Немирів

Поділитися:

Горілчана столиця Вінниччини Немирів – невелике провінційне містечко в 42 км від Вінниці, якщо їхати у напрямку Умані.

 

Немирів

 

Доїхати можна без проблем – автобусом чи маршрутним таксі, на які можна сісти на Центральному автовокзалі у Вінниці або на АКцентр, що на Немирівському шоссе.

 

 

А от виходити краще в центрі Немирова, тому що автостанція невдало розташувалася на околиці міста і має непривабливий вигляд.

 

 

На околиці міста розташована і проміжна залізнична станція Немирів, яку було відкрито 1900-го року при побудові залізниці, на той час — вузькоколійної. Пасажирський рух був відсутній з 2013 по 2015 роки, і станція обслуговувала лише вантажні перевезення. У грудні 2015 р. відновлено рух приміських поїздів, а з липня 2016 року курсує приміський поїзд «Гайворон – Вінниця» (і зворотно).

 

Прикрасою міста є розкішний палац княгині Щербатової, який зберіг не лише прекрасний зовнішній вигляд, а й оповитий численними історіями, легендами та переказами.

 

 

Зараз у палаці розташований санаторій “Авангард”, проте відвідувачі можуть вільно милуватися добре збереженими інтер’єрами.

 

 

Крім фантастичного палацу княгині Щербатової у Немирові варто оглянути ще кілька старовинних культових споруд. Зокрема, в центрі міста є костел Юзефа Обручника, який має давню історію.

 

 

На східній околиці Немирова у 1763 році був збудований православний монастир.

 

А при виїзді з міста в напрямку Брацлава з боку траси на березі річки стоїть одна з перших електростанцій в Україні.

 

 

В урочищі Городище, що за 3 – 4 кілометри по Уманському шосе за Немировом, виявлено залишки поселення трипільської культури. Це – одне з найстаріших в Україні городищ, його називають “Великими Валами”. За переказами, саме тут виникло місто Мирів, яке під час татарської навали було повністю зруйноване.

 

Немирів можна сміливо вважати колискою горілчаної справи і не лише через “розпіарений” завод, що експортує горілку на півсвіту. Якщо вірити першим письмовим згадкам, то алкогольні напої в Немирові почали виготовляти більше 260-ти років тому. Історичні записи, що датуються 1752 роком свідчать про те, що кожен немирівський поміщик виготовляв для домашнього вжитку “горілку-шипучку” або наливку. Серед немирівських строжилів ходить легенда, що у містечку готували наливки, назви яких починались з усіх літер абетки – від анісової, березової та вишневої і до грушевої та яєчної. Таким чином ще два століття тому немирівські гурмани мали близько трьох десятків рецептів алкогольних напоїв домашнього приготування.

 

З Немировом пов’язано чимало імен видатних діячів української та російської культури ХІХ століття. В місті народився поет Максим Некрасов, тут жила письменниця Марко Вовчок, викладав малювання один з найближчих друзів Тараса Шевченка – Іван Сошенко, навчався російський белетрист Андрій Новодворський, письменник та журналіст Микола Трублаїні. До гімназії часто приїжджав великий хірург і педагог Микола Пирогов, який тривалий час був її попечителем. Крім того, у Немирові квартирував керівник польського повстання 1794 року, національний герой Польщі, США, Литви та Білорусі, почесний громадянин Франції Тадеуш Костюшко.

 

 

Читайте також:

Палац княгині Щербатової 

Брацлавський млин