Вячеслав Непран
Latest posts by Вячеслав Непран (see all)
У приміщенні палацу Ужгородського замку сьогодні діє Закарпатський краєзнавчий музей. Тут безліч просторих експозиційних залів, кожен з яких можна назвати окремим музеєм у музеї.
Одні зали розповідають про природу краю від найдавніших часів, другі – показують красу національного одягу місцевих українців, треті – розказують про національні музичні інструменти.
Закарпатський краєзнавчий музей також має і окремі зали, що присвячено історії династій, які правили замком.
Експозиція музею створювалася на базі етнографічної та природничої колекцій колишнього Ужгородського земського музею.
Його переміщено в Ужгородський замок навесні 1947 р.
У 1950 р. музей поповнився цінними археологічними та історичними колекціями з колишнього Мукачівського музею ім. Т. Легоцького.
Сьогодні Закарпатський краєзнавчий музей має зібрання, що становлять близько 115 тисяч експонатів.
На особливу увагу заслуговують його археологічні колекції: найбільша в Україні збірка бронзових скарбів та кельтських старожитностей; нумізматична колекція, що складається з понад 12 тисяч римських, старовинних австрійських, угорських, польських грошових знаків.
Також Закарпатський краєзнавчий музей славиться численною колекцією холодної та вогнепальної зброї.
Колекція зброї складається з 269 зразків, що зберігаються у фондах музею з 18 країн світу. Вона охоплює період від XIII ст. до другої пол. XX ст.
Її основу становлять зразки холодної та вогнепальної зброї, які були передані з колишнього Мукачівського музею Тивода Легоцького.
Не кожний музей має таке велике зібрання рукописних книг та стародруків, які можна побачити тут. Усі ці рідкісні екземпляри належать до фондів Закарпатського краєзнавчого музею. Серед них найціннішими є такі видання: “Королівське Євангеліє” 1401 р., “Мукачівський Псалтир” XV ст., “Біблія руська” 1519 р. Франциска Скорини, “Острозька біблія” 1581 р. Івана Федорова, а також велика кількість стародруків XVII-XVIII ст.
І все це складає величезну історичну картину, споглядання якої збагачує відвідувачів духовно та інтелектуально. Тут справді дуже цікаво.
Читайте також: