Шановні друзі, зараз на різних медіаресурсах і в соцмережах стали активно поширюватися фейки про коронавірус. Навколо ситуації з COVID-19 було створено багато міфів для маніпулювання страхами людей і штучного нагнітання панічних настроїв у суспільстві.
Тому на основі узагальнення практики роботи правоохоронних органів ми зібрали для вас інформацію про реальний стан справ. Поширюйте її серед своїх знайомих та рідних.
Як повідомляє Служба безпеки України, громадяни, які свідомо дестабілізують ситуацію в соцмережах, вже притягаються до відповідальності. Впевнені, що наша країна спокійно пройде цей непростий період. А ті, хто хоче розхитати ситуацію, обов’язково опиняться під особливою увагою Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки СБУ, – зазначили у відомстві.
Ми закликаємо вас довіряти лише інформації з офіційних джерел, бережіть себе та своїх близьких!
Гелікоптери й літаки розпиляють з неба хімічні речовини
Останнім часом кіберфахівці СБУ фіксують спроби розповсюдження фейків, пов’язаних із темою коронавірусу в Україні. Свіжий приклад – чутки про нібито нічне розпилення над Києвом та іншими містами хімічних речовин із вертольоту для дезінфекції. Громадянам «радять» зачиняти балкони і не знаходитись на вулицях із 23-00 до 5-00.
Ми ж радимо зважено ставитись до неперевіреної інформації. Адже ми чудово розуміємо, з якою метою у соціальних мережах публікують схожі нісенітниці.
Фейки про коронавірус у поєднанні із закликами до зміни територіальних меж України
Впродовж кількох наступних днів після запровадження в Україні карантинних заходів Служба безпеки України виявила 6 осіб, що розповсюджували фейки про коронавірус. Зокрема, було припинено діяльність інтернет-агітатора з Одеси. Також, у взаємодії з Нацполіцією до адмінвідповідальності притягнуто 5 осіб у Чернівецькій та Луганській областях.
Оперативники СБУ встановили, що українець розповсюджував не тільки неправдиву інформацію про коронавірус, але й публікував матеріали із закликами до зміни територіальних меж України. А це є кримінальним правопорушенням, передбаченим ст. 110 КК України.
Під час слідчих дій, що відбулися під процесуальним керівництвом прокуратури Одеської області, співробітники СБУ виявили у помешканні агітатора мобільні пристрої з матеріалами, що підтверджують протиправну діяльність. Йому повідомлено про підозру в скоєнні кримінального злочину.
СБУ закликає не довіряти та не поширювати не підтверджену інформацію. Отримуйте актуальні дані на офіційних сторінках Міністерства охорони здоров’я України та інших держустанов.
У Львові (чи то у Вінниці?) побили пасажира, що кашляв
Не встигли «відлітати» гвинтокрили, які мали розпилювати вночі дезінфекційні засоби, як кіберфахівці СБУ зафіксували спроби розповсюдження нової нісенітниці.
Тепер у мережі «розганяється» відео про те, що у міському транспорті (спочатку йшлося про Вінницю, а потім – про Львів) сталася бійка, оскільки один з пасажирів нібито кашляв та мав ознаки коронавірусу.
При цьому, кіберфахівці встановили, що даний конфлікт насправді був зафіксований значно раніше і жодним чином не пов’язаний із коронавірусом.
Зазначимо, що першоджерелами розміщення цього відео стали «боти», зокрема, й проросійського спрямування. Згодом ці матеріали стали активно поширювати на сепаратистських та проросійських ресурсах. Аномальне «вірусне» поширення матеріалу вказує на залучення «ботоферм» для дестабілізації ситуації.
Порожні полиці у магазинах
Станом на 23 березня 2020 р. СБУ виявила 38 поширювачів фейків про COVID-19. Декілька з них отримували завдання із РФ.
Співробітники СБУ передали Нацполіції всю інформацію для застосування до них заходів адміністративного впливу.
Між тим декілька осіб порушили серйозні статті Кримінального кодексу України. Зокрема, сьогодні у Дніпрі СБУ припинила діяльність інтернет-агітатора, який за завданням російської сторони публікував у соцмережах неправдиву інформацію про поширення COVID-19 в Україні.
Закликав він і до порушення конституційного ладу та територіальної цілісності України, відповідні завдання надходили українцю від «куратора» з Російської Федерації.
Для нагнітання паніки у суспільстві мешканець Дніпра мав робити фото та відео з порожніми полицями в магазинах, черг до аптек, фіксувати роботу спецтехніки та правоохоронців.
Інфікований поїзд
Ввечері 23 березня 2020 р. мережею поширювали (та ще й з посиланням на «анонімне джерело» в СБУ) інформацію про прибуття з Риги до Києва «інфікованого потягу» з нашими громадянами, яких евакуювали з Латвії. Нібито в багатьох пасажирів зафіксували високу температуру та інші ознаки захворювання на коронавірус.
Єдиною правдою у цій інформації є те, що потяг дійсно прибув з Латвії. І він справді привіз додому наших співвітчизників. Усі пасажири пройшли температурний скринінг. Стан 5-ох викликав додаткові запитання у медиків, тому їм зробили експрес-тести на коронавірусну інфекцію. Однак результати експрес-тестів – негативні!
Окремо всі евакуйовані пасажири підписали згоду на самоізоляцію, за ними буде встановлений медико-санітарний нагляд. У випадку, якщо у когось із них з’явиться підозра на коронавірус, будуть вжиті усі необхідні заходи.
Жодних причин для паніки немає. Медики та відповідні служби фахово виконали свою роботу.
«Біологічна зброя» у поєднанні з пропагандою ідей «Новоросії»
24 березня 2020 р. співробітники СБУ Затримали жительку Херсонської області, котра поширювала фейки про COVID-19 у кількох спільнотах з майже 100 тисячами підписників, де була адміністратором.
Зловмисниця «відпрацьовувала тему» в одній із заборонених соціальних мереж.
Слідство також встановило, що жінка підтримує контакти із бойовиками «Л/ДНР» та координує свою діяльність з адміністраторами інших сепаратистських груп. У спільнотах вона розміщувала заклики до повалення конституційного ладу, пропагувала ідею створення так званої Новоросії.
Друзі, зважаючи на актуальність загрози погіршення епідеміологічної ситуації в Україні та для зниження ризиків поширення короновірусної інфекції COVID-19, закликаємо вас утриматись від проведення та відвідування масових заходів, а також дотримуватись елементарних правил безпеки.
І, найголовніше – не піддавайтеся будь-яким проявам паніки!
За посиланнями – актуальна та детальна інформація про те, як правильно діяти в цій ситуації:
Telegram-бот для оперативної відповіді на ваші запитання щодо коронавірусу в Україні
Telegram-канал «Коронавірус_інфо» з оперативною та поточною інформацією щодо ситуації з вірусом COVID-19 в Україні
Телеграм-канал для лікарів
Сторінка Міністерства охорони здоров’я України
Сторінка Центру громадського здоров’я України
Бережіть себе та поділіться цією інформацією зі своїми близькими!