Відходи чи цінна сировина? Як утилізують сміття на Київщині

Поділитися:

Наша країна має всі можливості для того, щоб освоювати новий і перспективний напрям утилізації побутових відходів (сміття). В тому числі відходи можуть використовуватися як сировина на сміттєспалювальних заводах для виробництва теплової та електричної енергії.

 


 

На продовження теми, що було порушено у попередній публікації слід, передусім, констатувати, що в питаннях поводження з відходами чинне законодавство України спирається переважно на ідеї посилення централізації. При цьому суб’єкти управління економікою на регіональному рівні суттєво обмежені у своїх можливостях брати участь у виробленні ефективних шляхів утилізації відходів. А це необхідно для звільнення цінних земельних ресурсів, які зараз зайняті для розміщення сміттєвих полігонів (звалищ), а тому використовуються нераціонально.

 

Відходи чи цінна сировина? Як утилізують сміття на Київщині

 

У межах цього дослідження, для збору відповідної статистичної та іншої інформації було направлено запити на адресу Міністерства екології та природних ресурсів України, Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, Ради оптового ринку електричної енергії, Державної служби України з питань надзвичайних ситуацій, а також до міських рад обласних центрів (за винятком тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим, міст Донецька і Луганська). Зокрема предметом запитів було одержання інформації за період з 2012 до 2016 рр. щодо загального обсягу побітових відходів (сміття), які утворюються та збираються у місті, наявності, дислокації, площі та місцезнаходження крупних легальних сміттєзвалищ і полігонів з приймання та утилізації сміття різних категорій, існуючих і використовуваних технологій утилізації сміття тощо.

 

Показники утворення ТПВ на душу населення в Києві

 

Зважаючи на великий обсяг інформації, що надійшла від адресатів запитів, у цій статті розпочнемо розмову зі столиці України. Порівняно з іншими містами, саме тут показники утворення відходів на душу населення є найбільшими.

 

Тільки у місті Києві загальний річний обсяг побутових відходів становить близько 1,2 млн тон (твердих побутових відходів, роздільно зібраних, великогабаритних, будівельних та промислових ІІІ-IV класу небезпеки), – йдеться з офіційної інформації Департаменту житлово-комунальної інфраструктури КМДА (лист від 22.06.2016 р. за вих. № 058/4/2-6168). Річні обсяги побутових відходів, що утворюються на території житлового фонду комунальної власності та приватного сектору м. Києва, складають 3,9 млн. м3, або 780 тис. тон; на території підприємств, організацій та установ – близько 2 млн. м3, або 400 тис. тон.

 

Відходи вивозяться до місць захоронення і знешкодження, а саме:

 

  • полігону ТБВ № 5 ПрАТ «Київспецтранс» (с. Підгірці Обухівського району Київської області);
  • полігону великогабаритних та будівельних відходів № 6 ПрАТ «Київспецтранс» (вул. Пирогівський шлях, 94-96);
  • сміттєспалювального заводу «Енергія» ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» (вул. Колекторна, 44);
  • сміттєзвалищ Київської області (Бориспільський, Броварський, Васильківський райони).

 

Всього протягом 2015 р. було завезено:

 

  • на полігон ТПВ № 5 – 1 671 226 м3 (346 791 т);
  • на полігон великогабаритних та будівельних відходів № 6 – 330 682 м3 (97 824 т);
  • термічно знешкоджено на сміттєспалювальному заводі «Енергія» ПАТ «КИЇВЕНЕРГО» – 249 396,27 тон відходів.

 

Протягом минулого 2015 р. обсяги виробництва теплової енергії від утилізації сміття на заводі «Енергія» склали 311 042 400 ккал. Така кількість енергії, за приблизними підрахунками, може дозволити забезпечувати не менше 60 багатоповерхових будинків житлового масиву Позняки. Тобто коли відходи використовуються як сировина, це надає можливість відпускати для населення більше 100 Гкал тепла у вигляді гарячої води й опалення. Така безкоштовна сировина допоможе досягти економного споживання природного газу, скоротивши його приблизно на 15 млн. м3 в опалювальний сезон.

 

Стан заповненості полігонів ТПВ

 

Полігон твердих побутових відходів № 5, що розташований у с. Підгірці Обухівського району Київської області є складною інженерною спорудою, що була побудована за проектом і відповідно до чинних на той час нормативних документів. Об’єкт було введено в експлуатацію 15.08.1986 р. Площа полігону становить 63,7 га. Заповненість полігону до проектної потужності складає -80%.

 

Полігон великогабаритних та будівельних відходів розташований у районі виробленого кар’єру Корчуватського комбінату будівельних матеріалів. Площа полігону – 35 га. У 1992 р. на площі 6,8 га побудовано першу чергу полігону потужністю 617 тис. м3, а у 1995 р. – другу чергу площею 2,5 га і потужністю 252 тис. м3 будівельних відходів. Заповненість полігону до проектної потужності складає -85%.

 

Крім того, ПАТ «Київенерго» виконано роботи з будівництва перемички між районною котельнею «Позняки» і ТЕЦ-5 та бойлерної на вул. Колекторній, 44 (як перший етап реконструкції заводу) для передачі теплової енергії від спалювання твердих побутових відходів у міську теплову мережу. Від проведених заходів заплановано отримувати 127,0 тис. Гкал на рік.

 

Отже, наразі єдиний у всій країні сміттєспалювальний завод «Енергія» функціонує в Києві, де відходи використовуються як відновлювана сировина. Стосовно інших українських міст, офіційна інформація органів місцевого самоврядування показує, що практично всюди утилізація побутових відходів здійснюється шляхом захоронення. Шари сміття ущільнюють за допомогою бульдозерів і пересипають шарами ґрунту. Проекти, що передбачать спорудження, у перспективі, сміттєпереробних комплексів для сортування та утилізації сміття, існують наразі лише на папері у декількох обласних центрах. Від часу затвердження рішень, відповідних планових документів і програм минуло вже декілька років, але серйозних зрушень у напрямі їх реалізації не відбулося, пошук інвесторів досі триває.

 

Про це, а також про причини такого стану справ більш докладно йтиметься у наступних публікаціях.