Ірина Кременовська
Latest posts by Ірина Кременовська (see all)
- Кліматична тематика як зброя проросійських пропагандистів (розбір форуму «Глобальный кризис. Ответственность» від МГР «АллатРа») -
- Патріотичний ребрендинг «АллатРа» чи стара гра у новій обгортці? -
- Зняти плівку обману, або Як позбутися реклами проросійської секти -
- Серія робіт «Faces of war» Тамари Качаленко присвячена пам’яті жертв катастрофи на Каховській ГЕС -
- Клірик УПЦ (МП) Микола Данилевич виправдовував російську агресію та розпалював релігійну ненависть -
Унікальне творіння рук людських во славу Божу – Скит Усіх Святих, що немов поза часом стоїть на Святій горі над Сіверським Дінцем.
Від Свято-Успенської Святогірської Лаври до Всіхсвятського скита вела доволі довга дорога, хоча на перший погляд здавалося, що він розташований зовсім неподалік.
Але цей шлях засніженим полем не був складним, а навпаки – захоплюючим і цікавим, коли з кожним кроком з туману все чіткіше проступали обриси незвичайних навіть для цієї місцини дерев’яних веж із куполами.
Скит Усіх Святих і місце, де він розташований, має давню та цікаву історію. Раніше тут стояв храм, який після більшовистської революції та в добу жорстокої боротьби радянської влади проти церкви був перетворений на зерносховище.
Храм був доволі старий, він пережив Велику вітчизняну війну, проте коли вона завершилася та розпочалося розмінування звільнених міст, по навколишніх полях було зібрано чимало залишків бойових снарядів і мін. Тодішні функціонери від влади не придумали іншого способу утилізації цих боєприпасів, як використати їх для підриву храму. Це сталося у 1947 р. Поряд зі зруйнованим храмом було розташовано церковне кладовище, але потім і його повністю зрівняли із землею за допомогою бульдозерів.
А відновлення храму розпочалося у перші роки незалежності України. На цьому місці було закладено фундамент, і невдовзі замість зруйнованого з’явився новий, дивовижної краси храм, який ми тепер знаємо як Скит Усіх Святих.
Весь храм побудовано із соснових колод у традиціях дерев’яної архітектури XVI–XVII століть.
Подвір’я храму огороджене дерев’яним частоколом із кутовими вежами.
Сьогодні, як відомо, Всіхсвятський скит є господарським подвір’ям Святогірської Лаври. Для монастиря було передано землі, на яких братія вирощують доволі багато овочевих і плодових культур, у тому числі картоплю, зернові, кормові трави для скотарства, рослини-медоноси, буряк і гарбузи.
Навколо скиту є плодовий сад, а нижче розташований монастирський город, де вирощують капусту, помідори, огірки, перець, цибулю і зелень.
Тут же знаходяться два ставки, теплиця, пташник, виноградник, стайня, корівник із кормовим і сепараторним цехами, льох, холодильний цех і пасіка на 150 бджолиних сімей.
Оскільки господарство велике, воно потребує уважного й ретельного догляду від раннього ранку. Тому перші послухи в скиту (а саме доїння корів та інші роботи) розпочинаються ще до світанку – від п’ятої години.
Краса архітектури, завжди охайне подвір’я та щедрі плоди саду – це все результат сумлінної праці людей, котрі повністю присвятили своє життя служінню Господові. Кожен з мирян, відвідуючи Скит, приймає від нього, як дар, власні духовні враження. І далі тільки від самої людини залежить, як вона буде цінувати цей дар. Для когось це буде просто подорож, яка залишиться тільки у спогадах. А для тих, хто має глибоку віру, поїздка до храмів Святогір’я, зі щирою молитвою, щоразу стає святковою подією, що дарує безцінну благодать і зцілює душу.