Олексій Швачко
Latest posts by Олексій Швачко (see all)
- Вища рада правосуддя залишила без розгляду скаргу судді Колегаєвої -
- Про звільнення Світлани Колегаєвої з посади судді (документ) -
- Вищою радою правосуддя відкрито дисциплінарну справу щодо судді Світлани Колегаєвої -
- Суддя на фронті: як Колегаєва уникає відповідальності за допомогою ЗСУ -
- Коли водій – не водій -
Вкотре звертаємо увагу правників, які займаються питанням притягнення до відповідальності водіїв за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ст. 130 КУпАП України (перебування за кермом у стані наркотичного та алкогольного сп’яніння та під впливом речовин, які погіршують реакцію або відмову від проходження у встановленому порядку огляду на стан сп’яніння) на проблему відсутності уповноважених медичних установ, які компетентні провадити такі огляди.
В яких випадках огляд водіїв на стан сп’яніння проводиться в закладах охорони здоров’я
Проблема була цікава не тільки правникам-адвокатам, але і суддям, правоохоронцям, медикам та й водіям, яким доводилося стикатися з поліцією.
Адже, нагадаємо, відповідно до норм ст. 266 КУпАП у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться у закладах охорони здоров’я.
Перелік закладів охорони здоров’я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров’я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Слід розуміти ці прості речі, розумно врегульовані законодавцем. Так, уявімо, що поліцейські виявили подія напідпитку (з підозрою про це). Або, наприклад, водій перебуває в «угашеному» стані під впливом якихось речовин, які призводять до загальмованості реакцій. Такий стан заважає йому адекватно керувати транспортним механізмом, що створює небезпеку для оточуючих.
При цьому поліцейські, приміром, могли домовитися та корупційно зацікавити знайомого фельдшера-лікаря, щоб він виписував будь-які висновки. Аби «зняти» всі підозри та виключити подібні зловживання, законодавцем було встановлено, що перелік таких лікарень має бути дуже чітко регламентований. При цьому заборонено провадити огляди в інших альтернативних установах.
Все чітко та зрозуміло. І, як ми досліджували, у місті Києві чиновники дещо «нахомутали» з визначенням спеціалізованого медичного закладу. Внаслідок проведення низки реорганізацій та перетворень сталося так, що жодної компетентної установи, яка має можливість провадити огляд, у столиці немає. Точніше, не було до останнього часу.
Наказ Департаменту охорони здоров’я Київської міської ради (КМДА) № 1160
Лише після того, коли ми звернули увагу громадськості на цю проблему та забили на сполох, чиновники почали усувати вказані нами недоліки, наслідком чого стало ухвалення наказу № 1160 від 07.09.2021 р. Копію документа представляємо увазі наших вдячних читачів, завдяки зусиллям яких і вдалося актуалізувати проблему та розпочати її вирішувати.
Так, Департамент охорони здоров’я КМДА «з чистого аркуша» затвердив (перезатвердив, наново визначив) компетентну установу, що має право визначати стан сп’яніння. Тим самим було «поховано» сумніви та протиріччя, які до цього часу давали змогу спритникам в алкогольному та наркотичному запамороченні керувати механізмами та транспортом, не переймаючись перспективою бути позбавленими водійського посвідчення.
Не буде зайвим зауважити, що вказаною «прогалиною» користувалися дуже обмежене коло осіб, найбільш вдумливих юристів, які віднайшли цю вузьку шпаринку в законодавстві. Однак і та незначна кількість правників і недобросовісних водіїв була вагомою часткою, створивши певну «недоторканну еліту», допоки ми не зруйнували це збочене кубло спритників, змусивши чиновників навести порядок.
Будемо і надалі діяти подібним чином, не оминаючи жодну прогалину законодавства та правозастосовної практики.