Користування холодильниками в установах виконання покарань

Поділитися:

Пропонуємо увазі читачів роз’яснення Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України щодо правомірності обмеження права окремих ув’язнених користуватися побутовими холодильниками.

 


 

Редакцією загальнодержавного бюлетеня «Говори!» провадиться журналістське розслідування з приводу обставин утримання ув’язнених різних категорій, стосовно яких обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, засуджених (у тому числі до довічного позбавлення волі) у місцях несвободи – слідчих ізоляторах та колоніях (установах виконання покарань).

 

Холодильник у Київському СІЗО

Холодильник в одній з камер оновленого режимного корпусу Київського слідчого ізолятора

 

Загальновідомо, що міжнародними судовими інстанціями (Європейський суд з прав людини) ухвалено значну кількість рішень з приводу стягнення компенсацій з держави Україна саме у зв’язку з порушенням умов тримання в ув’язненні та невиправданих обмежень можливостей та прав ув’язнених.

 

До нас нерідко звертаються ув’язнені зі скаргами на неналежні умови тримання. Наприклад, нещодавно було отримано відомості про те, що посадові особи окремих установ вчиняють дискримінацію деяких категорій ув’язнених в частині умов тримання. Це дістає свого вияву в частині обмеження прав таких осіб. Деякі посадовці вважають, що засуджені, зокрема до довічного позбавлення волі, не мають права мати в своєму розпорядженні (в тому числі безпосередньо у приміщеннях, де вони утримуються) холодильника або холодильної камери, в якому можна зберігати наявні продукти харчування. Це дивно і нелогічно, адже більшість продуктів харчування потребують саме тримання при зниженій температурі.

 

Цього разу, на жаль, знову «відзначилася» сумнозвісна «Роменська виправна колонія (№ 56), що знаходиться у с. Перехрестівка Сумської області.

 

Там, як ідеться зі скарг ув’язнених, останні обмежуються у праві користування такою елементарною, корисною та явно нешкідливою з точки зору міркувань безпеки режиму тримання річчю, як холодильник. Йдеться про звичайні побутові холодильники, що придбані засудженими за власний кошт або за кошти їхніх родичів. Адміністрація установи зробила все можливе, аби ув’язнені фізично просто не мали змоги доступу до холодильника.

 

Зараз, в умовах спеки, продукти швидко псуються. Більшу частину їх доводиться викидати. Почастішали випадки харчових отруєнь, що призводить до невиправданих навантажень на медичні служби та підрозділи.

 

Зростає і соціальне напруження серед ув’язнених. Тим самим провокуються заворушення, та ув’язнені набувають усіх підстав для звернення до Європейського суду за компенсаціями.

 

Подібні обмеження є надуманими, вони мають характер прихованих тортур і приниження людської гідності окремих категорій ув’язнених. Це може свідчити лише про спроби працівників установ самоствердитися та відчути свою зверхність і «вищість» порівняно з ув’язненими, штучно створити проблему, аби потім її «вирішувати» в обмін на корупційну винагороду.

 

За нашим зверненням посадовці Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України розглянули порушене питання та погодилися із слушністю наших пропозицій щодо дотримання прав ув’язнених, забезпечивши нормативні роз’яснення.

 

Користування холодильниками в УВП 1

Користування холодильниками в УВП 2

 

Сподіваємося, що ці докладні роз’яснення належних побутових умов тримання засуджених стануться у нагоді всім ув’язненим, а не лише тим, які тримаються у колонії № 56.