Олексій Святогор
Latest posts by Олексій Святогор (see all)
- Как избегать уголовного наказания (на примере ООО «Специальное тактическое снаряжение») -
- ТОВ «Спеціальне тактичне спорядження» («СТС») – ще один вимір нахабства (документи) -
- «Спеціальне тактичне спорядження» – мімікруючі пройдисвіти (документи) -
- «Спеціальне тактичне спорядження» (ТОВ «СТС») – не тільки шахраї, але й «ухилянти» (документ) -
- Повернути своїх: від слів до дій у процесі обміну ув’язненими -
Ще задовго до повномасштабного російського вторгнення у медіа та соціальних мережах було поширено принципове рішення Президента України Володимира Зеленського про необхідність озеленення території нашої країни, висадження значної кількості дерев і лісових насаджень.
Сьогодні, навіть в умовах воєнного стану це завдання не втрачає актуальності. Адже крім лісових насаджень (озеленення віддалених територій) існує об’єктивна потреба в озелененні міських масивів.
Ідеться про масиви із житловою забудовою поблизу багатоквартирних будинків.
Вплив озеленення на мікроклімат міста і зарубіжний досвід
Озеленення міських територій справляє відчутний вплив на мікроклімат. Дерева і зелені насадження допомагають знижувати температуру повітря, зменшуючи ефект «міського теплового острова», який виникає через велику кількість асфальту і бетонних конструкцій. Дослідження показують, що вулиці з достатньою кількістю дерев можуть бути на 2-4°C прохолоднішими, ніж ті, де їх замало або немає. Крім того, зелені насадження сприяють покращенню якості повітря – поглинаючи вуглекислий газ, вони виділяють кисень, що є особливо важливим у великих містах з високим рівнем забруднення.
Чимало країн вже давно усвідомили важливість озеленення міських територій і активно впроваджують відповідні програми. Наприклад, у Сінгапурі реалізовано концепцію «міста-саду», де на кожній новобудові ще на етапі проєктування обов’язково передбачено створення зелених зон. Саме тому Сінгапур є одним з найбільш озеленених міст світу. Це позитивно впливає на його екологію та привабливість для мешканців і туристів.
В австралійському місті Мельбурні, що розташований на південно-східному узбережжі, активно висаджують дерева для створення зелених коридорів. Такі коридори з’єднують парки і рекреаційні зони, забезпечуючи мешканцям комфортні умови навіть під час сильної спеки, щоб люди могли пересуватися містом у тіні дерев.
Прикро, що в українських населених пунктах подекуди існують місця житлової забудови, де дерев та інших зелених насаджень практично зовсім немає. Якщо у лісах, лісосмугах це питання вирішується само собою природним шляхом, то у містах ентузіастів небагато. А ті, котрі є – часто-густо не мають навичок, хисту, часу або, елементарно, посівного матеріалу.
Більшість містян можуть не здогадуватися про те, що саджанці дерев не обов’язково придбавати за гроші – достатньо з найближчої лісосмуги чи парку перенести на чисте місце саджанець клена, акації, дубу, яворини. Тому наші міста, особливо зони навколо житлових новобудов, залишаються без насаджень, незахищеними від променів пекучого сонця й такими, де ніде знайти затінку і прохолоди.
Важливість дерев у сучасному мегаполісі
Минулої весни, як і зазвичай, практично в усіх населених пунктах висаджували молоді деревця. Та нинішнє неймовірно спекотне літо показало, що наявної кількості зелених насаджень наразі недостатньо.
Разом із тим, варто знати, що деякі види дерев не надто годяться для озеленення у містах. Наприклад, ясенелистий клен. Зовні це дерево нагадує ясен.
Однак якщо ясен є благородним, надзвичайно міцним деревом, з якого виготовляють меблі та елементи оздоблення салонів у дорогих авто, то ясенелистий клен – це інвазивний вид, який ще називають «деревом-убивцею». Випускаючи навколо стовбура величезну кількість паростків, ясенелистий клен здатний перетворити територію навколо себе на непрохідні хащі. Його деревина є крихкою, вона не придатна для використання.
Натомість, для міського озеленення краще підходять такі породи, як ясен, липа, верба, каштан. Ці дерева не лише добре вписуються у міські пейзажі, але і менш вибагливі у догляді та стійкі до умов нашого клімату.
До планування озеленення слід підходити помірковано, й тоді кожне висаджене дерево стане окрасою прибудинкової території, а не постійним джерелом проблем.
Для того, щоб мотивувати людей до участі в озелененні міських територій, Президент України як ініціатор цієї ідеї міг би надати якнайкращий приклад. У щільному робочому графіку Глави держави цей захід займе годину-дві за часом, проте особиста участь, приклад Володимира Зеленського будуть гідними для наслідування не лише його прибічниками, а й навіть опонентами.
Участь кожного з нас в озелененні міських територій – це внесок у майбутнє нашої країни. Адже зелені міста – це не лише естетика, але й екологічність, комфорт і турбота про здоров’я для нас і наших дітей. Висаджуйте дерева, доглядайте за ними, й тоді ваше рідне місто стане найкращим місцем для життя.