Олексій Святогор
Latest posts by Олексій Святогор (see all)
- «Спеціальне тактичне спорядження» – мімікруючі пройдисвіти (документи) -
- «Спеціальне тактичне спорядження» (ТОВ «СТС») – не тільки шахраї, але й «ухилянти» (документ) -
- Повернути своїх: від слів до дій у процесі обміну ув’язненими -
- Саботаж мобілізації в ДУ «Полтавська виправна колонія (№ 64)» -
- Передавання засуджених і ув’язнених із тимчасово окупованих територій до України -
Про стан дотримання вимог антимонопольного законодавства щодо оприлюднення інформації та підтвердження відповідності офіційних сайтів НКРЕКП та інших учасників енергоринку.
Одним з актуальних завдань у напрямі врегулювання та впорядкування відносин як на ринку електричної енергії України, так і на інших ринках, діяльність яких є або в перспективі може бути предметом інтересу Антимонопольного комітету України.
Так, відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» механізми ціноутворення, тарифної політики, нормотворення, закупівель тощо реалізуються в обов’язках Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі – НКРЕКП), а також усіх інших учасників енергоринку, включаючи пересічних енергопостачальників здійснювати оприлюднення (опублікування) тих чи інших конструкцій (проектів, звітів, оголошень, висновків, тарифів) на офіційних сайтах.
Що таке офіційний сайт
Чинне законодавство не дає відповіді на питання, про те, що таке офіційний сайт. Виходячи із сукупного аналізу норм законів України можна дійти базових і ґрунтовних висновків про вимоги підтвердження відповідності офіційних сайтів у мережі Інтернет зобов’язаних суб’єктів.
Так, мною було витребувано від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» та Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України відомості про функціонування Інтернет-сайту НКРЕКП (та інших учасників енергоринку).
З одержаних відповідей вбачається, що ані НКРЕКП, ані інші ключові учасники енергоринку не зверталися до уповноважених осіб ДССЗІ та експертних установ з проханням забезпечити підтвердження відповідності застосування комплексної системи захисту інформації. При цьому безумовно, що згадані нами ресурси є якраз ресурсами вищого рівня захисту та безпеки. Це означає, що для їх захисту має бути дотримано максимум формальностей. Для цих офіційних сайтів має бути забезпечено найвищу якість збереження інформації та зв’язку. Це обумовлено стратегічним характером енергетичних відносин – енергетика є невід’ємною складової національної безпеки.
«Офіційні» сайти з неофіційним режимом втручання в їх роботу
Простіше кажучи, це означає, що Інтернет-ресурси, які вважаються чи називаються «офіційними» не є такими в принципі. Не будучи захищеними від стороннього втручання, а саме це передбачає підтвердження наявності комплексної системи захисту інформації, «сайти» мають характер «загальнодоступних майданчиків». На них за такого стану хто завгодно і як завгодно може розміщувати будь-яку інформацію, змінювати її довільно, втручатися в її розміщення, а так само – на свій розсуд змінювати викладені відомості тощо.
Проаналізуємо це питання за аналогією з побутовим комп’ютером. Навіть у ньому кожен користувач може з’ясувати, хто, коли змінював той чи інший файл, на якому обладнанні та коли було зроблено фотографічний знімок тощо. При цьому користувач може за допомогою використання паролів забезпечити незмінність інформації та її недоторканність. Приблизно така схема захисту має бути на офіційних сайтах. А відповідні сертифікати та експертизи це підтверджують і гарантують. Проте в описаних випадках це відсутнє.
З другого листа вбачається, що сам сайт НКРЕ нібито був створений ще у 2012 році попередньою НКРЕ. Однак наказу про його створення не існує фізично, позаяк форма відповіді «шукайте в архіві» викликає серйозні сумніви щодо існування такого наказу та сайту.
І навіть якби наказ і «віднайшовся», посилання на «ми користуємось сайтом через обставини функціонального правонаступництва» є недоречними і неприпустимими з позицій права. Закон не містить визначення терміну «функціональне правонаступництво» у принципі. Ніякого функціонального правонаступництва не існує та не може існувати. І так само «старий» наказ про створення сайту не може застосовуватися до «нової» установи.
Створення офіційних сайтів і введення їх у дію
При цьому відверто мало створити сайт – видати наказ про його створення. Слід ввести створений офіційний сайт у дію. Для цього слід облікувати на балансі в бухгалтерських обліках програмно-апаратні комплекси. Також треба мати підтверджуючі первинні документи на кожен програмний продукт (не вистачало ще неліцензованих та крадених або зламаних програм) тощо.
Необхідно наказом уповноваженої особи (яка несе організаційно-розпорядчі функції установи, тобто, керівника установи (підприємства, якщо йдеться про учасника ринку) затвердити прийняття сайту в експлуатацію. Зокрема слід визначити – знову ж таки, наказом керівника, регламент його роботи:
- хто вносить відомості;
- якого характеру мають бути відомості, в якій послідовності вони підлягають оприлюдненню;
- як будуть зберігатися оприлюднені відомості – зокрема тут необхідно передбачити заходи щодо забезпечення збереження й захисту інформації;
- хто має право змінювати та/або видаляти оприлюднені відомості і які мають залишатися «сліди» таких змін і доповнень чи видалень тощо.
Чому тільки зараз НКРЕКП терміново ухвалила низку документів про забезпечення роботи сайту
Після наших звернень НКРЕКП, відчувши занепокоєння з приводу сумнівності існування «сайту» спробувала ухвалити низку розпорядчих документів про функціонування сайту. Але вже той факт, що ця важлива складова діяльності НКРЕКП відбулася лише лічені дні тому, і те – зусиллями т.в.о. керівника апарату, робить всю цю «затію» нікчемною.
Таким чином, сайтів рівня «офіційні» (такі, як треба) ані в НКРЕКП, ані в інших учасників енергоринку немає і не було. Тобто жоден з нормативних документів, закупівель, повідомлень про ціни, тарифи, торги, аукціони, оголошення тощо через процедуру недотримання вимоги про розміщення на сайті/сайтах формально є недійсними та нікчемними.
Викладені вище факти і пропозиції нами було направлено на адресу Антимонопольного комітету України. Адже тут відкриваються необмежені можливості для роботи в усіх напрямах, із залученням правоохоронних і контролюючих органів. Про результати розгляду ми неодмінно поінформуємо читачів.