Музей Берегівщини на Закарпатті

Поділитися:

Музей Берегівщини, що на Закарпатті, сьогодні нараховує понад 2000 експонатів, які є унікальними пам’ятками історії та етнографії. 

 


 

Його історія розпочалася у 1964 р. з однієї, здавалося б, пересічноїї події: якось у маленькій шкільній кімнаті було відкрито виставку колекції Ференца Горвата, який від 30-х рр. минулого століття пристрасно збирав археологічні пам’ятки, які були знайдені під час будівництва залізниці.

 

музей Берегівщини

 

Серед них були знаряддя праці найдавнішої людини, фрагменти кераміки, бронзові предмети тощо. Особливу увагу привертала нумізматична колекція, яка нараховувала 224 монети.

 

музей Берегівщини

 

Місцезнаходження музею змінювалося в залежності від місцевої влади, а 1989 р. музей припинив своє існування. Колекція експонатів майже повністю була втрачена внаслідок непрофесійного зберігання.

 

музей Берегівщини

 

Музей Берегівщини в такому вигляді, який він має зараз, було відкрито 30 березня 2002 р. у найдавнішому приміщенні Берегова — палаці графа Габора Бетлена, збудованому у 1629 р.

 

 

Розпочинав музей роботу, маючи 42 екcпонати, зараз їх нараховується понад 2 тисячі. Розширенню експозиції музею сприяють мешканці міста і району, а також подвижницька діяльність директора музею Івана Шепи.

 

музей Берегівщини

 

Особливо цікавими є експонати римського періоду історії краю — це фрагмент печі для випалювання керамічних виробів, форми для виготовлення металевих предметів.

 

музей Берегівщини

 

У музеї зберігаються багато реліквій часів Ференца Ракоці ІІ.

 

 

Значною за кількістю експонатів є колекція, що знайомить з історією Берегова часів Першої світової війни та 30-х рр. ХХ ст.

 

музей Берегівщини

 

Вражає різноманітністю експонатів і етнографічний зал музею: глечики, кухлі, дерев’яні та кам’яні сільськогосподарські знаряддя праці, рубелі, кужелі, прядки з різних порід дерев.

 

музей Берегівщини

 

Поповнює колекцію музею його засновник, директор Іван Шепа, який колекціонує старовинні чавунні печі, відлиті на заводах Закарпаття. 6 таких печей з приватної колекції знаходяться у приміщенні музею як експонати тимчасової виставки.

 

 

Окрема експозиція присвячена співачці угорської оперети зі світовим ім’ям — Шарі Федак, яка народилась і мешкала деякий час в Берегові.

 

 

На стінах коридору музею можна оглянути колекцію монет та паперових грошових державних знаків.

 

 

Один із залів прикрашають 35 живописних полотен Берегівського митця Йожефа Гарані, подарованих автором рідному місту.

 

 

Читайте також:

Закарпатський краєзнавчий музей

Ужгородський замок

Замок “Паланок”

Мукачево