«Богородиця-росія» – амінь УПЦ московського патріархату

Поділитися:

«Матерь Божья спасет россию», – рядки з повного тексту тієї самої «молитовної» пісеньки, що співали в Києво-Печерській лаврі. Вона була написана на початку 1990-х років російським автором і називається «Богородиця».

 


 

«Пробуждается матушка-русь»

 

12 листопада 2022 р. у приміщенні Церкви Всіх Святих Свято-Успенської Києво-Печерської лаври – чоловічого монастиря, що належить до єдиного майнового комплексу релігійної організації «Українська православна церква» (московського патріархату; далі – УПЦ МП) проводилося вечірнє богослужіння.

 

Як видно на відеозаписі, у храмі зібралося кілька десятків прихожан. Там знаходяться і ченці. У приміщенні, де проводиться богослужіння, гучно лунає молитовний спів.

 

 

За фрагментом тексту, який ми чуємо, нескладно знайти оригінал і переконатися, що співці церковного хору виконують православну церковну пісню «Богородиця» (інший варіант назви – «Песнь Пресвятой Богородице»).

 

Повний текст пісні «Богородиця»

 

Мовою оригіналу церковна пісня «Богородиця» повністю звучить так:

 

«Богородице, Богородице,

Матерь света, Любви и добра –

Ты надежда моя, Богородице,

И Руси возрожденья пора.

Богородице, Богородице,

Как люблю Тебя всею душой,

Ты Звезда моя, Ты Заря моя,

Ты луч света в жизни земной.

Пред иконою, пред лампадою

Низко в пояс Тебе поклонюсь,

Пред Владычицей и Отрадою

Со слезами опять помолюсь.

Ты прости меня, Ты спаси меня,

В этой скорбной жизни земной.

От врагов моих защити меня,

Огради нерушимой стен

И о детях моих, Богородице,

Перед сыном Твоим помолись,

Ты прости их всех, Богородице,

И на Страшном Суде заступись.

Всех скорбящих радость Небесная,

Всех погибших взыскание вновь,

И невеста Ты Неневестная,

И Радость моя, и Любовь.

Ты Знамение, Ты Споручнице,

Ты Помошнице на пути,

И Покров Ты мой и Заступнице,

И Целитель, каких не найти.

Богородице, Богородице,

Живоносный источник чудес,

Вся Святая Русь Тебе молится

И «Донская» Ты, и «Казанская»,

И «Почаевская» – все со мной,

Ты «Владимирская», «Валаамская»

И «Державная» над страной.

По Московии, Белоруссии,

И по Киевской стороне,

По Уралу, Сибири и Брянщине

Освящаются храмы Тебе.

Купола, купола в небо синее,

Колокольни считать не берусь,

Звон плывёт, плывёт над Россиею,

Пробуждается Матушка – Русь.

Звон плывёт, плывёт над Россиею,

Пробуждается Матушка – Русь.

Матерь Божия спасёт Россию,

Возрождается Матушка Русь!

Богородице, Богородице,

Матерь света».

 

Чому в українській церкві співають такі пісні?

 

Спів хору під час богослужіння застосовується з метою глибшого занурення адептів у стан «молитовного споглядання» та зростання побожності. Питання про вибір тематики проповіді та зміст церковного співу, що виконується під час богослужіння, вирішується безпосередньо духовним керівництвом релігійної організації. Тексти віршованих молитовних пісень відтворюються учасниками богослужіння (священнослужителями спільно зі співцями церковного хору та прихожанами) за допомогою хорового співу за оригіналами віршованих пісенних текстів, від початку і до кінця.

 

Відеоматеріали, які ми з вами проаналізували, ілюструють ступінь ідеологічного оброблення прихожан УПЦ МП. Судячи з абсолютно толерантної реакції парафіян під час церковної служби, вибір такої пісні не був випадковим. Усе було здійснено з метою виявлення і консолідації осіб з числа православних віруючих, лояльних до режиму держави-агресора.

 

Внаслідок застосування подібних методів пропаганди відбувається нав’язування громадянам такої моделі поведінки, за якої вони відмовляються від адекватного сприйняття дійсності, від раціональності та логіки. Як наслідок, в умовах, коли Україна веде визвольну війну за нашу державність, суверенітет і життя майбутніх поколінь, окрема категорія громадян нашої країни мають настільки викривлене світосприйняття, що не вбачають російської агресії. Вони ладні повірити у можливість припинити війну за допомогою молитов за ворогів і просять богоматір «врятувати росію».

 

Ключовою ідеєю тексту пісні «Богородиця» є ототожнення постаті богоматері з російською федерацією – «матінкою-Руссю». Одночасно з піднесенням Богородиці, висловлюваннями любові до неї застосовуються неодноразові звернення: росія, Русь у контексті неподільності, невід’ємності від «божої благодаті», котру нібито посилає «матір світла, любові й добра». За допомогою застосування в тексті пісні таких літературних прийомів, як епітети і метафори, досягається ефект злиття постаті «матері божої» та «матері-росії».

 

«І дєржавная над страной»?

 

Пісня «Богородиця», незважаючи на її нульову художню цінність, спрямована на маніпулювання емоційною сферою невизначеного, але широкого кола осіб з числа православних віруючих для нав’язування їм думки про необхідність «єднання» українського, російського та білоруського народів під егідою православної віри, що виражено в такому:

 

«Вся Святая Русь Тебе молится

И «Донская» Ты, и «Казанская»,

И «Почаевская» – все со мной,

Ты «Владимирская», «Валаамская»

И «Державная» над страной.

По Московии, Белоруссии,

И по Киевской стороне,

По Уралу, Сибири и Брянщине

Освящаются храмы Тебе».

 

Починаючи зі слів «И «Донская»…» ведеться перелік найбільш шанованих РПЦ МП православних ікон богоматері. Серед них усі, за винятком «Почаївської» (м. Почаїв, Тернопільська область), є російськими. А саме: «Донська» (м. Ростов-на-Дону), «Казанська» (м. Казань), «Володимирська» (м. Володимир), «Валаамська» (острів Валаам), «Державна» (м. Москва). Зокрема у словах «и «Державная» над страной» під «об’єднаною країною» (росія – білорусь – Україна) мається на увазі російська федерація, зі столицею у м. Москві, де знаходиться ікона Божої матері «Державна».

 

РПЦ МП – організація, підпорядкована російській федерації і функціонально відповідальна за створення ідеологічного підґрунтя для окупації території України. Публічне виконання пісенного твору зі словами, що вихваляють святині РПЦ МП і залучення до виконання такого твору прихожан УПЦ МП на території України свідчить про свідоме намагання функціонерів УПЦ МП нав’язати суспільству хибну ідеологію, згідно з якою російська федерація та республіка білорусь мають сприйматися не як держави-терористи, а як «брати по вірі православній», складові однієї «святої Русі», до складу якої віднесено також і Україну. При цьому, шляхом маніпулювання релігійними переконаннями людей побічно провадиться хибна ідея про те, що здобути благополуччя, мир і заступництво вищих сил можна тільки в єднанні з російською федерацією.

 

Богоматір = матінка-росія

 

У молитовному зверненні містяться такі слова, що повторюються двічі: «Звон плывёт, плывёт над Россиею, пробуждается Матушка – Русь». Словосполучення «матушка-Русь» (синоніми: росія-матінка, мати-росія) являє собою усталений вислів, який широко застосовується винятково у російській літературі, фольклорі, публіцистиці, військовій пропаганді, політичній риториці та масовій культурі. Дане словосполучення слугує засобом неофіційної, світської персоніфікації росії як всередині російської федерації, так і за її межами.

 

З урахуванням того, що в попередньому рядку пісні «Богородиця» міститься пряма вказівка на росію у словах «Звон плывёт, плывёт над Россиею», наступна фраза «пробуждается матушка – Русь» вказує на однозначне розуміння Русі саме як росії. У поєднанні з дієсловом «пробуджується» дане словосполучення набуває характеру заклику-гасла, що означає спонукання до активних дій задля об’єднання російських, українських і білоруських православних віруючих у «православну державу». Даний заклик-гасло не вимагає негайної дії, а виражає суспільно-політичну мету, провідну ідею часу – приєднання території України та республіки білорусь до російської федерації.

 

Тим самим, священнослужителі УПЦ МП здійснили поширення матеріалів, у яких міститься виправдовування, визнання правомірною збройної агресії російської федерації проти України, розпочатої у 2014 році, а також виправдовування та визнання правомірною тимчасової окупації частини території України.

 

Києво-Печерська лавра не буде осередком «руського миру»

 

СБ України невідкладно розпочала кримінальне провадження за ч. 1 ст. 4362 Кримінального кодексу України – виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії російської федерації проти України, глорифікація її учасників. Немає жодних сумнівів у тому, що це провадження буде доведено до суду і завершиться обвинувальним вироком.

 

Богородиця матір світла

Києво-Печерська лавра буде визволена від московських попів

 

Публічне заперечення здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації російською федерацією всієї території України виражено у виконанні пісенного твору у вигляді молитовного звернення священнослужителів УПЦ до невизначеного, але широкого кола осіб, в якому вони прямо висловили свою позицію щодо підтримки рішень та дій держави-агресора в Україні, що виражено у таких словах з куплетів і приспіву пісні «Богородиця»: «ты надежда моя, Богородице, и Руси возрожденья пора», «вся Святая Русь Тебе молится», «и «Державная» над страной», «звон плывёт над Россиею», «пробуждается матушка – Русь», «По Московии, Белоруссии, и по Киевской стороне, по Уралу, Сибири и Брянщине освящаются храмы Тебе». Демонстративний характер даного маніфесту політичних переконань свіщеннослужителів УПЦ підкреслюється тим, що зміст неприйнятного для України пісенного твору «Богородиця» був доведений до відома невизначеного, але широкого кола осіб – віруючих православної конфесії, які відвідували богослужіння у Свято-Успенській Києво-Печерській лаврі 12.11.2022 р.

 

Цього, а також результатів наступних безпекових заходів і обшуків у Києво-Печерській лаврі та на інших об’єктах УПЦ МП вже цілком достатньо для вирішення питання щодо заборони діяльності УПЦ МП на території України в порядку, передбаченому Законом України «Про свободу совісті та релігійні організації».