Олексій Святогор
Latest posts by Олексій Святогор (see all)
- «Спеціальне тактичне спорядження» – мімікруючі пройдисвіти (документи) -
- «Спеціальне тактичне спорядження» (ТОВ «СТС») – не тільки шахраї, але й «ухилянти» (документ) -
- Повернути своїх: від слів до дій у процесі обміну ув’язненими -
- Саботаж мобілізації в ДУ «Полтавська виправна колонія (№ 64)» -
- Передавання засуджених і ув’язнених із тимчасово окупованих територій до України -
Що варто знати про Спадковий реєстр і як убезпечити своє майно від зазіхань з боку осіб, що займаються махінаціями з отриманням чужої спадщини: докладно на прикладах з власної практики.
Зараз маю доволі непересічну справу, в якій як адвокат представляю інтереси та майнові права вдови в питаннях набуття спадщини. У цій саме справі, паралельно, як журналіст проваджу розслідування з приводу загадкових обставин загибелі її чоловіка.
Якщо коротко, то суть справи стосується обставин набуття покійним чоловіком і його родиною об’єктів власності та розпорядження нею. При цьому потребують перевірки деякі факти щодо виявлення та викриття обставин можливої незаконності під час оформлення спадщини.
Моя підзахисна має майнові претензії щодо майна та майнових прав свого покійного чоловіка. Торік він загинув насильницькою смертю на території іншої країни – Австрійської Республіки. А от відносно його майнових прав і обов’язків, а також майна покійного у інших осіб теж виникли претензії майнового характеру.
Крім того, існуючі зараз перешкоди під час оформлення спадщини обумовлені тим, що померлий спадкодавець мав, щонайменше, два різних коди РНОКПП. Можливо, такі розбіжності виникли внаслідок технічної помилки. До того ж, він змінював прізвище під час оформлення документів для прийняття у громадянство іншої країни (Федеративної Республіки Німеччини).
На спадщину претендують сторонні особи
Суть майнових вимог полягає у тому, що дружина покійного – нинішня вдова відповідно до ст. 218, 392, 12321 Цивільного Кодексу України та інших норм законодавства є повним і беззастережним власником квартири у передмісті Києва. Вона набула право власності на передбачених законом підставах, придбавши цю нерухомість у свого чоловіка, коли той був живий. Однак чоловік загинув – обставини його смерті зараз розслідує поліція Австрії, яка здійснює і розшук злочинців. Тому процедуру оформлення права власності на майно не було завершено.
Тепер вдова опинилася у ситуації, коли вона ризикує втратити спадщину. Існує ймовірність помилкового безпідставного оформлення її майна на інших осіб – спадкоємців, кредиторів тощо. На момент смерті її чоловік мав значну кількість майна, включаючи об’єкти нерухомості у різних населених пунктах України. А оскільки він був іноземцем, то не він мав достатньо визнаного/визначеного місця проживання у нашій країні.
Під час роботи із цією складною справою я отримав інформацію про те, що інші спадкоємці померлого подали відповідні заяви до нотаріусів на вступ у спадщину за одним з відомих місць проживання спадкодавця (знаходження його майна).
Яку інформацію містить Спадковий реєстр
Звісно, подібні приклади не трапляються щодня, але з багатьма схожими проблемами й перешкодами під час вступу в право спадщини стикається чимало людей.
Тому давайте розберемося, з чого потрібно розпочинати, щоб унеможливити будь-яку плутанину, «накладки» й махінації, якщо раптом виявиться, що вже подані відповідні заяви з підтверджуючими документами до того ж нотаріуса, який вже розглядає спадкову справу.
Ведення Спадкового реєстру забезпечує Міністерство юстиції України, діючи у межах компетенції, зокрема забезпечуючи в установленому законодавством порядку організацію доступу до єдиних реєстрів, держателем яких є Мінюст.
Водночас порядок надання зі Спадкового реєстру інформації про заповіти та спадкові договори, про заведені спадкові справи та видані свідоцтва про право на спадщину регулюється Положенням про Спадковий реєстр, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 07.07.2011 р. № 1810/5.
Як отримати відомості зі Спадкового реєстру
Реєстраторами Спадкового реєстру є державні нотаріальні контори, державні нотаріальні архіви, приватні нотаріуси, що мають доступ до Спадкового реєстру через інформаційну мережу Мінюсту щодо посвідчених заповітів, спадкових договорів, а також змін до них, скасування заповітів і розірвання спадкових договорів, заведених спадкових справ і виданих свідоцтв про право на спадщину.
Тобто якщо вам необхідно отримати інформацію, слід подати письмовий запит за формою, наведеною в додатку 10 Положення.
Для отримання інформації Реєстратор зі Спадкового реєстру на письмовий запит видає:
- фізичним особам – заповідачам та сторонам спадкового договору (у межах вчиненого правочину) витяги зі спадкового реєстру про наявність (відсутність) посвідчених заповітів і спадкових договорів;
- будь-якій особі у разі пред’явлення нею свідоцтва про смерть або іншого документа, що підтверджує факт смерті заповідача, спадкодавця, – витяги зі Спадкового реєстру про наявність (відсутність) посвідченого заповіту і спадкового договору, заведеної спадкової справи та виданого свідоцтва про право на спадщину (підпункт 3.3 пункту 3 розділу ІІІ Положення).
Відкриття спадщини
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошена померлою (ч.ч. 1, 2 ст. 1220 Цивільного кодексу України).
Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна ч.ч. 1, 2 ст. 1221 ЦК України).
При заведенні спадкової справи нотаріус за даними Спадкового реєстру перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту.
У разі підтвердження факту заведення спадкової справи іншим нотаріусом нотаріус відмовляє заявнику у прийнятті заяви (іншого документа) та роз’яснює право її подачі за місцезнаходженням цієї справи. У разі потреби (наприклад, якщо неправильно визначено місце відкриття спадщини) нотаріус витребовує цю справу для подальшого провадження (2.4 пункту 2 глави 10 розділу ІІ Порядку).
Наразі нами було подано відповідні запити. Робота триває, та про нові обставини й подробиці вирішення цієї складної ситуації навколо спадщини згодом ми поінформуємо наших читачів.