Олексій Святогор
Latest posts by Олексій Святогор (see all)
- Передавання засуджених і ув’язнених із тимчасово окупованих територій до України -
- Верховна Рада України бере до уваги проблему саботажу мобілізації засуджених -
- «Спеціальне тактичне спорядження» – шахраї «в законі»? -
- Зелене майбутнє міста: як озеленення змінює наші вулиці -
- «Психологічна діагностика» заподіяної моральної шкоди (особистий досвід) -
НЕК «Укренерго» не розкриває інформацію про використання програмного продукту «Market management system», на якому працює офіційний сайт підприємства. Але у нашому розпорядженні є офіційна відповідь Адміністрації Держспецв’язку, з якої стають зрозумілими причини такого прагнення захистити комерційну таємницю.
Сумнівне програмне забезпечення «Market management system»
НЕК «Укренерго» є одним із ключових і системостворюючих суб’єктів оптового ринку електричної енергії України. Як нами було попередньо з’ясовано, зазначене державне підприємство здійснює використання програмного продукту «Market management system». Нами було отримано відомості про те, що зазначена платформа (програмний продукт) має істотні вади. Наявні недоліки унеможливлюють його використання та знижують довіру до результатів застосування системи/програмного продукту. А саме, це системні суперечності та конфлікти, за яких низка показників довільно і безконтрольно зазначається в «ручному режимі» тощо.
Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» у відповіді на запит посилається на норми чинного законодавства України, якими врегульовано порядок доступу до інформації. Так, у листі ПАТ НЕК «Укренерго» наведено положення Закону України «Про інформацію» в частині класифікації інформації за видами – йдеться про відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. До інформації з обмеженим доступом віднесено, зокрема інформацію, яка є конфіденційною, таємною або службовою.
При цьому зазначено, що наказом ДП «НЕК «Укренерго» від 09.01.2018 р. № 4 затверджено Положення про комерційну та конфіденційну інформацію ДП «НЕК «Укренерго» (далі – Положення). За приписами даного документу відомості, пов’язані з фінансами, зокрема відомості, які розкривають планові та фактичні показники фінансових планів, банківські операції, відомості про фінансові операції тощо становлять комерційну таємницю. Крім того, відомості про внутрішні акти підприємства (накази, розпорядження, положення, інструкції тощо), система технічного захисту інформації (відомості, що розкривають систему, засоби і методи захисту інформації в автоматизованих системах від несанкціонованого доступу, значення діючих кодів і паролів) становлять комерційну інформацію підприємства.
Не вбачається підстав для надання запитуваної інформації
Разом з тим, відповідно до вимог міжнародних фінансових інституцій Укренерго публікує інформацію про хід реалізації інвестиційних проектів, що фінансуються за кошти міжнародних донорів. Зокрема, це інформація про плани закупівель за проектами, оголошення та результати проведених торгів. Також відкритою є інформація про зустрічі з громадськістю для обговорення проектів будівництва/реконструкції магістральних електромереж, оцінка впливів на навколишнє середовище та виконання заходів з їх мінімізації тощо. Із цими відомостями можна ознайомитися на сайті Укренерго (розділ «Діяльність», категорія «Оголошення і звіти»).
Також нагадаємо, що у нашому розпорядженні є інша інформація, що надійшла від Адміністрації Держспецзв’язку. З неї йдеться, що на цей час заявок на проведення державної експертизи у сфері технічного та/або криптографічного захисту інформації програмного продукту «Market management system» до Адміністрації Держспецзв’язку не надходило. Державна експертиза не проводилася. Експертні висновки не реєструвалися і не видавалися.
Інформація про реалізацію механізмів захисту у програмному продукті «Market management system» в Адміністрації Держспецзв’язку відсутня.
Як бачимо, комерційна таємниця – це дуже зручно. Кожен, хто бажає уникнути незручних запитань, може використовувати цю універсальну «відмазку». Проте всі подібні хитрощі дуже легко викриваються за допомогою інформації, отриманої від Держспецзвязку.