Ірина Кременовська
Latest posts by Ірина Кременовська (see all)
- Кліматична тематика як зброя проросійських пропагандистів (розбір форуму «Глобальный кризис. Ответственность» від МГР «АллатРа») -
- Патріотичний ребрендинг «АллатРа» чи стара гра у новій обгортці? -
- Зняти плівку обману, або Як позбутися реклами проросійської секти -
- Серія робіт «Faces of war» Тамари Качаленко присвячена пам’яті жертв катастрофи на Каховській ГЕС -
- Клірик УПЦ (МП) Микола Данилевич виправдовував російську агресію та розпалював релігійну ненависть -
Національний дендрологічний парк “Софіївка” НАН України можна впевнено вважати ще однією з неповторних перлин нашої країни.
Історія створення парку
Дендропарк “Софіївка”, що у місті Умань Черкаської області, являє собою науково-дослідний інститут Національної академії наук України. Його загальна площа становить 179,2 га.
Серед основних завдань, які парк “Софіївка” виконує як наукова установа, передусім, проведення досліджень, а також моніторинг, збереження та охорона рослинного світу Лісостепової зони України. Вчені інституту вивчають практичні проблеми інтродукції, акліматизації, біотехнологій, селекції та репродуктивної біології рослин.
Окремим напрямом роботи науковців є садово-паркове та ландшафтне будівництво.
Працювати в такому чарівному місці – дуже велика вдача і справжнє задоволення кожного робочого дня. Це знають співробітники національного дендрологічного парку “Софіївка”, що проводять тут фундаментальні та прикладні наукові дослідження, отримуючи нові наукові знання з біології, екології, біотехнології, паркобудівництва тощо.
Парк, який було засновано у 1796 р., водночас є увічненим пам’ятником коханню, адже саме кохання стало рушійною силою, завдяки якій він з’явився в Україні.
Тодішній власник Умані, граф Станіслав Щенсний (Фелікс) Потоцький збудував цей парк для своєї коханої дружини Софії.
Існує й така версія, що Софія після цього ще вередувала й дорікала чоловікові, що парк для неї замалий.
Втім, кожен може самостійно перевірити, наскільки замало буде обійти майже 180 гектарів площі.
Тут росте понад 2000 видів дерев і кущів (місцевих і екзотичних), серед них: таксодіум (кипарис болотний), сосна Веймутова, тюльпанове дерево, платан, гінкґо, смерека та багато інших.
Колективом парку видано каталог рослин, у якому нараховується 1994 таксони, з них 1220 деревних і кущових порід та 774 трав’янистих рослин, в тому числі 25 таксонів ліщин, 24 — буків, 41 — ялин, 44 — ялівці, 100 — ліан, 320 — троянд, 57 — рододендронів, 376 — ґрунтопокривних та 98 — квіткових рослин.
Турбота про природу – наше майбутнє
Колекційний фонд парку в 2007 році нараховував 3323 таксонів, з них: 546 деревних, 1557 кущових, 115 ліан, 1212 трав’янистих рослин, з них 914 інтродукованих та 246 аборигенних.
Біля входу до парку діє велика виставка-продаж картин і сувенірів, які залишать приємні спогади про Умань і бажання повернутися сюди знову.
Грот у скелях.
Старовинний фонтан біля гроту.
Лебеді, качки, інші дикі птахи тут почуваються чудово.
Ягоди суниці, що росте просто на валунах.
Кам’яний сад.
Алея біля водойми.
А так росте і стигне ліщина.
Будь-якої пори року тут багато людей, що захоплено милуються унікальними краєвидами.
Територія доглянута, і всюди постійно підтримується чистота.
Одна з нових альтанок.
Річковий пароходик пливе назустріч, наче зійшовши з картинки до якогось казкового оповідання.
Альтанка просто на скелях.
Квітнуть лілії, а навколо ще безліч яскравих квітів.
Серед рослин у парку зібрано рідкісні й унікальні види квітів.
Озеро. Тут їх декілька, і всі різні.
Влітку, коли все навколо квітне, звісно, парк приваблює більше відвідувачів. А насправді тут неймовірно красиво й восени, коли все листя на деревах стає яскравим і дивує розмаїттям кольорів – від яскраво-жовтого до багряного. Взимку, коли сніг вкриває все навколо, залишаються вічнозелені рослини, що створюють неповторні пейзажі. А навесні, як тільки починає розпускатися перша зелень і природа пробуджується від довгого сну, можна безкінечно милуватися цією красою.