Олег Мальцев, «академік» слов’янських прикладних наук

Поділитися:

Олег Мальцев – одна з найнебезпечніших постатей у сучасному релігійно-ідеологічному середовищі України. Під прикриттям «ученості», дослідництва і популяризації «слов’янської науки» прихована багаторівнева організація, побудована на псевдонауці, культі особистості, жорсткому психологічному контролі її членів і переслідуванні всіх критіків.

 


 

Біографічна довідка

 

Мальцев Олег Вікторович (17.04.1975 р.н., уродженець м. Севастополя) до 2014 р. проживав на території Автономної Республіки Крим, де займався різними сумнівними оборудками під виглядом надання «консалтингових» послуг, чим привернув до себе увагу правоохоронних органів. З метою уникнути притягнення до кримінальної відповідальності, використовуючи факт окупації півострова в 2014 р. військовими формуваннями рф і прикриваючись патріотичними настроями, Мальцев разом із групою послідовників переїхав до м. Одеси і оселився у Приморському районі. Там він офіційно зареєстрований за адресою: 65062, м. Одеса, вул. Тініста, буд. **, кв. **.

 

Мальцев позиціонує себе як «видатний вчений», психолог, реставратор древніх слов’янських культурних традицій, адвокат, лектор і майстер бойових мистецтв. Однак ці відомості не відповідають дійсності. Офіційна версія біографії Олега Вікторовича, що доступна у відкритих джерелах, сфальшована ним самим з метою введення в оману громадськості, вона містить неточності й неправдиві відомості.

 

Так, це стосується здобуття Мальцевим військової освіти – 1992 р. він нібито закінчив московський кадетський корпус, у деяких джерелах вказане інше місце його навчання – московський прикордонний інститут фсб рф. Роки нібито закінчення Мальцевим О.В. навчальних закладів не збігаються за хронологією, оскільки на той час йому виповнилося лише 17 років, а тому він не міг у такому віці стати випускником вишу.

 

Міфічні «наставники» і «наукова» діяльність

 

Для надання правдоподібності історії про нібито здобуття військової освіти, Мальцев вигадав «наставника» на ім’я Свєтлов Віктор Павлович, який нібито був генерал-лейтенантом і працював в органах КГБ СССР, а за часи навчання Мальцева у військовому навчальному закладі передав йому «таємні» знання. За версією Мальцева, у 1996 р. Свєтлов Віктор Павлович нібито «загинув під час виконання важливого державного завдання».

 

Так само, інші особи, яких Мальцев називає своїми «наставниками» – академіки Григорій Семенович Попов і Олексій Самуїлович Яковлєв, котрі нібито здійснювали дослідження «свідомості й пам’яті» людини, є вигаданими персонажами. Їхні імена та звання «академіків» використовуються винятково для створення видимості легальності й офіційності своєї діяльності, а також позитивного іміджу «авторитетного науковця», котрим Олег Мальцев не є та не був.

 

У 2017 р., як ідеться з біографії Мальцева, він захистив в Одеському національному університеті ім. І.І. Мечникова дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата психологічних наук за темою «Копінг як чинник безпеки особистості в сучасному соціальному просторі». Під терміном «копінг» у даному випадку мається на увазі поведінка людей у стресових ситуаціях (про освіту і нюанси присвоєння фігурантові наукового ступені ми згодом поговоримо окремо).

 

Сфера «наукових» інтересів Мальцева охоплює такі напрями, як долеаналіз, психосамологія (так звана «прикладна психіатрія») та інші теми, котрі академічна наука не визнає та не розглядає як предмет наукових досліджень. Крім псевдонаукових напрямів, особливий інтерес для Мальцева становить вивчення кримінальної субкультури, в т.ч.: традицій, звичаїв і методів сицилійської, колумбійської та російської мафії, «законів» кримінального світу, технік і прийомів ведення вуличних боїв, застосування холодної та вогнепальної зброї тощо.

 

Для надання своїм псевдонауковим пошукам вигляду досліджень Мальцев організовує та проводить за кошти своїх адептів «експедиції» до інших країн, у яких нібито вивчає історію, культуру і традиції, а фактично під час виїзних заходів здійснює потужну психологічну обробку своїх послідовників, які їдуть разом із ним.

 

Мальцев приписує собі звання «академіка», що також не відповідає дійсності, оскільки він не обирався академіком НАН України чи галузевих академій наук, а є тільки членом Всеукраїнської громадської організації «Українська академія наук» (код 14281103; 03142, м. Київ, вул. Семашка, буд. 13), яка не є науковою установою.

 

Доктрина та ідеологія організації

 

Організацію Мальцева складає система взаємопов’язаних між собою громадських утворень і ЗМІ, в багатьох із яких він сам є засновником або керівником. За їх допомогою здійснюється популяризація культу особистості Олега Мальцева – «короля» і «тамплієра», як він сам себе називає. Також за допомогою системи організацій різного профілю діяльності (юридичні, журналістські, кінематографічні, спортивні проекти, псевдонаукові заходи і тренінги) налагоджено вербування нових послідовників.

 

Ідеологія культу побудована на власному віровченні Олега Мальцева, що поєднує в собі елементи саєнтології, окультизму, методів нетрадиційної медицини, язичницьких слов’янських віровчень, кримінальних традицій італійської мафії, тренінгів особистісного зростання, технік бойових мистецтв (так званого «безконтактного бою») та псевдонаукових теорій у галузі психології.

 

Основною метою діяльності культу є консолідація під егідою Мальцева новітніх релігійних організацій, в т.ч. деструктивних культів, які є забороненими в інших країнах, але протиставляються традиційній Українській Православній Церкві задля посилення їхнього впливу на політичні процеси в країні, здійснення тиску на органи державної влади, правоохоронні структури та утримання суспільства під їхнім ідеологічним впливом.

 

Вторинною, похідною метою такої діяльності є отримання Мальцевим та його найближчим оточенням фінансової вигоди у вигляді прибутків від проведення тих чи інших заходів або надання платних послуг. Зокрема, вартість участі у «навчальних проектах» з однієї особи становить від 150–500 євро і вище. При цьому підконтрольні Мальцеву структури використовують статус неприбуткових організацій задля ухилення від сплати податків.

 

«Культова» література (теоретичне підґрунтя організації)

 

Теоретичну основу ідеології організації складають культові книги, а саме:

 

  • «Дорога длинною в жизнь» («книга в залізній обкладинці», що нібито була знайдена членами експедиції Мальцева 2008 р. у християнському монастирі на Алтаї, рф, а потім розшифрована й перекладена російською особисто Олегом Мальцевим);
  • Мальцев О.В. Против лома нет приема: фундаментальный учебник по прикладной науке, 2008 р.;
  • «Безкомпромисный маятник», ISBN 978-617-7599-09-7 (автори: Олег Мальцев, Том Патті);
  • «Прийоми вульгарного і загального фехтування тільки з абордажним мечем», ISBN 978-617-7599-17-2 (автори: Луїс Пачеко де Нарваес, Олег Мальцев, Д. Мануель Круцада і Пералта);
  • «Прийоми вульгарного і загального фехтування з філіппінською палицею», ISBN 978-617-7599-12-7 (автори: Луїс Пачеко де Нарваес, Олег Мальцев);
  • «Прийоми вульгарного і загального фехтування тільки з мечем», ISBN 978-617-7599-11-0 (автори: Луїс Пачеко де Нарваес, Олег Мальцев);
  • Мальцев О.В. «54», ISBN 978-617-7599-40-0;
  • Мальцев О.В. Чорна смерть, ISBN 978-617-7599-45-5;
  • Мальцев О.В. На ножі, ISBN 978-617-7599-44-8 та ін.

 

У даних творах пропагується культ особистості лідера культу – Олега Мальцева. Він нібито володіє унікальними знаннями та «стародавніми слов’янськими науками», котрі є недоступними для широкого загалу, але «відкрилися» лише одному йому в усьому світі. Крім друкованих видань, Мальцев активно просуває відеопроекти за особистою участю, в яких нав’язує своїм адептам аналогічні ідеї.

 

Керівництво та лідери

 

Основні осередки культу в Україні діють у м. Одесі. Провідну роль виконують такі особи:

 

  1. Мальцев Олег Вікторович, засновник і лідер культу;
  2. Панченко Ольга Вікторівна, керівник адвокатського об’єднання «Редут», довірена особа Мальцева. Виконує роль юрисконсульта, адвоката і заступника. Зареєстрована у Самарському районі м. Дніпра по вул. Кольській, буд. *-*, кв. *, фактично перебуває у м. Одесі;
  3. Слободянюк Костянтин Володимирович (псевдонім «Костя Буржуй», у минулому – телеведучий) виконує роль заступника і провідного координатора всіх заходів за участю Мальцева. Також контролює діяльність власної служби внутрішньої охорони та безпеки. Займає посаду головного редактора газети «Нерозкриті злочини», є засновником і керівником низки підконтрольних Мальцеву організацій та проектів;
  4. Каруна Дарина Сергіївна, головний редактор газети «Суспільний прибой», виконує роль координатора інформаційних кампаній, на замовлення і за грошову винагороду;
  5. Данильова Валентина Євгенівна, займає посаду керівника «Академії прикладних наук», проводить лекції, тренінги та семінари;
  6. Ільюша Марина Миколаївна, займає посаду керівника НДІ «МДАС» (інформація про установу – нижче), проводить лекції, тренінги та семінари;
  7. Филипович Людимила Олександрівна є експертом «Академії Apsi», підконтрольної Мальцеву; використовуючи свої посади віце-президента Української асоціації релігієзнавців і завідувача Відділу філософії та історії релігії Інституту філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, а також членство в експертній раді з релігійних питань при Міністерстві культури України забезпечує прикриття діяльності Мальцева.

 

Конспірація членів культу і приховування своєї діяльності

 

«Сталкінг», себто конспірація здійснюється шляхом використання низки організацій, підпорядкованих, підконтрольних Мальцеву:

 

  1. «Академія прикладних наук» (попередня назва – Академія слов’янських прикладних наук, або Академія альтернативного знання). За інформацією, розміщеному на сайті «Академії», вона є підрозділом компанії «European Guard Group» (Фінляндія), в Україні реєстрації не має.
  2. «Експедиційний корпус».
  3. «Академія галузі професійних послуг», або «Академія Apsi».
  4. Науково-дослідний інститут «Міжнародне долеаналітичне співтовариство» (НДІ «МДАС»). Долеаналіз являє собою псевдонауковий, езотеричний напрям, створений самопроголошеним «вченим» Леопольдом Сонді.
  5. Науково-дослідний інститут «Дослідження світових військових традицій та криміналістичних досліджень застосовування зброї». Мета діяльності даної «установи» – збір нових і старих кримінальних методів з метою їх застосування в сучасних умовах під час скоєння злочинів.
  6. Приватне підприємство «Адвокатська компанія «Редут» (код 39258010; 65062, Одеська обл., місто Одеса, вул. Тіниста, буд. 11, кв. 34). Засновники: Мальцев О.В., Панченко О.В.
  7. «Німецька» (насправді ні) адвокатська компанія «Neuchmann».
  8. Газета «Нерозкриті злочини»: свідоцтво ОД 1742-613Р, зареєстровано 13.11.2014 р., засновник – приватне підприємство «Адвокатська компанія «Редут».
  9. Газета «Суспільний прибій» («Общественный прибой»): свідоцтво ОД 1805-676Р, зареєстровано 04.03.2106 р., засновник – Самсонов Олексій Вікторович.
  10. Газета «Твоя доля» («Твоя судьба»): свідоцтво ОД 1762-633Р, зареєстровано 30.04.2015 р., засновник – Мальцев О.В..
  11. Газета «Тиха Одеса» («Тихая Одесса»): свідоцтво ОД 1732-603Р, зареєстровано 29.07.2014 р., засновники – Мальцев О.В. і Панченко О.В.
  12. Кінокомпанія «СТАТУС».
  13. Школа іспанського фехтування Destreza Achinech.
  14. World of Martial Arts. Мета даного ресурсу (крім залучення нових адептів) – легалізувати Мальцева О.В. як експерта і майстера бойових мистецтв.
  15. Громадська організація «Кавальєр» (код 40362932; 65074, м. Одеса, вул. Академіка Філатова, буд. 47, корп. 2, кв. 53; засновники – Дьяков Сергій Михайлович і Паустовський Дмитро Іванович).
  16. Громадська організація «Єврейське релігійно-історичне співтовариство «Гуль Голь» (код 40030250; 65009, місто Одеса, вул. Тіниста, буд. 11, кв. 34; засновники: Рибакова Н.В., Слободянюк К.В., Мальцев О.В.).

 

Група послідовників Мальцева включає до кількох десятків осіб і характеризується стійкими зв’язками між її членами, наявністю системи внутрішнього контролю та власної служби охорони і безпеки, замкненістю на культі особистості лідера, безумовному підкоренні його наказам.

 

Зважаючи на невелику чисельність, одні й ті саме особи при цьому виконують одночасно роль адвокатів, учасників семінарів, науковців, членів експедицій і журналістів. Особи, що входять до найближчого оточення Олега Мальцева, використовують статус представників ЗМІ або адвокатів винятково для приховування своєї протиправної діяльності. Переважну більшість адептів становлять особи жіночої статі.

 

Методи впливу на волю і свідомість адептів для встановлення повного контролю над їх поведінкою

 

Вербування нових послідовників здійснюється двома способами:

 

  • запрошення дійсними членами культу своїх знайомих або родичів на заходи, що проводяться під егідою «Академії прикладних наук»;
  • розміщення на загальнодоступних ресурсах оголошень про набір на навчання або про вакансії щодо прийому на роботу.

 

В культі діє налагоджена система відбору потенційних кандидатів і запобігання проникнення до неї під виглядом відвідувачів журналістів або працівників правоохоронних органів. Для отримання можливості взяти участь у заходах зацікавлені особи повинні заповнити докладну анкету, де вони вказують свої персональні дані, й лише після схвалення організаторами їхньої кандидатури та ретельного вивчення особистості вони отримують реквізити для перерахування коштів за участь. У випадку розголошення фактів, які стали відомі особі після її участі у заходах, або в разі поширення негативних відгуків про семінари розпочинається агресивне переслідування таких громадян, що супроводжується погрозами на їх адресу та застосуванням інших форм залякування.

 

Аналогічним способом здійснюється запрошення на співбесіду в разі звернення громадян за оголошеннями про набір на роботу. Спочатку з кожним потенційним кандидатом зустрічається представник «служби охорони та безпеки» (найчастіше таку роль виконує Слободянюк К.В.). Він розпитує особу про її особисте життя, звички та родинні зв’язки, майновий стан, наявність транспортних засобів і об’єктів нерухомості. Потім представник надає кандидатові анкету для заповнення.

 

На даному етапі з кожним кандидатом обов’язково обговорюється питання про те, чи буде згодна особа в разі необхідності залишити своє місце проживання та рідних і переїхати до іншого місця. У разі отримання позитивної відповіді особу в супроводженні представника «служби охорони та безпеки» доправляють на зустріч до Мальцева, яка зазвичай проводиться не в офісі, а у престижному ресторані або кафе.

 

Набір на «навчання» і на роботу

 

Оскільки переважну більшість потенційних кандидатів складають особи жіночої статі, то після першої зустрічі Мальцев призначає або продовжує зустріч із кожною з них, і під час особистого спілкування застосовує практично однакові методи. У приватній розмові він переконує жінку в тому, що довго не міг зустріти свою обраницю, а саме в ній він побачив свою «королеву». Таким чином, шляхом введення в оману далі Мальцев нав’язує особі думку про наявність у неї «великого потенціалу» та «особливих здібностей», які потрібно розкривати й розвивати. Після цього Мальцев схиляє кожну жінку до вступу з ним у більш близькі стосунки, тим самим установлюючи емоційний контроль над поведінкою особи.

 

Працевлаштування (навчання) в організаціях та освітніх проектах Мальцева полягає в тому, що особи утримуються в офісних приміщеннях під охороною та в умовах жорсткого розпорядку, що забороняє спілкуватися між собою та заохочує взаємні доноси. Там вони змушені безоплатно виконувати роботу зі створення та поширення контенту про позитивну діяльність Мальцева та його організацій. Здебільшого це робота з написання та редагування текстів статей, створення відеороликів, їх розміщення, коментування, або виконання інших доручень, у тому числі протиправного характеру. Наприклад, створення і поширення недостовірної та негативної інформації про опонентів Олега Мальцева.

 

На даному етапі Мальцев від лестощів на адресу осіб переходить до застосування грубих форм психологічного тиску: спочатку працівникові навмисно дають складне завдання, з яким він не може впоратися, потім перевіряють його виконання та у брутальній принизливій формі критикують за помилки чи невиконання.

 

Оскільки на етапі добору кандидатів перевагу надають особам із вразливою та лабільною психікою (кандидатури критично налаштованих і впевнених у собі осіб одразу виключають), то такі люди швидко потрапляють під сторонній вплив, виявляються нездатними сперечатися, натомість починають виправдовуватися, каятися і прагнуть докласти зусиль для «виправлення» або «виправдання довіри». За допомогою таких способів маніпулювання досягається мета Мальцева – утримувати все своє найближче оточення у стані повністю керованих фанатиків.

 

Методи індоктринації

 

Характерною особливістю впливу на свідомість і поведінку осіб, які прибувають для навчання або працевлаштування, є застосування до них методів агресивного психологічного тиску з метою повністю зламати волю та домогтися неухильного підкорення Мальцеву. Так, усі працівники або учасники навчальних проектів зобов’язані називати його виключно «мій король», усіляко вихваляти і ставитися, як до божества. При цьому активно нав’язуються установки: не думати – виконувати, не сумніватися – діяти (виконувати вказівки Мальцева).

 

Так само, щодо адептів широко застосовується практика самонавіювання і приниження себе шляхом багаторазового повторення фраз «я – ідіот (-ка)», «я – нікчема» і т.п. Кожного, хто наважується сперечатися чи висловлює критичні зауваження щодо дій і вчинків Мальцева або особливо наближених до нього осіб, піддають принизливим видам покарання або застосовують засоби шантажу.

 

Адептам активно нав’язуються настрої ненависті та презирства до рідних, навмисно провокуються конфлікти з ними задля занурення особи у стан соціальної ізоляції. За такого стану вона не матиме можливості повернутися до свого звичного родинного середовища, здобути там підтримку й розуміння або відновити зв’язки з близькими.

 

За свідченнями колишніх членів культу, в усіх офісних приміщеннях, які використовуються організаціями Мальцева за його вказівкою встановлено спеціальні технічні засоби негласного отримання інформації, включаючи системи відеоспостереження, прослуховування та контролю за передаванням даних за допомогою мережі інтернет тощо. Дані технічні засоби були придбані незаконно та використовуються з метою забезпечення повного контролю Мальцева за всіма аспектами життя його послідовників, які залучені до роботи в цих організаціях, в тому числі для збирання інформації про особисте життя людей.

 

Крім того, Олег Мальцев, який активно популяризує прийоми бойових мистецтв із застосуванням зброї, зібрав у себе значний арсенал холодної зброї (за деякими відомостями – і вогнепальної також), які у знаходяться у належних йому приміщеннях з порушенням правил зберігання та використання.

 

Хто покриває «головного сектозахисника»  

 

Згідно з інформацією, оприлюдненою ЗМІ («Думская.нет» «Третій цифровий», «Сьомий канал» – м. Одеса та ін.) кількість офіційно зареєстрованих заяв від осіб, які постраждали від дій Олега Мальцева. становить близько 15.

 

До таких належать випадки шахрайства, незаконного позбавленні волі або викрадення людини, застосування погроз, переслідування та інші протиправні діяння, зазначені кримінальні провадження перебувають на розгляді в органах Національної поліції України, зокрема у м. Одесі. Окремі позови щодо оспорювання майнових прав розглядаються судами в порядку цивільного судочинства (зокрема справа мешканки м. Одеси Гутовської Ольги, в якої Мальцев шляхом введення в оману відібрав автомобіль).

 

Для забезпечення прикриття своєї протиправної діяльності Мальцевим налагоджено стійкі зв’язки з представниками експертного середовища, від яких залежить прийняття рішень на рівні органів державної влади щодо надання державної реєстрації новітнім релігійним утворенням.

 

Зокрема в Україні підтримку йому надають доктор філософських наук, професор Филипович Людмила Олександрівна (член експертної ради з релігійних питань при Міністерстві культури України) та доктор філософських наук, професор Богачевська Ірина Вікторівна.

 

Серед зарубіжних соратників Мальцева особливо виділяється постать Массімо Інтровіньє (Італія) – захисника сект, що спеціалізується на «відбілюванні» репутації деструктивних культів та їх лідерів, а також розправ над колишніми адептами та всіма критиками культів.

 

Олег Мальцев

На зображенні: Мальцев О.В., Филипович Л.О., Інтровіньє М., Богачевська І.В. (малюнок автора – І.К.)

 

Також Филипович Л.О. входить до складу вищезгаданої «Академії Apsi», що також є однією з організацій, створених Мальцевим або підконтрольних йому.

 

Переслідування критиків культу

 

Крім цього, у напрямі організації переслідування і цькування всіх критиків свого культу і журналістів Мальцев тісно співпрацює з представниками громади саєнтологів, Товариства Вартової Башти та Трактатів (Свідки Єгови) та кримінальної секти «Ашрам Шамбали», що має намір перемітися до України після її судової заборони в рф та ув’язнення її лідера Руднєва К.Д.

 

Для даних організацій Мальцев О.В. запровадив окремий вид нових послуг щодо боротьби із сектознавцями (критиками культу) і працівниками правоохоронних органів. Дані послуги здійснюються на платній основі та включають незаконне збирання та використання персональних даних осіб без їхньої згоди, поширення компрометуючої та недостовірної інформації про них у власних ЗМІ, отримання несанкціонованого доступу до засобів телекомунікаційного зв’язку (злам акаунтів електронної пошти, сайтів і соцмереж), здійснення фізичного переслідування, шантаж, інші насильницькі дії з метою заподіяння шкоди майну, життю і здоров’ю даних громадян, а також їхніх родичів.

 

Консолідуючи навколо себе інші псевдорелігійні організації, Мальцев виконує ключову роль координатора, що відстоює інтереси деструктивних культів і водночас є кінцевим вигодонабувачем під час отримання грошових коштів за здійснені злочинні дії.

 

Таким чином, створена за участі й під керівництвом Мальцева мережа організацій і засобів масової інформації являє собою кримінальне угруповання, що використовує для вербування нових адептів і для прикриття своєї протиправної діяльності різні формати громадської активності, освітні проекти та езотеричні віровчення.

 

Загрози національній безпеці України

 

Діяльність даного культу становить потенційні та реальні загрози національним інтересам і національній безпеці України, що полягають у такому:

 

  1. Розпалювання ворожнечі на релігійному підґрунті, міжконфесійної нетерпимості.
  2. Створення активного антидержавницького осередку, що виконує функції координаційного центру з лобіювання інтересів новітніх релігійних організацій, незважаючи на їх негативну репутацію та наявність деструктивних елементів у доктрині та віровченні, а також функції організованої протидії правоохоронним органам у розкритті й розслідуванні злочинів, які вчиняються в культах.
  3. Дегуманізація суспільства. Адепти культу діють як ізольована асоціальна група, що поставила себе на противагу решті населення, в якому вбачає ворогів. Допускається цькування, погрози, незаконне збирання персональних даних і агресія до опонентів.
  4. Насильницьке утримання людей в культі, позбавлення їх можливості підтримувати соціальні зв’язки із членами родини та близькими шляхом залякування й шантажу.
  5. Застосування насильства і методів агресивного психологічного впливу до адептів з метою зламати їхню волю та досягти повного підкорення лідерові культу – Олегу Мальцеву.
  6. Спричинення майнової шкоди громадянам – організація заволодіває майном під виглядом оплати «послуг» або вигаданих боргів.
  7. Завдання шкоди здоров’ю громадян через випробовування на них самодіяльних антинаукових методів «оздоровлення», так званої «психосамології» та «Х’арійської медицини» тощо. Внаслідок такого підходу громадяни, що свідомо відмовляються від кваліфікованої медичної допомоги та лікування, ускладнюють свій стан, від чого хвороба загострюється та нерідко все завершується смертю людей, зокрема у випадках наявності у них складних хронічних захворювань і органічних уражень.
  8. Втручання у приватне життя осіб, несанкціоноване придбання та використання спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації з метою здійснення тотального контролю за діями адептів культу, які залучені до роботи в офісних приміщеннях організацій, що підпорядковані Мальцеву.
  9. Популяризація злочинного способу життя і традицій кримінального світу, в тому числі мафії та подібних угруповань. Пропагується злочинна субкультура, ведеться підготовка до скоєння протиправних дій та залучення до них під виглядом «захисту честі лідера».
  10. Ухилення від сплати податків, зборів та інших обов’язкових платежів у великих і особливо великих розмірах шляхом використання статусу неприбуткових громадських організацій або освітніх проектів.
  11. Створення не передбачених законом воєнізованих або збройних формувань, які можуть бути використані для скоєння тяжких і особливо тяжких злочинів.