПО
«Коли ми починали дискусію щодо необхідності врегулювати ситуацію з виборчими правами ВПО, актуальною стала аргументація, що нібито ці механізми можуть призвести до масових зловживань тими чи іншими суб’єктами виборчого процесу. На жаль, це дуже типово для українського політичного чи законотворчого процесу, коли права громадян обмежуються у зв’язку з тим, що неефективно функціонують існуючи закони, правоохоронні чи судові інституції, – розповідає представник громадянської мережі ОПОРА Олександр Клюжев.
– Ті зауваження, які лунають, ми передбачили в законопроекті, низку суттєвих обмежень строків подачі заяви щодо зміни виборчої адреси. Ми обмежили можливість безконтрольно змінювати свою виборчу адресу. Законопроект передбачає, щоб ВПО чи трудовий мігрант подавав заяву у міжвиборчий період і не прив’язувався до дат чергових або позачергових виборів».
Експерт уточнив, що заява щодо зміни виборчої адреси може бути подана не пізніше, ніж на п’ятий день з початку виборчого процесу. Наступний раз змінити виборчу адресу можна буде лише за 180 днів. Це, за словами Олександра Клюжева, запобігатиме так званому «виборчому туризму». Виборець також зможе повернути свою виборчу адресу на Донбасі чи в Криму, якщо захоче повернутися до місця постійного проживання після переходу цих територій під контроль України.
Як підкреслила Тетяна Дурнєва, представник громадського холдингу «Група впливу», новим законом про зміну виборчого законодавства зможуть скористатися не лише ВПО, яких зареєстровано 1,6 млн, але й трудові мігранти та особи, що взагалі не мають в паспорті реєстрації. За її словами, таких налічується понад 800 тисяч. Експерт також навела список документів, які, згідно з законопроектом, зможуть підтвердити право на зміну виборчої адреси. Це довідка ВПО, договір оренди житла, документи, що підтверджують право власності на житло, свідоцтво про шлюб, договір догляду за людиною похилого віку або документи, що підтверджують ведення підприємницької діяльності.
Рівні виборчі права для всіх українців
У прес-сніданку «Рівні виборчі права для всіх українців» також брали участь вимушені переселенці, що стали «обличчями» рекламної кампанії законопроекту №6240.
Ганна Курцановська, колишня мешканка Донецька, переїхала до Києва з родиною у 2014 році. Зараз вони з чоловіком відкрили власну кав’ярню, ведуть підприємницьку діяльність. Крім того, вона бере участь в суспільному житті громади, волонтерських проектах, зокрема, роздачі їжі безхатченкам:
«Влітку наш місцевий депутат відремонтував дах дитячого садочка, куди ходить мій син, і навіть вікна вставили. І я б хотіла би висловити свою подяку, але як – якщо я не є її виборцем. Мій голос жодним чином не впливатиме на це. Все це прикро. Бо в списках платників податків я є, а в списках виборців мене немає. Але я хочу голосувати за того, хто справді робить корисні справи».
Катерина Баранова – вчителька музики, також колишня донеччанка, останні три роки – мешканка Києва:
«Багато переселенців відчуває потребу отримати право обирати владу, щоб бути справжнім українцем. Бо переселенці зробили дуже серйозний вибір, залишили все, щоб жити в Україні».
Сьогодні Катерина, Ганна, Денис та інші вимушені переселенці очікують на відновлення свого конституційного права завдяки законопроекту №6240. Вони сподіваються, що вже на прийдешніх виборах зможуть обирати місцеву владу у своєму новому місті.