«Закон Савченко» слід поновити в дії

Поділитися:

До літа 2017 року в Україні діяв так званий «Закон Савченко», під яким слід розуміти редакцію ч. 5 ст. 72 КК України. Дана стаття передбачала, що під час судового розгляду кримінальних проваджень у разі тримання особи під вартою в слідчому ізоляторі термін її тримання зараховується за правилом: «день у слідчому ізоляторі = два дні тримання в колонії».

 


 

Правило «день за два» відповідало меті виправлення засуджених

 

Аналогічне правило існує в кримінальних та кримінальних процесуальних кодексах практично всіх країн, включаючи наших найближчих сусідів. Об’єктивно це пов’язане з тим, що умови тримання у слідчих ізоляторах вкрай складні – незрівнянно тяжчі, ніж умови тримання в колоніях.

 

Камера слідчого ізолятора – це замкнуте приміщення, де люди постійно скупчені, приблизно як на вокзалі в годину пік. Вони перебувають у тісноті, вживаючи їжу, спілкуючись, відправляючи природні потреби, дотримуючись правил гігієни тощо, з можливістю вийти на прогулянку лише терміном на одну годину. В більшості випадків у людей немає навіть власного спального місця, позаяк доводиться спати по черзі.

 

Закон Савченко день у СІЗО

Київський слідчий ізолятор (№ 13)

 

Колонія – дещо інша справа. Там існує більше «свободи» – можна достатньо вільно пересуватися по території, працювати, займатися спортом, мати послаблення режиму, користуватися мобільним зв’язком та Інтернетом тощо.

 

Саме тому законодавець свого часу і прирівняв день тримання у слідчому ізоляторі як два дні в колонії. Це єдина можлива розумна і справедлива альтернатива порахувати термін ув’язнення за однаковими для всіх правилами.

 

У 2017 році за популістського підходу та галасу окремих політиканів «Закон Савченко» було скасовано. Правило «день за два» більше не діє. Воно залишилося тільки для тих осіб, які потрапили в ув’язнення до скасування зазначеного закону. Тобто, наразі існує дві категорії ув’язнених: щодо одних термін ув’язнення у слідчих ізоляторах рахується за «старими правилами» (день за два), інші ж тримаються «день за день». Це є нерозумним, збоченим і несправедливим. Особи, які були ув’язнені за особливо тяжкі злочини, зрештою, виходять на волю по відбутому покаранню раніше, ніж особи, які затримані за дрібні злочини.

 

Умови перебування у місцях позбавлення волі мають відповідати тяжкості скоєного злочину

 

Подібне породжує серед в’язнів агресивність, недовіру до держави та її інституцій, почуття несправедливості, призводить до зростання соціальної напруги. Крім того, саме по собі тримання в’язнів – справа дуже витратна. Один ув’язнений обходиться державі в понад 10 тисяч гривень на місяць. І найголовніше, підкреслимо – схема «Закону Савченко» дозволяла співрозмірно віднестись до покарань, зарахувавши надмірну тяжкість перебування у слідчому ізоляторі до умов колоній.

 

Ми направили відповідні пропозиції на адресу Офісу Президента України, де наше звернення було розглянуто й передано для вжиття заходів реагування до Верховної Ради України.

 

Відповідь Офісу Президента України

Лист від Офісу Президента України стосовно відновлення в дії «Закону Савченко»

 

Кожен політик, кожна особа, котра сприятиме відновленню дії «Закону Савченко» (або ж змінами до кодексу або ж через відповідні правозахисні процедури в Конституційному Суді України) здобуде істотний суспільний авторитет не тільки серед в’язнів (які також є людьми), але і серед їхніх близьких і рідних.

 

Сподіваємося, що вдосконалення чинного законодавства у напрямі його гуманізації відбуватиметься, в тому числі, шляхом поновлення дії «Закону Савченко».