Олег Проців
Latest posts by Олег Проців (see all)
- Єдиний портал повідомлень викривачів – імітація боротьби з корупцією? -
- Прирівняння карності корупційних кримінальних правопорушень до державної зради (окремі питання подолання корупції в галузі мисливського господарства) -
- Справляння плати за використання мисливських угідь: неоднорідність правозастосування і передумови корупції -
- З історії «глибинної» корупції на Прикарпатті -
- Корупційні маніпуляції в галузі мисливського господарства на Прикарпатті -
Законодавча вимога щодо справляння плати за використання мисливських угідь набрала чинності 01 січня 2015 р., тобто за прем’єрства Арсенія Яценюка, який зайняв посаду завдяки виступу на Майдані під час Революції Гідності. З яким пафосом можна було заявляти: «З ганьбою жити не буду… якщо куля в лоб, то куля в лоб!»… Але, як виявляється, виступати з палкими промовами легше, ніж виконувати функціональні обов’язки.
Відтоді минав час, на посадах змінювалися прем’єр-міністри, однак жоден з них не спромігся забезпечити виконання вимог законодавства. На системні прорахунки в організації управління вказує очільниця МЗС Німеччини Анналена Бербок, цілком справедливо закликаючи Україну «…покінчити з тридцятьма роками кумівства та корупції». Вимога щодо подолання корупції є однією з основних умов для вступу України в ЄС. Аналогічну позицію займає і президент США Джо Байден, який вказав, що армія відповідає стандартам країн НАТО, але через корупцію в Україні він не буде полегшувати Україні шлях до НАТО.
Нерозв’язані внутрішні проблеми
На моє переконання, в ситуації, в якій опинилась Україна, втрата підтримки з боку країн Європи та США означає втрату української державності. Зауважу, що Євросоюз не виставляє вимоги щодо результативного контрнаступу на фронті, а вимагає від самих українців організувати своє суспільне життя. Перемога над «рускім міром» кується як на фронті, так і у владних кабінетах.
Україна відсвяткувала 30 років Незалежності, пережила дві революції, за цей час змінилося шість Президентів України, а кумівство та корупція в Україні процвітає. І з цією тезою Аннилени Бербок погоджуються переважна більшість українців. Так, нещодавні соціологічні дослідження, проведені міжнародними організаціями, вказують на те, що практично одностайно – 97% громадян вірять у перемогу у війні з Росією. Проте парадокс у тому, що при цьому вони не довіряють українській владі як організатору суспільного життя.
Transparency International Ukraine зазначає, що 73% українців та 80% представників бізнесу серед можливих ризиків найбільше непокоїть повернення корупційних схем у процеси відбудови. 63% громадян і 73% підприємців бояться відсутності контролю і, як наслідок, розкрадання державних коштів. І лише на третьому місці бізнес (45%) та населення (55%) називають повернення воєнних дій. Іншими словами, негатив українців до своєї влади майже вдвічі перевищив безпекові загрози, які виходять із сторони агресивної росії.
Як тут не згадати пророчу цитату Тараса Шевченка «Доборолась Україна до самого краю, гірше ляха свої діти її розпинають»? Джерело найбільших негараздів не завжди походить ззовні, а криється всередині людини. В інформаційному полі часто можна почути маніхейську єресь про боротьбу добра і зла (сакрум та профанум, світла і темряви). Ця тема має філософське підґрунтя у платонізмі у протиставлянні світлої душі та темного тіла, підносить одну націю та принижує інші. Дійсно, трапляються ситуації, коли народ може завдати собі більше кривди, ніж зовнішні вороги.
Куди зникають кошти, які повинні були спрямовуватися до бюджету?
Невиконання вимог законодавства, яким передбачено стягнення плати за користування мисливськими угіддями, обумовлено цілком меркантильними причинами. Замість того, щоб кошти, які відповідно до вимог законодавства повинні були б надходити на рахунки органів місцевого самоврядування, державних підприємств і, тим самим, задовільнити потреби суспільства, спрямовуються на інші цілі. Зрозуміло, що виконавча гілка влади за послуги з блокування законодавства отримує свою частку, за рахунок якої фінансуються не ЗСУ, а батальйони «Монако», «Відень» та подібні «спецпідрозділи» за кордоном.
Час від часу в окремих медіа з’являються однотипні повідомлення про поганих «олігархів», яким, попри заборону, вдалося «проскочити» кордон. Це наштовхує на думку про те, що хтось із представників влади давав їм «зелене світло» на кордоні, і саме через управлінські прорахунки існує значне соціальне розшарування та вирощуються «олігархи». Наразі не пригадати жодного багатія, якого б спіймали, коли він переходить пішки гори або переправляється човном через річку. Про виїзд осіб, з відкритими проти них кримінальними провадженнями, які підозрюються у розкраданні бюджетних коштів, піклується влада про їх виїзд. Бо як тоді пояснити перетин ними кордонів на автівках?
«Недоопрацювання Кабінету Міністрів України»
В одній з наших попередніх публікацій – З історії «глибинної» корупції на Прикарпатті йшлося про можливі корупційні дії з боку колишнього керівника Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства Олексія Голубчака. Мною було наведено результати підрахунків, за якими лише в Івано-Франківській області збитки через недотримання вимог ст. 24 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» складають 10 млн грн. Дану статтю 26.04.2023 року направлено на розгляд Кабінету Міністрів України, і моє звернення-повідомлення зареєстровано за № ПР-15538348.
Факти, викладені у статті, доручено розглянути Івано-Франківському районному управлінню поліції. Як ідеться з отриманої мною відповіді від 01.06.2023 року № П-86/108/46/0-2023, факту завдання збитків суспільним інтересам ніхто не спростовує. При цьому було вказано, що неможливість правозастосування обумовлено тим, що Кабінетом Міністрів України на даний час не розроблено процедуру визначення ціни за мисливські угіддя. Аналогічну позицію щодо невиконання вимог законодавства, – «недоопрацювання Кабінету Міністрів України», – в частині плати за користування мисливськими угіддями використовують в Івано-Франківському обласному управлінні лісового та мисливського господарства. Про це зазначено в отриманих мною відповідях від 26.04.2022 р. № 11-09/19-358 та від 26.04.2022 р. № 11-09/19-358.
Зауважу, що з 01 січня 2015 р. в Україні введена в дію норма щодо справляння плати за користування мисливськими угіддями. Але фактично ця норма не виконується, хоча в усіх європейських країнах користувачі мисливських угідь оплачують власникам земельних ділянок кошти. У Німеччині, площа якої менша, ніж України, ця сума сягає 340 млн євро.
Якби українська влада виконувала національне законодавство, то це забезпечувало б грошові надходження до бюджетів усіх рівнів. Показовим в цьому плані є діяльність Голови НАЗК Олександра Новікова. Не вирішивши питання притягнення до відповідальності за корупційні та пов’язані з корупцією порушення посадових осіб органів державної влади, він заблокував дію чинного законодавства в частині плати за користування мисливськими угіддями. Про ці факти мною неодноразово інформувалось НАЗК, на що отримав відповіді на 85 аркушах, які були звичайними відписками.
На Прикарпатті заблоковано виконання законодавства щодо справляння плати за використання мисливських угідь
Жодного посадовця з числа тих, хто безпосередньо адмініструє мисливське законодавство, не притянуто до відповідальності. Ба більше, і до цього часу на Прикарпатті повністю заблоковано виконання законодавства, чим завдано збитків 01.01.2015 року на 10 млн грн.
Голова Національного агентства з питань корупції Олександр Новіков свою бездіяльність аргументував листом від 28.04.2020 р., повідомивши, що він припиняє розгляд моїх звернень відповідно до статті 8 Закону України «Про звернення громадян». Але дана стаття чітко визначає, що не розглядаються повторні звернення лише у випадку, якщо вони вирішені по суті. А стаття 19 згаданого Закону визначає, що орган, до компетенції якого належить вирішення заяви, зобов’язаний об’єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви, а у випадку, коли вони є правомірними і відповідають вимогам законодавства, вжити реальні заходи щодо виконання ухвалених у зв’язку з заявою рішень та письмово повідомити про це рішення.
Для того, щоб імітувати «бурхливу діяльність», НАЗК після повномаштабного вторгнення московитів започаткувало ведення реєстру «Міжнародні спонсори війни». Станом на 19 червня 2023 року НАЗК склало список з 9037 осіб до санкційних списків. Як заявив Олександр Новіков, «санкції – це така ж зброя, як танки та літаки. Застосування персональних санкцій для адміністративного колапсу може бути одним з найефективніших інструментів для повного краху режиму московії». Першочерговими кандидатами є ті компанії, що забезпечують державний та приватний сектор товарами і послугами критичного призначення, а також поповнюють бюджет країни, тим самим фінансуючи війну.
Тож я пропоную НАЗК внести до реєстру «Міжнародних спонсорів війни» мисливське господарство «Лаки», яке сплатило до бюджету російської федерації за оренду мисливських угідь площею 4124 га 16 млн. рублів, чим поповнила бюджет московії. Але більш дієвим для нашої перемоги над агресором буде не стільки внесення російських компаній до реєстру «Міжнародних спонсорів війни», скільки примушування органів державної влади до виконання вимог чинного законодавства щодо справляння плати за використання мисливських угідь.
Позиція Голови НАЗК Олександра Новікова
Вірю, що Крим буде визволено з-під окупації, а кошти, незаконно отримані росією, повернуться в Україну. Однак воювати нам потрібно сьогодні, а це потребує значних фінансових витрат. Якщо невиконання українського законодавства на непідконтрольних територіях обумовлене цілком очевидними причинами, то аналогічні діяння на територіях, які підконтрольні Києву є злочином.
Як бачимо, агресор виконує законодавство щодо платності використання мисливських угідь на захоплених землях, використовуючи їх на продовження агресії. При цьому в Україні окремі чиновники блокують виконання чинного законодавства, що призводить до зниження нашого ресурсного потенціалу для відсічі агресорові.
Показово цинічним у цьому контексті виглядає заява Голови Національного агентства з питань корупції Олександра Новікова: «Невідворотність покарання за корупцію вкрай важлива, але в довгостроковій перспективі саме культура нульової толерантності до корупції та соціальне схвалення доброчесної поведінки має стати основою суспільства». Про яку невідворотність покарання чи нульову толерантність до корупції може йтися, коли власне бездіяльність Голови НАЗК заохочує органи влади до невиконання вимог законодавства? Про те, як слова розходяться з ділом, свідчить виступ очільника НАЗК Олександра Новікова під час панельної дискусії «На захисті демократії: конституційний та антикорупційний контроль» 30.05.2023 р.: «ДАП – це про запобігання корупції, а не про боротьбу з її наслідками. Запобігання – це перш за все про іншу якість державної політики, тобто правила співжиття, які мінімізують корупційні ризики».
Валити все на попередників і робити на корупції політичний піар ̶ це найпростіше. А от реалізувати потенціал економіки не виходить.
Аналогічно не застосовуються вимоги законодавства щодо платності за використання мисливських угідь Івано-Франківською обласною радою на території комунальних лісів. Задля прикриття своєї багаторічної бездіяльності в частині виконання вимог законодавства, депутати облради ухвалили рішення від 09.07.2021 р. № 167-7/2021 «Про звернення обласної ради щодо врегулювання окремих питань в галузі мисливського господарства». Дане рішення облрада направила до депутатів Верховної Ради України, Президента України Володимира Зеленського, Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова та до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з вимогою встановлення методики щодо визначення розміру плати за користування мисливськими угіддями.
Користувачі мисливських угідь здають безкоштовно отримані ділянки в суборенду
Цинізм голови Івано-Франківської обласної ради О.М. Сича, який очолює виконавчий орган ради, проявляється в тому, що після шести років бездіяльності після звернення пройшло ще два роки, а вимоги законодавства як не виконувались, так і далі не виконуються. Більше того, він добре знає, що в інших областях запроваджено відповідні правові механізми справляння плати за користування мисливськими угіддями. На тридцятій сесії облради він вказав, що в інших областях середня вартість оплати за користування мисливськими угіддями становить 6-7 грн за гектар.
Голова Івано-Франківської обласної ради О.М. Сич заручився підтримкою щодо невиконанням вимог законодавства в Івано-Франківській ОДА, на яку відповідно до статті 2 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» покладені функції щодо забезпечення виконання вимог законів України в межах області, про що свідчать відповіді на 129 аркушах з надуманими причинами щодо невиконання вимог законодавства.
Про те, що лише в Івано-Франківській області не виконується законодавча вимога платності за користування мисливськими угіддями, свідчить лист Держлісагенства від 04.10.2022 р. № 03-06/5130-22. Якщо влада не знає, як отримати кошти за надання у користування мисливських угідь, то користувачі мисливських угідь, які безоплатно отримали у користування природний ресурс, за хабарі здають їх в суборенду. І ось свіжий приклад: 05 січня 2022 року, за інформацією Львівської прокуратури, на Львівщині під час отримання хабаря у розмірі 1000 доларів затримали директора мисливського господарства. Слід зауважити, що у кримінальну суборенду надавалась лише частина мисливських угідь господарства, тоді як в Україні нараховується більш як тисяча мисливських господарств.
Виховання нульової толерантності до корупції
Про толерантність влади та «антикорупційної інфраструктури» до корупції свідчить той факт, що ними не розглядаються та на даний час не вживається жодних заходів по факту розповсюдження від імені центрального органу виконавчої влади подарунків «Президентський стандарт», на що було витрачено 500 тис. грн. По цьому факту опубліковано статті Корупція від Держлісагентства чи спецоперація ФСБ?, Пів мільйона на «подарунки» керівництву: журналісти викрили корупційну схему в системі Держлісагентства, в яких аргументовано з відеофіксацією доводиться закупівля «невідомими» особами даних подарунків.
Тут і до ворожки не ходи… Можна з упевненістю твердити, що подарунки закуплялись не за кошти зарплат посадових осіб органів влади. На стільки ж відсотків можна назвати закупівельника, якщо на подарунку зафіксовано емблему центрального органу виконавчої влади? Водночас, коли підрозділи СБУ героїчно проводять спецоперації по знешкодженню агресора і ризикують своїм життям і здоров’ям, інші не хочуть дійти до істини. Хто ж усередині країни проводить диверсію проти центральних органів виконавчої гілки влади, маскуючись під Держлісагентство та виготовляючи на 500 тисяч гривень подарунків «Президентський стандарт»?
Секретар РНБО Олексій Данілов акцентує, що росіяни мають план дестабілізувати Україну зсередини. Щось подібне вже сто років тому говорив Симон Петлюра: «Нам не страшні московські воші, нам страшні українські гниди». Якщо ЗСУ дають собі раду з російськими вошами на фронті, то також необхідно відкрити внутрішній фронт проти українських «гнид», які роз’їдають основи державності, і тим самим уникнути дестабілізації держави зсередини.