«Машина часу» ректора Борового, або Нашкодив, але… не винен
Деякі письменники-фантасти дуже полюбляють у своїх творах обсмоктувати сюжет про кінець світу. Мовляв, гепнеться коли-небудь об Землю величезна космічна каменюка — і нашій цивілізації гаплик: людство здичавіє, обросте шерстю і знову полізе на дерева. Але потім хтось знайде під тією каменюкою вцілілий підручник з історії, роздивиться на картинках, як добре люди жили за давніх часів, — і почне все спочатку. Винайде колесо, паровик, електрику. І відновить закон — один для всіх, справедливий і непідкупний. Такий, за яким, згідно з підручником, начебто жили предки. Тобто ми з вами.
Можливо, все так і буде, як у книжках письменників фантастів. Та не приведи Господи, щоб нашим нащадкам замість підручника потрапила до рук пухка тека з документами, що оце лежить переді мною! Бо, почитавши ті документи, нащадки можуть подумати, що їхні предки умудрилися здичавіти і без «допомоги» космічного катаклізму. А у тому, що жодного справедливого закону вони на підставі цих паперів не вигадають, навіть сумніватися не доводиться. Бо немає у цих паперах закону. Беззаконня — аж по вінця, а от закону і справедливості — зась.
ВТІМ, ГОДІ ІНТРИГУВАТИ. Згадані документи стосуються ситуації, з якою постійні читачі «Сільських вістей» добре знайомі, адже газета зверталася до неї неодноразово. Досить згадати статті «Крутий ректор — крутий вуз?» від 01.10.2004 р., «Приїжджий ректор» від 10.11.2006 р., «Приїжджий ректор переходить у наступ» від 15.12.2006 р., «Куряча грамота» від 27.03. 2007 р., «Борового наука» і прокурорська порука» від 11.10.2007 р., «Боровий розвоювався» від 22.05. 2007 р. тощо. А були ж іще публікації у «Голосі України», «Робітничій газеті», чернігівських обласних тижневиках «Гарт», «Сіверщина» та «Чернігівський вісник», на сторінках Інтернет видань. Більше, здається, писали хіба що про недоброї пам’яті аграрного академіка Трохима Лисенка. Та знайшлася людина, котра за кількістю критики на свою адресу незабаром зможе запхнути покійного академіка за пояс! Ім’я цієї людини — Боровий Валентин Олександрович. Посада — ректор Чернігівського державного інституту економіки та управління. Щоправда, контракт з ним закінчився 24 грудня 2007 року, та пан Боровий, вочевидь, не має наміру віддавати тепле крісло без бою, готуючись нині до нових виборчих перегонів.
Ректором професора Борового обрали у грудні 2002 року. Саме тоді й почався «кінець світу» в окремо взятому навчальному закладі. Інститут заколобродило. Студенти замість ходити на лекції почали ходити на страйки, самотужки вивчаючи нову незаплановану дисципліну «Відстоювання своїх прав», викладачі, відклавши недописані наукові праці, взялися за скарги та позови і за кілька років вивчили тонкощі юриспруденції чи не краще, ніж тонкощі своїх основних спеціальностей. Думаєте, їм не було зайнятися чим? Та ні, справ вистачає. Але аграрії змушені розбиратися в юриспруденції, бо в ній не бажають розбиратися… юристи. Такий ось парадокс. Хоча не побачити складу злочину у діях пана ректора може тільки сліпий. Або ж той, хто бачити не хоче. От не хоче, і край! Із принципу!
Отож сидів я над цими документами, читав, перечитував, генетично модифіковану каву сьорбаючи, та й думав: щось тут не те. Співробітники інституту скаржаться на ректора, наводять конкретні факти, дати, суми, прізвища — прокуратура нічого з наведеного не спростовує, але у порушенні кримінальної справи відмовляє. Викладачі скаржаться на прокуратуру — суд у задоволенні скарг відмовляє. Може, й справді скаржники чогось не розуміють? Адже, як нам ще з 1937го року відомо, наша прокуратура помилятися не може. Але якщо правопорушення видно кожному, хто хоч раз у дитинстві чув від мами, що брати без дозволу чуже — це погано, а правоохоронці з обшуком не йдуть, то що ж це за «ребус» такий? Думав я, думав, та й, вибачте, задрімав. Мабуть, кава занадто модифікованою була, бо привидівся мені сон. І у тому сні я все зрозумів! Усі таємниці переді мною розкрилися! І зараз я хочу, вибачте ще раз, виступити на захист Валентина Олександровича. Не з усіх, звичайно, питань, бо про все писати — в Україні лісу не вистачить, з якого, як відомо, газетний папір роблять. Але головні обвинувачення на його адресу розвію з усією рішучістю першовідкривача.
У ЧОМУ, ВЛАСНЕ, ректора ЧДІЕУ звинувачують? Почалося все з того, що він придбав собі у 2003 році трикімнатну квартиру за 99 тисяч державних гривень, хоча мав право лише на однокімнатну. Причому придбав у приватної особи, порушивши тим самим Закон України «Про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти». Потім за 41 408 гривень зробив у квартирі євроремонт, заодно для повного комфорту «набивши» її найпрестижнішою побутовою технікою.
Ясна річ, теж за кошти інституту, бо ж попервах квартира вважалася начебто службовою. Згодом, щоправда, вона якось непомітно стала комунальною — з перспективою на приватизацію. Не треба бути екстрасенсом, аби здогадатись, хто б її приватизував. Крім того, скаржники у численних зверненнях до прокуратури та суду звертають увагу на те, що Валентин Боровий з метою отримання розкішного житла надав довідки, які, скажемо так, не зовсім відповідали дійсності. Зокрема «приписав» собі до складу сім’ї ще й матір та сина, котрі жили й досі щасливо живуть у власних квартирах аж у Києві. Тим часом працівники і інституту потерпають без житла, студенти туляться в обшарпаному гуртожитку, не мають їдальні в 1 та 2 корпусах. Зловживання це чи ні? Перший заступник прокурора Чернігівської області, старший радник юстиції Є. М. Ходико вважає, що ні. І 14 червня 2007 року позивачам письмово відповідає, що кримінальну справу за цим фактом закрито, згідно зі ст. 6.п. 2 КК України. І правильно, скажу я вам! Яке ж це зловживання? Це виховання підростаючого покоління на особистому прикладі!
ДАЛІ. Після квартири Валентин Боровий придбав автомобіль. Розуміючи, що картина «Ректор у «Нубірі» одним махом може відбити у студентів всіляке бажання гризти граніт науки, інститут (читай, сам ректор) «розщедрився» на «ФордМондео». Тоді, у жовтні 2003 року, діяла постанова Кабінету Міністрів України № 322 від 04.04. 2001 р., якою встановлювалася бюджетна межа на такі покупки — 40 тисяч гривень і ні копійки більше. А хотілося ж «Форд». І щоб неодмінно «Мондео», хоча він тільки за приблизними прикидками коштує тисяч сто двадцять та ще й п’ять. І таки купили! Ректорові б Нобелівську премію з економіки видати за те, що він зумів за 40 тисяч купити річ, яка навіть у вигляді металобрухту коштує втричі дорожче. А на нього знову з критикою. Мовляв, ніякого економічного дива не було, а була звичайна фінансова махінація. Перерахували, мовляв, на київську та вінницьку адреси якихось ТОВ «Ольвіяпродукт», СП «ЛітаЛТД» та ТОВ «Агротехснаб» 65 580 гривень за начебто надані товари і послуги — а їх в інституті ніхто і в очі не бачив. Зате перерахована сума дивним чином в один день (це ж треба, яка випадковість!) 10 жовтня 2003 року опинилася в одному із столичних банків, а мрія ректорського життя «Форд» — в інституті. В акті КРУ, яке робило перевірку, говориться, що при купівлі авто і квартири тендерні процедури фактично було сфальсифіковано, машину, як і квартиру, куплено у приватних осіб, що вже є неабияким порушенням законодавства. Натомість обласна прокуратура виносить рішення, що «громадянин Боровий В.О. діяв у межах цивільно-правових відносин», а тендерні процедури було виконано якнайкраще.
Тут можна було б здивуватися, якби не мій віщий сон. Справа у тому, наснилося мені, що прокуратура дійсно прикривала. Але не правопорушення, а визначний винахід і видатного винахідника! Щоб, значить, іноземні конкуренти зі шпигунами не дізналися і не переманили чернігівського Ломоносова за океан на більшу зарплатню. Зрозуміти це можна із зауваження тієї ж прокуратури, що придбаний автомобіль пізніше було доукомплектовано кондиціонером і авто магнітолою, центральним замком і… гумою. Треба думати, що з фордівського конвеєра зійшов тільки салон на залізних ободах, а все інше ректорові ЧДІЕУ, мов тому самородку Кулібіну, довелося мантачити самому. Та головне не це, а те, що все причандалля, яке, на глибоке переконання прокуратури, було встановлено вже після купівлі авто, було змонтовано БЕЗ ПОРУШЕННЯ гарантійних пломб заводу-виробника! Розумієте? Кондиціонер, якого там начебто не було і за який начебто довелося доплачувати окремо (до речі, «доплатили» раніше, ніж автомобіль купили!), стоїть, а як він туди заліз — невідомо. Пломби ж на місці. Ось тут на допомогу й приходить дедукція. Пам’ятаєте фільм про Івана Васильовича, який професію міняв? Там Шурик винайшов прилад, за допомогою якого можна пронизати простір і час. Так ось, Валентин Олексійович Боровий, схоже, винайшов те ж саме! І пронизав простір, тобто салон і капот «Форда», не зачепивши гарантійних пломб! А час він пронизав потім, коли списував мінеральні добрива. Про це «Сільські вісті» з усіма подробицями розповідали у статті «Куряча грамота». Нагадаю лише, що, згідно з накладною № 320/10, добрива надійшли в інститут 15 жовтня 2003 року, а використали й списали їх, за документами, 15-16 вересня та 2 жовтня того ж року. Тобто використали за місяць до того, як отримали! Як таке можна провернути без машини часу — знають у прокуратурі. Знають, але мовчать. І правильно роблять, нічого державні таємниці розголошувати.
ПОСТАНОВА про закриття кримінальної справи від 29.03.2006 р., підписана слідчим в особливо важливих справах прокуратури м. Чернігова Руденком О. В., це, скажу я вам, взагалі шедевр. Ось лише кілька витягів з неї: «…10.10. 2003 року Чернігівським державним інститутом економіки та управління перераховано ТОВ «Ольвія Продукт» 13 200 грн. та 6 448 грн. за встановлені на автомобіль «ФордМондео» д/н 777-06 МК автокондиціонер та автомагнітолу… Допитана в якості свідка Р. показала, що ніякого відношення до діяльності зазначеного підприємства не має, а його установчі документи підписала у нотаріуса на прохання незнайомих їй Володимира та Лариси за обіцяну винагороду… В ході слідства особи, які фактично керували фінансово-господарською діяльністю ТОВ «Ольвія-продукт», не встановлені».
Зазначу, що не встановлена й правильна назва цього ТОВ, бо слідчий щоразу пише її по-різному. Те ж саме й про ТОВ «Агротехснаб», якому було перераховано 35 486 гривень за нібито поставлені мінеральні добрива: «Допитаний Д. показав, що ніякого відношення до діяльності зазначеного підприємства не має, а його установчі документи підписав на прохання Ш. Допитаний в якості свідка С. також зазначив, що не має відношення до заснування та діяльності зазначеного підприємства. Навесні 2003 року він втратив свій паспорт… В ході слідства особи, які фактично займалися фінансово-господарською діяльністю ТОВ «Агротехснаб», не встановлені… Відповідно до повідомлення Міністерства промислової політики України… ТОВ «Агротехснаб»… ліцензії на виробництво пестицидів та агрохімікатів чи оптову або роздрібну торгівлю ними не отримувало». Не виготовляло, не торгувало і, схоже, взагалі не існувало, але гроші взяло і щось таки ректорові, на переконання прокуратури, продало, чим він потім мерзлу землю у «Деснянці» і посипав… А може, він у майбутньому купував? Може, у XXX сторіччі це ТОВ виникло і стало найбільшим у Галактиці виробником таких чудових раундапу, базудину та байтану, що їх навіть у жовтні використовувати можна, хоча нинішні агрономи і називають таке використання абсурдом і «грошима на вітер». Чи то пак, на «Форд». Чим це не доказ існування машини часу, га?
Ще хочете? Будь ласка!
«… 10.10.2003 року… перераховано на рахунок Спільного Українсько-німецького підприємства «Літа-ЛТД»… в якості попередньої оплати за проведення ремонтних робіт учбового корпусу інституту, грошові кошти в сумі 10 446 грн. Угода між СУНП «Літа-ЛТД» та ЧДІЕУ про виконання ремонтних робіт відсутня. Слідством також встановлено, що ніякі ремонтні роботи… не проводилися… Допитані в якості свідків Т., С. та С. повідомили, що з менту заснування СУНП «Літа-ЛТД» не здійснювало ніякої фінансово-господарської діяльності, а у 2000 році підприємство було продане невстановленим особам… Допитані в якості свідків Боровий В.О. та Вербовий М.П. (головний бухгалтер інституту. — Авт.) стверджують, що… угода існувала, однак куди вона поділася, пояснити не можуть (!)»
І висновок: «Таким чином у ході слідства НЕ ЗДОБУТО (виділено мною. — Авт.) будь-яких доказів зловживання службовим становищем з боку службових осіб Чернігівського державного інституту економіки та управління при перерахуванні коштів… Кримінальну справу № 78/00731… закрити». Підпис, печатка.
Ні, не виходить фейлетон. «Виправдувальний» сон почав перетворюватися на нічний кошмар — і я прокинувся. Що ж це таке? Виходить, на думку слідства, наївний ректор як мінімум ТРИЧІ наступив на ті ж самі граблі, перерахувавши чималі кошти «на село дідусеві». І все! Ай-ай-ай поганим «невстановленим Ларисам та Володимирам» з фіктивних фірм, які обдурили хорошого професора, і ганьба скаржникам, котрі посміли винести бруд з хати, відволікаючи працівників прокуратури від справді серйозних справ. Так, чи що? Але скаржникам чомусь віриться більше. Принаймні тому, що жодного бажання отримати якусь матеріальну вигоду для себе у їхніх діях не вбачається. Зате вбачається щирий біль за свій інститут, який знищується на їхніх очах. А от прокуророві, котрий дозволив собі запитати позивачів на одному з судових засідань: «А що вам, власне, до того, куди поділися гроші?», вірити не хочеться категорично. Бо з такими прокурорами, які не розуміють елементарних речей, нам для здичавіння справді ніяких метеоритів не потрібно. Ви, до речі, з фіктивними фірмами часто мали справу? Ну, на одну-дві за все життя нарватися можна, якщо ходити там, де порядним людям ходити не слід. Але зустріти відразу ТРИ, та ще й саме тоді, коли машину купуєш, — тут особливе «щастя» треба мати. Тут Ейнштейн зі своєю теорією відпочиває. Можна подумати, що ректор такі фірми спеціально шукав, об’яви на стовпах розвішував. Але ж прокуратура пише, що він діяв «у межах»…
А ЗНАЄТЕ, як прокоментувала прокуратура ще один епізод цієї справи? У 2006 році викладачі інституту помітили, що серед них завівся якийсь привид. На кафедрі його ніхто й ніколи не бачив, але зарплату в бухгалтерії привид отримував регулярно. Ясна річ, люди здивувалися і почали з’ясовувати, що це за «икс-файли» такі. І з’ясувалося, що наприкінці учбового року, що взагалі є неприпустимим, пан Боровий без обов’язкового у таких випадках конкурсу прийняв на роботу пані Сливу Д.Ю., не сказавши про це навіть декану факультету. Нова «викладачка» мала освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр» (тобто не мала повної вищої освіти, що не давало їй жодного права працювати викладачем ВНЗ), зате була родичкою ректора. Так, випадково мимо інституту проходила — дай, подумала, зайду, методичку таку-сяку доцентам з кандидатами напишу, хай повчаться. І написала, як переконував (і переконав!) слідчих пан Боровий. Щоправда, написано ту методичку було невидимими чорнилами на невидимому папері, тому ніхто її, крім ректора та співробітників прокуратури, котрі, вочевидь, мають особливий дар, і не розгледів. А жаль! У ній, за чутками, стільки наукових відкриттів було, аж страшно… Хоча хто знає: можливо, вже й «проявилося» щось десь «заднім числом». З машиною часу все можливо.
«Пропрацювавши» всього кілька місяців, «привид» з 1 вересня 2006 року (саме тоді, коли викладачі-непривиди на роботу вийшли) пішов у відпустку «без збереження зарплати». А потім і в декрет. Зрозуміло, що й декретні теж лягли на плечі інституту. Так ось, у відповіді від 14.06.2007 р. перший заступник прокурора області Ходико пише: «Слива Д.Ю. відповідно до наказу ректора №163 від 02.06.2007 р. (коли викладачі-непривиди і студенти відпочивали на канікулах. — Авт.) прийнята викладачем кафедри іноземних мов з 01.06.2006 р. (тобто прийнята на роботу за рік до наказу! Знову машину часу задіяли? — Авт.). Конкурс на заміщення даної посади не оголошувався, оскільки Сливою Д. Ю. було надано довідку про вагітність, що вплинуло на прийняття рішення про зарахування її на посаду… При перевірці територіальною інспекцією правопорушень при нарахуванні заробітної плати Сливі Д.Ю. не виявлено». Хто б сумнівався! Зарплату їй справді нараховували без порушень, як рідній: червень — 739 грн., липень — 791 грн., серпень — 791 грн., вересень (пам’ятаєте — «без збереження зарплати»?) — 3806 грн. Ось так, шановні вагітні жінки. Бажаєте нічого не робити, але гроші отримувати, звертайтеся до Валентина Олександровича Борового. Він добрий, він допоможе. Можливо, навіть і вчене звання дасть — за вагітність. За умови, звичайно, що ви йому не сьома вода на киселі. А що б ви сказали про начальника поїзда, котрий, аби позбутися нелюбого йому провідника, на ходу почав би відчіпляти від поїзда вагон з тим провідником і з пасажирами вкупі? Скажете, що такого глупства навіть за міністра транспорту Рудьковського не було? А як тоді можна назвати те, що ректор Боровий з метою позбутися «головного порушника ректорського спокою», декана одного-єдиного на всю область аграрного факультету Анатолія Москаленка, та ще кількох викладачів, котрі осмілилися вголос сказати про ректорські оборудки, затіяв ліквідацію всього факультету? Спочатку за порадою «добрих людей» (в особі проректора Ю.В.Кирилюка) заявив, що існування аграрного факультету взагалі протизаконне. (Шкода, що в міністерстві, коли підписували наказ про його створення, цього не знали, а спитати у проректора не здогадалися). Отже, факультет необхідно розформувати, аграрних менеджерів запроторити до промислових, а агрономів «віддати в науку» на… будівельний факультет! Коли ж аграрний факультет за ініціативи виробничників, навпаки, вирішив збільшити набір студентів на спеціальність «Агрономія» і облдержадміністрація підтримала цю вкрай необхідну для аграрної області ініціативу, ректор переконав міністерство, що збільшувати бюджетну складову агрономів… не потрібно. Там тільки потилиці почухали, вперше в житті зустрівшись з ректором, котрий відмовлявся від додаткових бюджетних місць.
На захист факультету виступили всі — від обурених студентів до депутатів обласної ради та губернатора області, а ректорові — хоч кілок на голові теши. Закрию, мовляв, і баста. Договорився до того, що звинуватив декана Москаленка у… підробці наказу Міносвіти про створення аграрного факультету у 1998 році! Правда-правда. Графологічну експертизу навіть проводили — порівнювали справжній підпис декана з підписом міністра… на ксерокопії (!), що саме собою є «новим словом» у криміналістиці. Чому про те, підписував він наказ чи ні, не можна було запитати у самого міністра Кременя (на той час хоча вже й колишнього, але ж живого!), — таємниця велика є.
КОЛИ СТАЛО ЗРОЗУМІЛО, що кавалерійським наскоком факультет не знищити (надто гучний скандал навколо цієї справи розгорівся і надто довгі вуха особистої ректорської зацікавленості почали вилазити), Валентин Боровий взявся за «тиху сапу». У викладачів аграрного факультету наказом ректора відібрали і передали на інші кафедри 15 дисциплін. Просто так, не соромлячись, забирають аграрну дисципліну у викладача з фаховою освітою, який має і досвід, і власні підручники на цю тематику, і віддають її викладачеві з базовою освітою… інженера залізничних сполучень. Нам, мовляв, що редька, що шпала — один хрін дерево. Задум простий — забрати у факультету більше половини навантаження, і тоді «бунтарі» самі розбіжаться. Та що там факультет! Ректор і «Сільські вісті» збирався усмирити, коли вони про всі його неподобства почали писати, але факти крити нічим. Хіба що одписками обласної прокуратури, яка, схоже, перебрала на себе функції ректорського адвоката. Коли читаєш ці «кваліфіковані» відповіді людей з вищою юридичною освітою, питання виникає тільки одне: хто-небудь з них взагалі знайомився з матеріалами справи? Чи слідчим відомо про неї виключно зі слів ректора Борового? Про те, що необхідних слідчих дій взагалі не проводилося, годі й говорити.
Скаржники, наприклад, заявляють, що ректор, порушуючи ст. 40 Закону України про вищу освіту, відмовляється укладати контракти з деканами факультетів. Ясна річ, щоб тримати їх «на короткому повідку». Перший заступник прокурора області Ходико відповідає: «Із усіма ДОЦЕНТАМИ КАФЕДР (виділено мною. — Авт.) укладені контракти на 5-річний термін». Тобто ректор перед законом чистий, мов агнець Божий. Звичайно, нікому не забороняється думати, що «старший радник юстиції» (чин) і «заступник прокурора» (посада) — це одне й те ж саме, але вголос про таке говорити не рекомендується. Бо, як мінімум, засміють. Коли ж святе з праведним починають плутати ті, від кого залежать людські долі, стає вже не до сміху. Скаржники вказують, що інститут на умовах фінансового лізингу за 131 тисячу гривень придбав необхідний для дослідного господарства трактор ХТЗ-17021. Вже заплатили за нього 51 тисячу, аж раптом ректор повертає трактор лізингодавцю, бо, мовляв, «пальне дороге» (а може, хотів «Фордом» орати?). У результаті інститут втратив і гроші, і трактор. Перший заступник прокурора відповідає: «Згідно умов договору, НАК «Украгролізинг» надав інституту у платне користування трактор, за що одержувач зобов’язаний своєчасно сплачувати лізингові платежі… За використання техніки була сплачена орендна плата в розмірі 51 тис. грн. «Але ж інститут брав трактор на умовах ФІНАНСОВОГО лізингу, а не ОПЕРАЦІЙНОГО, як чомусь щиро (сподіваємося, що щиро) вважає заступник прокурора! Тобто на таких умовах, коли лізинговий об’єкт поступово викупляється у лізингодавця. 51 тисяча — це ВАРТІСТЬ трактора, а не орендна плата. Цих тонкощів може не знати студент кулінарного технікуму, але ж люди, котрі стоять на сторожі закону, зобов’язані бути «у курсі», чи як?
ВТІМ, ЦЕ ЩЕ НІЧОГО. Деякі прокурорські відповіді взагалі схожі на репліки з «Кривого дзеркала». Скажімо, завкафедрою аграрних технологій професор В.І.Канівець робить письмову заяву до Генеральної прокуратури України: «Повідомляю, що мій виступ на засіданні Вченої ради ЧДІЕУ 1 грудня (на якій діяльність ректора Борового було піддано різкій критиці. — Авт.), відображений у відповідному протоколі № 10/06, сфальсифіковано. Так, лише одне, перше, речення відноситься до моєї промови. Далі під моїм прізвищем слідують чиїсь коментарі мого виступу (очевидно, голови Вченої ради В.О.Борового і секретаря В.М.Голуба, які склали і підписали протокол)». А Генпрокуратура «кидає щуку у річку» — тобто знову направляє справу на розгляд до Чернігівської обласної прокуратури. А та, в свою чергу, — до міської. І перший заступник прокурора міста Кузьменко відповідає, що «дослівно виступи не цитувалися», однак ознак фальсифікації «не встановлено». Людоньки, та про яке ж «дослівно не цитувалося» йдеться, коли учасникам зібрання, навпаки, ДОПИСАЛИ те, про що вони й думати не думали? І чому прокуратура краще знає, що саме завкафедрою Канівець говорив на тому засіданні, ніж він сам?
Все, не можу більше. Такі цитування можуть бути безкінечними. Можливо, знайдеться колись талановитий режисер, який за цими документами створить детективний серіал. Переконаний, що італійський «Спрут» поруч із ним виглядатиме дитячим мультиком. Чи ж дивно, що з такою «адвокатурою» Валентин Боровий відчуває себе навіть не кумом королю, а самим королем, і очікує, що його оберуть ректором ще на один термін? Стародавні римляни у таких випадках запитували: «Кому вигідно?». То ж кому вигідно, щоб професор Боровий, який за останні сім років особисто не підготував жодного аспіранта, хоча й зобов’язаний (а чому він їх навчить?); який за п’ять років ректорства особисто не написав жодної наукової статті, зате видає коштом інституту підручники, «написані» ним виключно у співавторстві; юристи якого не вилазять із судів, але раз за разом програють справи (після чого присуджені судами компенсації співробітникам інституту за їх незаконні звільнення та догани знову виплачує чомусь інститут, а не його керівник з власної кишені); який «щедрою рукою» без погодження віддав у оренду на 49 років приватному підприємству 30 га</metricconverter /> ріллі НВД «Деснянка» (34 грн. за га! Хто розуміє — посміється); який фактично викинув на вулицю студентів землевпорядників разом з їхніми теодолітами і тахометрами, віддавши в оренду на 10 років футболістам місцевої «Десни» територію геодезичного полігона, де студенти мали (колись) всі умови для проведення лабораторних робіт, виробничої практики, олімпіад за напрямком «Землевпорядкування та кадастр»; якого в інституті бояться, але не поважають, — то кому вигідно, щоб він залишався «біля керма» ЧДІЕУ і надалі? Народна мудрість говорить, що короля робить його оточення. Додам, що оточення не менш талановито вміє робити й «ноги», коли королю стає непереливки, про що деяким ректорам деяких інститутів не завадило б інколи згадувати.
Зрозуміло, що Валентина Борового теж «оточує» чимало наближених, куди ж без цього? Чи може хто-небудь з них претендувати на високе звання «сірого кардинала»?
СЬОГОДНІ ПРО ЦЕ важко судити, а новий Олександр Дюма з’явиться на світ не скоро. Принаймні дехто в ЧДІЕУ (та й поза його межами) пошепки називає прізвище першого проректора А.І.Мельника, за активною участю якого відбувалися мало не всі вищезгадані події. Адже це він, головуючи на всіх зборах, де звітував ректор, маніпулював волевиявленням колективу і жодного разу не допустив таємного голосування, результати якого могли б дуже не сподобатися панові Боровому. Анатолія Івановича Мельника, до речі, центральна преса теж своєю увагою не обділяла, почавши це ще з червня 2003 року, коли колишній замполіт чернігівського льотного училища, багаторічний заступник голови облдержадміністрації з політико-правових питань, член Всеукраїнського об’єднання лівих «Справедливість» (до того — лідер місцевого «Демсоюзу», а після — «регіонал») очолював на проміжних виборах до Верховної Ради окружну виборчу комісію у виборчому окрузі № 206. Це тоді, коли лідирував кандидат від Соцпартії, головний редактор обласного тижневика «Гарт» Дмитро Іванов, але до парламенту «служити народу» пішов бізнесмен Олександр Ярославський. Бувають, знаєте, такі парадокси. Журналісти ті довибори назвали «полігоном з обкатки експериментальних політтехнологій». Так воно чи ні — ніхто вам того достеменно не скаже, зате інші «технології», які дозволив собі «обкатати» ще у 2000 році Анатолій Мельник та група його «однодумців», надто вже нагадують усе те, що потім робилося і робиться в ЧДІЕУ. Одна лише історія з будівництвом «хатинок» на території відібраного у чернігівських дітей фруктового саду чого варта! 18 вересня 2000 року Чернігівський міськвиконком прийняв рішення про вилучення із постійного землекористування управління освіти Чернігівської міськради земельної ділянки площею 0,515 га</metricconverter />, начебто за згодою землекористувача. На ділі ці абстрактні цифри були частиною саду школи № 19, директор якої про свою «згоду» дізнався аж тоді, коли почали пиляти фруктові дерева. Через два місяці, 20 листопада, той же міськвиконком щедрою рукою передав колишню шкільну ділянку у приватну власність безоплатно (!) групі «товаришів», серед яких був і Анатолій Мельник. Що творилося на будівництві котеджів «у вишневому садочку» — тема для окремої статті! Обурювалося все місто. Прокуратура була завалена скаргами. Знаєте, якою була її відповідь за № 07/1-21-49-03? «У порушенні кримінальної справи стосовно службових осіб виконкому за фактом надання земельних ділянок… відмовлено за відсутністю в їх діях складу злочину, з чим прокурор області погодився»! Виконував обов’язки прокурора області тоді… старший радник юстиції Є.М.Ходико. Чудні діла твої, Господи!
І наостанок. 14 січня 2008 року колегія суддів судової палати з кримінальних справ апеляційного суду Чернігівської області розглянула у відкритому судовому засіданні справу за апеляцією співробітників ЧДІЕУ на постанову Новозаводського суду Чернігова (суддя Кузьмін М.В.), який залишив без задоволення їхню скаргу на дії першого заступника прокурора. Рішенням апеляційного суду (судді Акуленко С.О., Білобров В.Д., Сердюк О.Г.) постанову було скасовано, а провадження по справі закрито. Таким чином, суд влучно «вбив двох зайців»: частково задовольнив вимоги скаржників, водночас вивівши з-під удару і Новозаводський суд, і прокуратуру, і пана Борового. Мовляв, справу було закрито нині чинною постановою прокуратури від 29.03.2006 р., то чого ж ви хочете? Але ж додаткові факти, надані позивачами після прийняття цієї постанови, чомусь не розслідувалися і навіть не були прийняті до уваги! Чому?
НА ДВОРІ, здавалося б, вже зовсім інші часи. Надовго чи ні — то вже таке діло. Але хтось має нарешті зупинити «машину часу» ректора Борового! Зупинити, щоб поховати її у минулому.
Олекса КРИВОБОК «Сільські Вісті»