Ірина Кременовська
Latest posts by Ірина Кременовська (see all)
- Кліматична тематика як зброя проросійських пропагандистів (розбір форуму «Глобальный кризис. Ответственность» від МГР «АллатРа») -
- Патріотичний ребрендинг «АллатРа» чи стара гра у новій обгортці? -
- Зняти плівку обману, або Як позбутися реклами проросійської секти -
- Серія робіт «Faces of war» Тамари Качаленко присвячена пам’яті жертв катастрофи на Каховській ГЕС -
- Клірик УПЦ (МП) Микола Данилевич виправдовував російську агресію та розпалював релігійну ненависть -
На офіційному сайті ДП НАЕК «Енергоатом» 30 березня 2020 року було оприлюднено інформацію про те, що Державне підприємство «НАЕК «Енергоатом» обмежило відпуск електричної енергії ДП «Гарантований покупець», продаж якої здійснюється Компанією у рамках спеціальних обов’язків, у зв’язку із невиконанням останнім умов укладеного між підприємствами договору в частині порушення строків оплати за відпущену електричну енергію та наявну заборгованість за попередній період.
Рішення було прийнято 29 березня 2020 р., і воно стосується відпуску електричної енергії в періоді постачання 01.03.2020-31.03.2020 р. через порушення строків оплати за відпущену у березні електроенергію. Крім того, з 1 квітня 2020 р. ДП «НАЕК «Енергоатом» обмежив відпуск електричної енергії ДП «Гарантований покупець» у періоді постачання 01.04.2020-30.04.2020 р. на 40% від запланованого обсягу відпуску електроенергії у кожному періоді постачання.
У зв’язку з викладеним повідомленням слід звернути увагу на те, що рішення про обмеження відпуску електричної енергії було ухвалено 29 березня 2020 р., та воно стосується невизнання продажу електричної енергії за минули періоди, з 01.03.2020 р. Тобто рішення було ухвалене «заднім числом» щодо періоду, який вже відбувся, завершився та очевидно, відобразився в бухгалтерському та податковому обліку, тобто існують істотні сумніви щодо його законності, адекватності, виваженості та перспектив виконання.
Заяви подібного роду виглядають виявом «економічного сепаратизму» та спрямовані на руйнацію державних інститутів і системи оптового ринку електричної енергії та єдиної енергосистеми України. Вони можуть призвести до анархії, безладу і панічних настроїв.
Може скластися враження, що ДП НАЕК «Енергоатом» виявляє надмірну «незалежність», і всупереч встановленому порядку може припинити роботу певних енергоблоків для зменшення виробництва електричної енергії та її відпуску. А під припиненням постачання будь-якого товару слід розуміти саме фізичне обмеження постачання ресурсу, і ніщо інше. Або ж, приміром, така само ситуація метиме місце, якщо почати постачати вироблену електричну енергію адресними поставками через окремі мережі за кордон або ж якимось «пріоритетним» споживачам (за «своїми» домовленостями).
В будь-якому разі в перспективі така поведінка анархічного характеру дасть поганий приклад іншим учасникам енергоринку демонструвати свої забаганки щодо договірних зобов’язань та їх хибне тлумачення. Почнуться надумані претензії щодо якості електричної енергії від конкретного виробника, шантаж, спроби «взяти в економічні заручники» інших учасників тощо.
В Україні діє єдина об’єднана енергосистема, і жодних анархій тут бути не може, тим більше – безглуздих і сміховинних заяв «ми заднім числом відмовилися постачати електроенергію».
Слід звернути увагу і на на наявність прямої небезпеки від подібних заяв для самих учасників. Для ДП НАЕК «Енергоатом» ця заява (супроводжена вольовими розпорядчими та первісними документами) означає те, що підприємство здійснило вироблення певного обсягу електричної енергії, яку просто «покинуло» в мережі, не діставши права вимагати її оплати.
Товар просто «викинутий». Це може іменуватися як розтрата державних ресурсів і недбалість (у різних інтерпретаціях) і тягти за собою вкрай негативні правові наслідки. Тим більше, що в умовах подібної анархії можна чудово реалізувати схему, в якій цей «нічий» обсяг виробленої електроенергії швиденько та оперативно в цій штучній «колотнечі» споживуть якісь спритники-одноденки, які взагалі нічого та ніколи не заплатять (при тому, що ДП «Гарантований покупець» все ж таки є якимось «гарантованим» та існуючим і «нікуди не дінеться»).
Для ДП «Гарантований покупець» фактичне споживання/подальший продаж згаданого обсягу електричної енергії без підписаних ДП НАЕК «Енергоатом» первісних документів може стати приводом, приміром, для податкових органів вимагати оплати податкових зобов’язань, які будуть нараховані без зниження зобов’язань на суму валових витрат (первісні документи, які доводять факт обґрунтованості валових витрат відсутні). Аналогічні складнощі можуть бути і по податку на додану вартість (відсутність податкових накладних призведуть до дуже серйозного «попадалова» (за яке будуть зрештою розраховуватися кінцеві споживачі).
Тобто, подібні викрутаси та «відмови продажу» є не тільки смішними та недоречними, але і явно потенційно шкідливими для усіх учасників.
Вся подібна «колотнеча» викликатиме спонукання до спрощення існуючого енергоринку і його повернення до «старої» системи з ДП «Енергоринок», як централізованим єдиним оптовим постачальником електричної енергії, однак в такому разі виникає питання щодо сенсу прийняття чинного закону та його впровадження.
Слід розуміти, що перед існуючим енергоринком постала низка проблем (проблема неплатежі є основною) але вирішувати їх в умовах «єдиного простору, на якому обмежені маневри» (умови єдиної енергосистеми, такої ж непорушної, як і цілісність України) слід іншим чином, а не «ми не будемо продавати».
Доцільно з даного приводу створити робочу групу, і напрацьовувати взаємозв’язки та шляхи вирішення проблем.
Одними з напрямів є припинення зайвого, надуманого й недоречного популізму, приміром, відверте та зрозуміле зрівняння цін на споживчому ринку. Наразі існує істотна розбіжність між вартістю електричної енергії для споживачів-фізичних осіб і промислових споживачів (при цьому все одно кінцевими платниками вартості електричної енергії є фізичні особи – кінцеві споживачі результатів промислового виробництва.
Не зайвим буде й усунення (або обмеження їх апетитів) щодо паразитуючих учасників енергоринку («зелених виробників», які виробляють мізерні обсяги електричної енергії в умовах неконтрольованості погодних умов, створюючи надмірне «шумове» навантаження на енергосистему з точки зору складності їх диспетчеризації).
При цьому «зелені виробники» мають пріоритетні вимоги та надходження коштів з енергоринку, а їхня товарна продукція перевищує вартість тієї ж товарної продукції того ж ДП НАЕК «Енергоатом» в рази. Подібна дискримінація є неприпустимою, та її неможна пояснювати «європейськими непорушними інвестиційними зобов’язаннями підтримки відновлювальних джерел» та іншою подібною маячнею популістського характеру (походження якої викликане «ляганням» під різного роду «поважних» олігархів, які нібито переймаються за екологію та відродження природи).
Тому проблему неплатежів слід вирішувати, але вирішувати системно та комплексно без подібних «разових акцій протесту» і на відвертих і професійних засадах. ДП «Гарантований покупець» не дуже «налякався» цією витівкою ДП НАЕК «Енерготом», оскільки виробництво триває, і електрична енергія атомного виробника фактично йде в мережу (а так вона «типу» буде йти безкоштовно, невідомо кому).
Мінімум – слід бути відвертими і називати речі своїми іменами.
У наступних публікаціях ми ознайомимо вас із інформацією про те, хто є покупцем згаданих «спірних» обсягів електричної енергії після рішення ДП «НАЕК «Енергоатом» про обмеження постачання. Ми розкажемо і про те, за якою ціною відпускалася електроенергія, а також стосовно проведених розрахунків за цими обсягами електричної енергії (або ж її ніхто не придбав і вона «зависла»). Тож слідкуйте за нашими новинами, буде цікаво!
Також за темою:
20 млн. грн. на добу – збитки від маніпуляцій на енергоринку
Критичне зниження надходжень за спожиту електроенергію загрожує порушенням енергозабезпечення