Ірина Кременовська
Latest posts by Ірина Кременовська (see all)
- Каникей «Дракон» Турсунбаєва, перша засуджена у справі Мальцева -
- Що не так із Хізб ут-Тахрір в Україні? -
- (Не)випадкові знайомства та їх наслідки -
- Кліматична тематика як зброя проросійських пропагандистів (розбір форуму «Глобальный кризис. Ответственность» від МГР «АллатРа») -
- Як Олег Мальцев опинився в СІЗО -
20 грудня 2024 року Приморським районним судом міста Одеси була засуджена перша фігурантка у справі підконтрольної російській розвідці оперативно-бойової групи «ОБП» Олега Мальцева, що мала метою захоплення державної влади у м. Одесі та області. Звати засуджену Турсунбаєва Каникей Болотбєковна, вона громадянка Киргизької Республіки.
Зустріч на симпозіумі: з чого почався шлях «Дракона»
Згідно з інформацією, викладеною в обвинувальному вироку відносно Каникей Турсунбаєвої, вперше вона приїхала в Україну взимку 2015 року на симпозіум, який проводив Олег Мальцев. На той час обвинувачена проживала у Стамбулі та навчалась у виші. Вона зазначила, що попросилася до Мальцева працювати психосоматологом, на що він погодився. На якомусь етапі спілкування з Олегом Мальцевим, останній повідомив їй про те, що необхідно здійснити вчинок, тому вона придбала квиток та прилетіла до нього для спілкування.
Впродовж 2015–2017 років Каникей Турсунбаєва була його особистим помічником. Вона займалася перекладом книжок, здійснила переклад приблизно 250 книг з англійської мови на російську. У 2019 році Каникей Турсунбаєва стала керівником підрозділу «Консерваторія», яке було ядром псевдонаукової недержавної організації «Європейська академія наук України». В судовому засіданні вона розповіла, що на початку повномасштабного російського вторгнення Олег Мальцев перебував в експедиції у Німеччині та повідомив у групі в «Телеграм», що буцімто боятись не має чого, по містах стріляти не будуть.
У квітні 2022 року Олег Мальцев написав, що їм затверджено новий бойовий план та створено оперативний підрозділ для захисту учасників та соціального захисту після війни. Це і був «оперативно-бойовий підрозділ» (далі – «ОБП»). Після чого на відеоконференції в «Zoom» Олег Мальцев повідомив, що можливо, доведеться вбивати українських військових і відбирати зброю та боєприпаси.
Тоді Каникей Турсунбаєва написала Олегу Мальцеву, що хоче бути частиною «ОБП». Згодом її було прийнято та додано в групу в месенджері «Телеграм», та обвинувачена обрала собі оперативний радіопозивний «Дракон». На платформі «Zoom» Олегом Мальцевим по відеозв’язку проводились наради. Також окремо проводилися тренінги по медичному напрямку, курси по використанню зброї, стендова стрільба, снайперська група тренувалась у тирі.

«Тінь дракона» (мал. авт.)
При цьому не передбачене законами України воєнізоване формування «Оперативно-бойовий підрозділ» мало організаційну структуру військового типу, а саме: єдиноначальність, підпорядкованість та дисципліну, в ньому проводилась військова та фізична підготовка його учасників.
Закупівля зброї, жорстка дисципліна і заборона «Слава Україні!»
Особисто Каникей Турсунбаєва займалася закупівлею бронепластин. Закупівля зброї здійснювалась у магазинах «STVOL» та «IBIS». Учасників ОБП забезпечували тактичним спорядженням, рюкзаками та ліхтарями. З 2017 р. вона була прикріплена до так званого «спеціального відділу» – неформальної структури, що мала прямий зв’язок з громадянами рф.
У 2018 році ГО «Кавальєр» займалась нейтралізацією деструктивної діяльності проти Олега Мальцева, а також перевіркою всіх співробітників, яких брали на роботу, та детективною діяльністю відносно третіх осіб (у тому числі відносно мене – прим. І.К.). З приводу військової підготовки Каникей Турсунбаєва пояснила, що в ОБП проходили тренінги та вивчали відео, як використовувати зброю. Олег Мальцев проводив заняття з рукопашного бою та з використанням холодної зброї.
Дисципліна в «ОБП» була дуже жорстка, накази виконувались беззаперечно. Звернення відбувалось у формі «дозвольте звернутися», «дозвольте доповісти». За порушення правил у регламенті починався суспільний осуд: чоловіків могли побити кулаками, проводились допити під зйомку відеокамерою по декілька годин.
Також вона розповіла, що накази надходили від Олега Мальцева, який був єдиним керівником. Олег Мальцев здійснював збір інформації на громадян України та забороняв виставляти пости в соціальних мережах зі словами «Слава Україні!» та подібні висловлювання. Їй було відомо і про придбання приблизно 10-12 дробових рушниць.
Політінформацію отримувала з телеграм-каналу, до якого вона була додана, інформація в ньому загалом містила проросійські новини. До українських ЗМІ учасники «ОБП» ставилися зневажливо – Олег Мальцев таке говорив на нарадах. У кого виникали питання з приводу того, кого підтримує «ОБП» – Україну чи рф, відносно них починався суспільний осуд, та після чого їх викликали та проводили роботу.
Про Панченко, прокурорські амбіції і проросійську доктрину
Каникей Турсунбаєва також зазначила, що Ольга Панченко входила до «ОБП», частина зброї придбана на її ім’я. Ольга Панченко проходила тактичну та психологічну підготовку, та Олег Мальцев планував її призначення на посаду прокурора міста Одеси.
До речі, в судовому засіданні її захищали двоє адвокатів – Ольга Панченко та Умід Гулям. Каникей Турсунбаєва сказала, що шкодує про те, як у 2022 році схвально висловилася щодо вторгнення рф в Україну. Однак зараз хоче, щоб війна закінчилась, і додала, що коли має можливість, то займається волонтерською діяльністю.
Отож, Каникей Турсунбаєвій треба було змарнувати безмаль 10 років свого життя, аби потім у суді розповідати, як вона усвідомила, що не повинна була вступати до організації Мальцева і брати участь в «ОБП» з позицій закону, ідеології та її світогляду.
В судовому засіданні Каникей Турсунбаєва щиро розкаялась та вину в інкримінованих кримінальному правопорушенні визнала. Просила врахувати ті обставини, що повністю визнала вину, відсутність шкоди від вчиненого кримінального правопорушення, сприяння розкриттю злочину. Також обвинувачена, щиро каючись зазначила, що не має на меті вчиняти кримінальні правопорушення, а усвідомивши вчинене здійснила переказ грошових коштів на допомогу ЗСУ.
Суд урахував щире каяття і активну участь у викритті інших фігурантів справи. Каникей Турсунбаєва була визнана винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 1 ст. 260 КК України. Покарання їй було призначене із застосуванням ст. 69 КК України нижче від найнижчої межі – штраф у розмірі 3500 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 59500 (п’ятдесят дев’ять тисяч п’ятсот) гривень.
Апеляція на вирок від «лівих» осіб
Разом із тим, на вирок подано апеляційну скаргу. Причому її було подано особою, яка не має права оскаржувати подібні рішення (Мальцевим Олегом Вікторовичем, його захисником, а також іншими особами). Згадані особи не є учасниками даного процесу, та в силу ст.ст. 393, 394 КПК України позбавлені права оскаржувати даний вирок.
Апеляційним судом, який мав розглядати дану «апеляційну скаргу», є Одеський апеляційний суд. Проте через зміну підсудності розгляду справи Касаційним кримінальним судом – справа передана до Миколаївського апеляційного суду.
Суддя вказаного суду Фаріонова Олена Миколаївна прийняла до розгляду апеляційну скаргу, відкрила провадження та призначила справу до розгляду.
З огляду на вищенаведене, нами скеровано відповідну інформацію на адреси ГУ СБУ у Одеській області та Одеської обласної прокуратури. Сподіваюся, буде здійснено належний оперативний супровід даної справи та контроль за діями згаданої судді, оскільки в даній справі більш ніж чітко проглядаються ознаки «договорняка» та «рішалова». Бо не може прийматися до розгляду така «апеляційна скарга» як така.
Суддів Миколаївського апеляційного суду, які залучені до розгляду даної «апеляційної скарги» закликаємо діяти у межах закону та утриматися від будь-яких неправомірних дій. Вже зараз наявні всі підстави для того, щоб через виявлену «помилку» скасувати ухвалу та закрити провадження у справі як безнадійне, безперспективне.
А іншим фігурантам кримінального провадження хочу порадити: не варто триматися за Мальцева і Слободянюка, як воша за кожух. Не варто наслідувати їхньому прикладу і прикладу Ольги Панченко, яку днями теж відправили під варту. Ліпше візьміть за взірець Каникей Турсунбаєву: тут варто каятися, «зливати» всіх і, отримавши свій штраф або умовне покарання, жити далі.