Ірина Кременовська
Latest posts by Ірина Кременовська (see all)
- Зняти плівку обману, або Як позбутися реклами проросійської секти -
- Серія робіт «Faces of war» Тамари Качаленко присвячена пам’яті жертв катастрофи на Каховській ГЕС -
- Клірик УПЦ (МП) Микола Данилевич виправдовував російську агресію та розпалював релігійну ненависть -
- «Back to black» – серія робіт «Старі та діти» Тамари Качаленко -
- Краєвиди інакшого Донецька -
21 грудня 2018 р. в ДУ “Київський слідчий ізолятор” відбулося відкриття оновленого режимного корпусу, що розрахований на 100 місць. У заходах взяли участь заступник Міністра юстиції України Денис Чернишов, керівництво Центрального міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації МЮУ та Київського слідчого ізолятора.
– Ця подія, безумовно, є визначною, але вона водночас стала тільки початком руху на шляху перетворення українських слідчих ізоляторів, наближення пенітенціарної системи та її установ до європейських стандартів, – зазначив заступник Міністра юстиції України Денис Чернишов, – цього року ми отримали від Комітету з питань запобігання катуванням звіт, на якому ми самі наполягали. У звіті було зазначено, що у наших слідчих ізоляторах умови утримання ув’язнених є неприйнятними. Те ж саме стосується умов роботи працівників пенітенціарної системи, бо вони не відповідають жодним стандартам. Тому ми розпочали велику, копітку роботу. Найскладніше – поперереду, і ця робота триватиме, звісно, не один рік. Але її треба було розпочинати. Щодо поліпшення умов праці співробітників пенітенціарної системи та умов утримання ув’язнених у слідчих ізоляторах, то це – наш цивілізаційний вибір, який визначила країна, і до цієї мети ми будемо прямувати.
Протягом усього часу проведення капітального ремонту це питання перебувало під особистим контролем начальника Адміністрації ДКВС України: щодня генерал-майор внутрішньої служби Олександр Крикушенко наполегливо відвідував Міністерство юстиції та переконував керівництво та чиновників інших відомств у необхідності розпочати цю велику роботу. Крім того, вельми відповідальне завдання забезпечення оновленого корпусу меблями та іншими необхідними речами виконували установи пенітенціарної системи по всій Україні.
Генерал-майор внутрішньої служби Олександр Крикушенко нагадав присутнім і про те, що у слідчих ізоляторах утримуються наші співвітчизники, українці, та до ухвалення рішення суду, поки їхню провину у скоєнні злочинів не буде встановлено та доведено відповідно до закону, вони вважаються невинними. Ці люди можуть вийти на волю, якщо їх буде виправдано, і взагалі ніхто не може бути підданий нелюдському чи такому, що принижує його гідність, видам поводження або покарання, а утримання ув’язнених у таких умовах, як це, на жаль, має місце у багатьох установах, вже само по собі може прирівнюватися до тортурів.
Крім того, під час нашої розмови з паном Олександром він поділився досвідом з аналізу зарубіжної практики організації роботи установ виконання покарань і навів приклади функціонування приватних в’язниць у деяких країнах, а також пояснив, чому така практика наразі не може бути запроваджена в Україні. Як виявилося, Олександр Крикушенко успішно поєднує роботу з науковою діяльністю, він є автором низки наукових публікацій. 2015-го р. він захистив дисертаційне дослідження на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за цікавою темою – “Сучасна субкультура місць позбавлення волі та її запобігання персоналом установ виконання покарань”, а на теперішній час завершує роботу над докторською дисертацією.
Отже, ремонтні роботи було розпочато ще у лютому 2018 року. Відтоді відремонтовано 25 камерних приміщень житловою площею 450 м кв., відновлено функціонування лазні.
А так зараз виглядає оновлений корпус, у якому найближчим часом буде розміщено ув’язнених.
Загалом в установі утримується понад 2,5 тис. ув’язнених, тому забезпечення належних умов і необхідної площі на одну людину є нагальною потребою.
Введення корпусу в експлуатацію дозволить створити додатково понад 100 спальних місць, при цьому враховано норму площі 4 м кв. на одну особу, передбачено повноцінне природне освітлення камер, оновлено інженерні мережі, утеплено фасад.
Камерні приміщення обладнано меблями та інвентарем, а в окремих камерах встановлено нові сучасні телевізори та кондиціонери.
Санвузли відгороджені перегородками.
Встановлено унітази із зливними механізмами та рукомийниками.
З метою здійснення посиленого нагляду за особами, які триматимуться у корпусі, додатково буде встановлено 7 камер відеоспостереження. Крім того, на першому поверсі відремонтовано приймальне відділення, на другому – кабінети начальника, оперативних працівників, побутову кімнату та кабінет лікаря.
Оновлене приміщення для приготування їжі.
На теперішній час вирішено питання отримання бюджетних коштів на проведення подальшого оновлення і, за словами Дениса Чернишова, на початку наступного року заплановано приступити до оновлення найстаршого з режимних корпусів ДУ “Київський слідчий ізолятор”.
Корпус № 5, який дістав назву “Катька”, або “Катєнька”. Його спорудження помилково приписують до часів правління Катерини ІІ, хоча в дійсності його було зведено за царя Олександра ІІ, проте все одно за ним закріпилася назва “Катька”.
У корпусі є різні камери, що розраховані на троє, шестеро та більше осіб, але стан більшості приміщень давно потребує проведення капітального ремонту.
Дрова, фанера і старезний матрас: на таких ліжках доводиться спати ув’язненим.
Взагалі у корпусі є чимало інших камер, які мають набагато кращий вигляд, але ця перебуває у жахливому стані.
А загалом умови перебування ув’язнених залежать також і від них самих: нерідко вони проводять поточний ремонт власними силами, домовляються дотримуватися чистоти та самостійно організовують прибирання. Однак це не знімає питання участі відповідних підрозділів установи у забезпеченні належних умов утримання, тим більше, коли в будівлі стіни та стеля вкриті пляснявою та з них осипається стара штукатурка, – як у тій камері, котру ви зараз бачите.
Безперечно, це створює різкий контраст між тим, як має бути (на прикладі нового корпусу) і як виглядають старі камери.
Санвузол, у якому ув’язненим доводиться не лише митися самим, а й прати одяг і мити посуд.
Попереду ще дуже багато роботи, і дуже важливо, щоб у держави знайшлися кошти й можливості для того, щоб привести все це у прийнятний вигляд.
Там, де штукатурка осипалася, проступають старі цеглини, яким вже понад 150 років, адже корпус було зведено ще у 1859 – 1862 рр.
Втім, як бачимо, коли на рівні ДКВС України вже було зроблено рішучі кроки у напрямі поліпшення умов утримання ув’язнених, то є надія, що цю роботу буде продовжено. Одночасно постає чимало інших завдань, які стосуються умов роботи працівників пенітенціарної служби, їх соціального захисту, створення умов для кар’єрного росту та підвищення престижності служби. Ця робота може вважатися ще більш складною та ризикованою, ніж робота поліцейських, а тому співробітники, в тому числі офіцерський склад, безумовно, заслуговують на те, щоб мати належне матеріальне забезпечення та можливість реалізовувати свої здібності, в тому числі отримувати заслужені чергові звання та обіймати вищі посади, – так я можу судити зі свого досвіду, адже у Державній кримінально-виконавчій службі розпочинала свій трудовий шлях, – саме ця умова утримує колектив, а особливо – молодих працівників.
Тому сьогоднішня подія, на яку запросили гостей і журналістів – з тих подій, про які слід обов’язково розповідати, адже це результат серйозної роботи, котрий варто показувати всім. Тим більше, коли робота стосується людей та поліпшення умов їх утримання.
На довершення хочемо подякувати Адміністрації ДКВС України та ДУ “Київський слідчий ізолятор” за запрошення та цікаве спілкування, а також побажати великої наснаги для нових звершень.