Валентина Бикова
Latest posts by Валентина Бикова (see all)
У місті Кривий Ріг (Дніпропетровська область) під виглядом реконструкції парка «Гданцівський» йде масштабне знищення зелених насаджень та вивіз чорнозему з території, яка має статус природно-заповідного фонду. Про це повідомила голова громадської організації «Міжрегіональне бюро екологічного захисту» Василина Нікульнікова під час прес-конференції, що відбулася 19 липня в інформаційному агентстві «Українські новини». На прес-конференції: «Конфлікт навколо знищення природно-заповідного фонду Кривбасу нардепом» також виступили у якості спікерів представники ініціативної групи місцевих мешканців Олександра Лисевич та Олена Говор.
Мешканці Кривого Рогу: «Вимагаємо повернути нам парк»
За словами Олександри Лисевич, яка мешкає у Центрально-Міському районі Кривого Рогу, парк «Гданцівський» було закладено 82 роки тому.
Зараз ця територія має статус заповідного об’єкту та входить до складу природного фонду України, який охороняється як національне надбання. Тож особливий режим, що діє для цієї території, забороняє порушення грунтового покрову, знищення та пошкодження дерев, будівельну діяльність та будь-які види діяльності, що можуть призвести до погіршення стану території.
Незважаючи на це, наприкінці серпні 2017 року в парку «Гданцівський» розпочалася масова вирубка дерев під прикриттям реконструкції парку. Замовником робіт виступає департамент житлово-комунального господарства Дніпропетровської державної обласної адміністрації, виконавцем – ТОВ «Андарія девелопмент груп» (директор О.Цуркан), загальна вартість – 38 млн грн, що були виділені з державного та місцевого бюджету регіонального рівня.
Вирубка дерев призвела до того, що зник зелений «фільтр-запобіжник» між діючим кар’єром АМКР та житловими будинками. Якщо раніше дерева парка «Гданцівський», виконували роль «буферу» та затримували пил з кар’єру, то зараз він осідає не лише у квартирах, але і в легенях, адже місцевим мешканцям доводиться ним дихати.
«Парк – це легені міста. У нас промислове, забруднене місто, ми фізично потерпаємо. Люди просять: поверніть нам парк. Ми хочемо законності, ми хочемо, щоб парк було повернуто громаді як природно-заповідну зону, а не як розважальний майданчик або бетону пустелю», – підкреслила Олександра Лисевич.
Місцева мешканка також процитувала відповідь на своє звернення від 18 червня, яку група місцевих активістів отримала від Державної екологічної інспекції України. Згідно з цим листом, запит та приписи Державної екоінспекції у Дніпропетровській області проігноровано, про що повідомлені правоохоронні органи, а проектна документація щодо реконструкції, будівництва та утримання парку згідно вимог чинного законодавства не надана. Висновок Державної екологічної експертизи щодо оцінки впливу на довкілля робіт з реконструкції парку відсутній. Матеріали для подання позивної заяви і припинення діяльності з реконструкції подані до правоохоронних органів.
«Ми зверталися до правоохоронних органів, до поліції, до прокуратури у Кривому Розі, у Дніпрі, в Києві. Нас просто водять по колу – Київ спускає директиву на Дніпро, Дніпро спускає у криворізьку поліцію та прокуратуру, з вимогою розібратися. А криворізька поліція та прокуратура пише нам відписки, що це поза межами їх компетенції. Ми вже не знаємо, до кого нам звертатися. Підкреслюю, ми потребуємо парк, як дерева, як рослини, які захистять наше здоров’я, наші легені. Ми потребуємо, щоб був доступ… Ніякий парк у Кривому Розі так таємничо не реконструювався за великим парканом при не допуску комісії. Ми підозрюємо, що там просто йде захват території та приватне будівництво якихось розважальних комплексів», – підсумувала представниця ініціативної групи мешканців Кривого Рогу.
Ініціативна група: «Адекватної реакції від поліції ми не отримали»
Інша представниця місцевих мешканців Олена Говор, яка була однією зі спікерів прес-конференції, також проживає у Центрально-Міському районі Кривого Рогу, з яким межує Гданцівський парк.
За її словами, ініціативна група містян 28 раз офіційно зверталася до правоохоронних органів.
«Реакція була така – поліція виїжджала, бачила, що відбувається, після чого нічого не відбувалось. Звичайна людина, громадянин України, якщо щось відбувається – яка в нього реакція? Він телефонує до поліції та сподівається на те, що вона адекватно відреагує. Адекватної реакції ми не отримували ніде. В нас приймають заяву, дають відписки і на цьому все закінчується», – бідкається Олена Говор.
Як зазначила Олена Говор, перед початком робіт компанія «Андарія ДГ», що виконує реконструкцію, анонсувала вирубку 900 дерев, але по факту активісти нарахували вдвічі більше дубів, беріз та інших порід дерев у віці 80-100 років, що були знищені. Водночас, в офіційному акті зафіксовано лише 18 пнів діаметром понад 80 см. Говор підкреслила, що члени комісії, що складали акт про знищення дерев, не обійшли всю територію парку.
Представники ГО: «Зникла система освітлення парку вартістю 1,5 млн гривень»
Як зазначила у своєму виступі голова громадської організації «Міжрегіональне бюро екологічного захисту» Василина Нікульнікова, через відсутність належної реакції з боку правоохоронних органів, в період з жовтня 2017 по квітень 2018 року, відбулося повне знищення об’єктів природно-заповідного фонду.
«Окрім знищення реліктових дерев та унікальної рослинності, у нас повністю оголено прибрежно-захисну смугу річки Інгулець, яка, на превеликий жаль і так потерпає від навантаження з боку гірнично-видобувного комплексу. Це шахтні води, ви чули, ми страждаємо від цих проблем», – зазначила голова екологічної ГО.
Пані Нікульнікова також звернула увагу представників ЗМІ на те, що під час реконструкції, крім цінної деревини та ґрунту, зникли у невідомому напрямку системи вуличного освітлення вартістю 1,5 млн гривень, якими був облаштований Гданцівський парк у 2015 році, а також встановленні у парку лавочки та урни, які, скоріш за все, масово здали на металобрухт.
Перед початком прес-конференції представникам ЗМІ продемонстрували відеоролик, на якому активісти з числа місцевих жителів та представники громадськості намагались потрапити на територію парку, яка зараз обнесена парканом та охороняється кремезними чоловіками. Конфлікт відбувся 15 травня 2018 року, коли охоронці відмовилися пропустити міську комісію та журналістів на територію парку, де ведеться реконструкція. В ході бійки охоронники компанії-підрядника «Андарія ДГ» розпилили на активістів та представників ЗМІ вміст вогнегасника.
«Я зайшла в парк, і з усіх боків до мене почали збігатися молодики. Я повідомила, що я представник громадської організації та прийшла просто для того, щоб оглянути парк, – розповідає голова ГО «Міжрегіональне бюро екологічного захисту» Василина Нікульнікова. – Мене схопили , ударили об паркан, а потім отруїли вогнегасником. Я є потерпілою у кримінальному впровадженні. В той день і журналісти, і активісти, нас було понад 5 осіб, написали заяви про те, що на нас напали охоронці, найняті організацією, що проводить будівельні роботи… Я не можу одночасно вести всі обвинувачення, тому залишаюсь вірна своїм позиціям – спочатку розслідуємо умисне знищення парку, а в ході з’ясуємо, хто проти нас застосував насилля і небезпечну речовину. Те, що вона є небезпечною, то незаперечно. Вогнегасники порошкового складу містять в собі важкі метали, цинк, свинець, алюміній, що можуть завдати значної шкоди здоров’ю. Я відчула це на собі. З міста події мене забирала «швидка». В мене досить суттєво ушкоджені дихальні шляхи».
Коментар від авторки: попри майже 20-річний стаж у журналістиці, я вперше була на прес-конференції, де якісь молодики, що зареєструвались як представники ЗМІ, поводили себе настільки непрофесійно та навіть агресивно. Замість того, щоб формулювати свої питання до спікерів, вони оголошували багатохвилинні промови з власними необгрунтованими припущеннями, перебивали виступи спікерів своїми вигуками, закидали безпідставні звинувачення, переходили на крик. Особисто в мене склалось враження, що ці молодики або взагалі не мають жодного уявлення про стандарти та етичні засади роботи журналіста, або єдина ціль, з якою вони прийшли на прес-конференцію, була не написати матеріал за її підсумками, а зірвати виступ представників криворізької громадськості.
У зв’язку із цим в мене постає питання: а що таке коїться під час реконструкції парку Гданцівський у Кривому Розі, що потрібно труїти газом екологічних активістів та зривати їх виступи у київському прес-центрі? Вочевидь, справа не лише у вирубаних деревах. Можливо, ми отримаємо відповідь на ці питання від правоохоронних органів, НАБУ та Міністерства екології.