Євгенія Крупенько
Latest posts by Євгенія Крупенько (see all)
- Якщо ви постраждали від дій Інтернет-шахраїв (на прикладі лохотрону «World Champions») -
- Матвій Кулаковський, історія благодійного лохотрону -
- Скільки коштує реклама благодійних лохотронів на хворих дітях -
- Як висловити співчуття (фази горя і практичні поради) -
- Аферисти «World Champions» чекають на ваші гроші -
Для того, щоб осягнути масштаби афер на онкохворих дітях, ми вирішили з’ясувати, в яку суму обходиться реклама благодійних зборів на прикладі шахрайського Інтернет-проекту «World Champions», чиї оголошення заполонили весь YouTube, інформаційні веб-сайти і соціальні мережі.
Десь по той бік екрану
– А де гроші, які залишалися на картці?
– Я їх пожертвувала на порятунок Матвійчика.
– Кого?!! Якого ще Матвійчика?
– Ти що, не знаєш? У кожному відео на YouTube, на кожному сайті оголошення про збір грошової допомоги на лікування хлопчика. Маленький Матвійчик хворіє на рак, зараз він лікується десь за кордоном. Батько служить, воює за Україну. Я просто не можу дивитися на страждання дитини, він так плаче на відео, і там лишилося зібрати зовсім трохи від загальної суми на лікування!
– Яка ж ти у мене розумниця…
Знайома історія? Коли мені хтось каже: «треба не роздумувати, шахраї чи ні, а просто жертвувати, щоб заробити собі плюсик у карму», мені хочеться схопити цю людину за плечі, трясти її та кричати в обидва її вуха: «Прокидайся! Прокидайся! Тобі напаскудили прямо в голову!».
Понад 500 заблокованих оголошень – це не кінець
Друзі, лише за січень 2023 року на сайті нашого видання «ГОВОРИ!» ми заблокували 92 «рекламні» оголошення від сумнозвісного фонду «World Champions». Так було і минулого року, коли довелося вичищати скам навколо іншої підопічної цього фонду – Аріни без прізвища і без документів. Але ця нав’язлива реклама «благодійного» лохотрону продовжує з’являтися.
Ми поважаємо наших читачів і блокуємо показ окремих категорій оголошень: так званих «нетрадиційних» методів лікування, послуг ворожок, екстрасенсів, «сенсаційних» новин зі сторонніх ресурсів, а також товарів, обіг яких обмежено законодавством. Однак рекламні оголошення про збір благодійної допомоги не підпадають під ті категорії, що входять до типового набору Google AdSense. Тому для їх перевірки доводиться переглядати кожен рекламний блок, щоб заборонити для показу неприйнятний або недоречний вміст.
Не рідше, ніж раз на тиждень ми всією редакцією перевіряємо рекламні оголошення, що показуються на нашому сайті. З початку лютого ми заблокували ще понад 80 «рекламних» оголошень про збір для Матвійчика різного формату, які йдуть безпосередньо з домену «worldchampions», а потім вручну перевірили решту й виявили, що аферисти пішли на хитрість і створили нові веб-сторінки зі схожими назвами в доменному імені. На заміну «worldchampions» прийшли «eurworldchampions», «usworldchampions» або скорочений варіант «worldcham».
Нові оголошення відрізняються від попередніх не лише за веб-адресою, але й за форматом, дизайном і текстом. Раніше, наприклад, було «Вряту€мо Матвія», а стало «Папин герой» або «Останні 40% для лікування Матвія» тощо.
Всього з початку появи реклами благодійних зборів на «лікування» Матвійчика, Аріни, Ігоря-Єгора (у нього не подвійне ім’я, просто ця дитина в одних оголошеннях фігурує як Ігор, а в інших – як Єгор) і до сьогоднішнього дня ми заблокували для показу 502 (!) таких оголошення. І, на жаль, бачимо, що попри блокування нові оголошення все одно з’являються на сторінках нашого сайту.
Коментар Інтернет-маркетолога
Показ оголошень на відеохостингах і веб-сайтах потребує певних витрат. А враховуючи масштаби охоплення аудиторії, слід розуміти, що на їх поширення аферисти не шкодують грошей. Звісно, не своїх, а чужих. Тих самих грошей, які ви, сповнюючись жалю і співчуття, надсилаєте на «порятунок» дітей.
Ми звернулися за консультацією до досвідченого маркетолога, щоб дізнатися, скільки грошей було ввалено в такого роду «рекламну кампанію».
Сьогоднішній наш експерт Аліса Димитренко закінчила Херсонський педагогічний університет, і понад 15 років присвятила роботі у сфері Інтернет-маркетингу. Вона співпрацювала з великими українськими компаніями, що спеціалізуються на виробництві та реалізації промислових товарів. А враховуючи те, що рекламні кампанії з просування товарів або послуг у мережі Інтернет здійснюються на схожих принципах, як і «соціальна» реклама благодійних зборів, пані Аліса дала нам корисні роз’яснення.
– Пані Алісо, як було наведено вище, понад півтисячі заблокованих нами оголошень від шахрайських фондів про збори коштів нібито на «лікування» дітей без прізвищ і без діагнозів – це наразі не остаточне припинення їх показу. Чому незважаючи на ретельне відсіювання нерелевантних оголошень продовжує з’являтися ця нав’язлива реклама, до того ж, у різноманітних нових варіантах?
– По-перше, використовується різна кількість рекламних кабінетів і доменів. Скільки б їх не блокували, реклама буде транслюватися з інших. По-друге, можливо, цільова аудиторія масштабно встановлена скрізь однакова. Ось чому все повторюється: наприклад, певна локація, вік, діяльність тощо. По-третє, мережеві псевдоблагодійні збори приносять колосальний дохід, тому і бюджети для такої великої кількості реклами повинні бути чималі.
– Якщо виходити з оголошеної суми збору в розмірі 850 тисяч доларів США (зокрема збір для Матвія становить US$ 850 099), то скільки приблизно коштів організатори цієї «рекламної» кампанії витрачають на поширення подібних оголошень в Інтернеті, зокрема на таких майданчиках, як YouTube (там взагалі ця реклама з’являється в кожному ролику по 5-10 разів), Facebook, Instagram? Зокрема показ оголошень про одну тільки дитину на YouTube триває безперервно понад шість місяців.
– Меседж не змінюють, тому що він, очевидно, є дуже успішним і приносить інвестиції. Так працюють алгоритми в Інтернеті: якщо рекламне оголошення хороше, то його можуть використовувати довго. І мені складно назвати точні цифри, але те, що поставлені дуже великі бюджети і використовуються дорогі інструменти, це факт. Плюс, якщо хороша конверсія, то реклама сама набирає обертів. Очевидно, в момент такого часу, де всі намагаються один одному допомогти, цей ролик набирає і природне охоплення, і трафік – це називається органіка. Тим самим, веб-сторінка для «благодійного» збору набирає ще більше трафіку. Тобто аферисти отримують з двох сторін відмінний приплив людей, які бажають пожертвувати гроші неперевіреному фонду.
«Жертвуй, стадо!»
Я не здивуюся, якщо після всього раптом знайдуться й ті, хто може сказати: «Як могла піднятися рука заблокувати оголошення про збір коштів, якщо хвора дитина благає про допомогу!».
Моралісти і віруючі в «карму» йдуть лісом. Така моя відповідь.
Де ви тут бачите дитину? Ви серйозно вірите, що п’ятирічний Матвійчик створив у графічному редакторі веб-контент, підписавши словами «Мені залишилося зібрати всього 25%» і сам виклав його в Інтернет?
Тоді не ображайтеся, коли звідусіль вам в очі та вуха лізе «соціальна» реклама, що здатна вивести з душевної рівноваги та довести до сказу навіть спокійну врівноважену людину. Творці цих рекламних «продуктів» сприймають свою аудиторію як стадо, якому можна брехати, показувати мерзотні відеоролики з воланнями дітей, змушувати відчувати провину за всі лиха цього світу в обмін на купівлю міфічних «плюсиків у карму».
Раніше я вже акцентувала увагу на тому, що авторів цих відеороликів слід направляти на стаціонарну психіатричну експертизу для виявлення схильності до педофілії та проявів садизму. З цього часу моя позиція не змінилася. Тільки хочу додати, що й самі «благодійники», які жертвують гроші, ділять відповідальність з аферистами. Вони також є співучасниками цих жорстоких злочинів з експлуатацією дітей.
Нещодавно британська організація CAF оприлюднювала свіжі звіти з дослідження всесвітнього індексу благодійності за 2022 рік. Україна – в лідерах, ми на 10 місці. А ще у 2021 році наша країна займала 20 місце. Піднялися, увійшли до першої десятки. Однак не тільки ми це бачимо. Аферисти теж побачили і збагнули, що просто гріх не скористатися таким зростанням довірливості.
До речі, якщо переглянути декілька сайтів популярних українських медіа, то там ситуація з рекламною гігієною виглядає геть запущеною. Сторінки буквально обліплені шахрайськими оголошеннями про збір для Матвійчика, і ніхто їх не блокує. Мабуть, рука не піднімається?..
Вчимося допомагати правильно
Отже, тепер ми розуміємо, чому «соціальна» реклама може ставати вкрай агресивною. Розмір витрат на просування в Інтернеті благодійних лохотронів залежить від оголошеної суми збору нібито на «лікування», від апетитів і ступеня нахабства самих шахраїв. Слід враховувати й те, скільки осіб задіяно у створенні «рекламного» контенту (відеооператори, копірайтери, інші фрілансери), на скількох організаторів (учасників, сволонтерів) проекту ділять забрані «благодійні» пожертви.
Не варто скидати з рахунків і супутні витрати на хабарі працівникам поліції або контролюючих органів. Але розмір витрат на такі «відкупні» підрахунку не піддається.
Існує достатньо інструментів для того, щоб користуватися браузерами та відеохостингами без реклами. Ці інструменти переважно є платними, але вони здатні надійно убезпечити вас і ваших близьких від емоційних рішень і втрати грошей. Ні, це не реклама YouTube Premium. Та й розмова зараз не про це, а про дивні мотиви людей, які продовжують годувати шахраїв. Просто декому шкода заплатити 99 гривень на місяць, аби переглядати улюблені програми на YouTube без появи нав’язливих оголошень, зате викинути бездумно 50-100 доларів сумнівному фонду, а потім жалітися, що їх обманули – для них норма життя.
Допомагайте адресно конкретним людям, а не абстрактним «хворим дітям». Особливо ганебно виглядають «благодійники», які безоглядно перераховують зі своєї картки гроші на «лікування» невідомої, цілком знеособленої дитини, коли по сусідству голодує старенька. Сусідка не може навіть самостійно вийти у магазин, бо внаслідок рашистських обстрілів немає електрики, не працює ліфт. Вони знають про це, але вдають, що це їх не стосується та є більш важливі, на їхню думку, «великі справи».
Це просто цинізм – «морозитися», коли хворіє твій знайомий, однокурсник або колега по роботі, зате розкидатися грошима, щойно побачивши сльозливий відеоролик про чергового Ноунеймчика, якого обіцяє вилікувати невідомий «благодійний фонд». Не будьте такими!
Підтримуйте ЗСУ та бійців територіальної оборони, допомагайте їм напряму без посередників. І ніколи не жертвуйте гроші незнайомим приватним особам в Інтернеті.
P.S. Застерігайте людей від потрапляння в тенета шахраїв, кидайте посилання на цю статтю в коментарі до їхніх рекламних оголошень у соціальних мережах.
Продовження теми:
Владислава Фічковська, організаторка афери «World Champions»