Сміттєзвалище поблизу села Рибне: екологічні виклики та шлях до чистішого майбутнього для Прикарпаття

Поділитися:

Є на Прикарпатті таке село – Рибне, поблизу якого розташоване величезне сміттєзвалище. Скільки побутових відходів утворюється в Івано-Франківську та як здійснюється їх утилізація?

 


 

Загальний річний обсяг твердих побутових відходів у місті Івано-Франківську , що прийняло і захоронило КП «Полігон ТПВ» по роках становить: 2012 р. – 409,0 тис. м 3 ; 2013 р. – 497,78 тис. м 3 ; 2014 р. – 487,98 тис. м 3; 2015 р. – 106,34 тис. м 3 + 57,34 тис. т; за 5 місяців 2016 р. – 35 тис. т (лист виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 30.06.2016 р. за вих. № 3105/01-20/14).

 

Міський полігон твердих побутових відходів знаходиться поблизу с. Рибне Тисменицького району Івано-Франківської області. До обласного центру зовсім близько – всього 15 кілометрів. Навколо полігон оточений лісом, що приховує від очей не надто привабливий типовий сміттєвий пейзаж.

 

Загальна площа орендованої земельної ділянки становить 20,8 га, з них під робочими картами 13 га. На даному полігоні здійснюється захоронення твердих побутових відходів.

 

Побутові відходи, що утворюються у м. Івано-Франківську після неавтоматизованого сортування захоронюються на існуючому полігоні, переробка сміття не здійснюється. Облік побутових відходів ведеться в тонажній формі, на полігоні встановлені ваги.

 

У м. Івано-Франківську відсутній сміттєспалювальний завод. При виконавчому комітеті міської ради створено робочу групу з розробки та реалізації заходів щодо поводження з твердими побутовими відходами у м. Івано-Франківську, вивчення питання з питань будівництва сміттєсортувального (сміттєспалювального) заводу, а також популяризації серед населення заходів щодо роздільного збирання твердих побутових відходів. Група складається з представників виконавчої гілки влади, представників полігону ТПВ, співробітників проектно-конструкторських фірм і виробників енергетичного обладнання. Основним завданням даної групи є формування концепції сортування твердих побутових відходів у м. Івано-Франківську.

 

Враховуючи необхідність впровадження сортування твердих побутових відходів на полігоні ТПВ заплановано встановлення сміттєсортувального комплексу на полігоні ТПВ з виділенням великогабаритних відходів, чорних та кольорових металів, склотари, пластмаси, дерева та паперу, виробництва RDF-палива та його використання в печах цементного заводу, компостування харчових відходів на полігоні ТПВ і утилізація звалищного газу для виробництва електричної і теплової енергії.

 

Що таке RDF-паливо і в чому полягає процес його виробництва? Технологія створення RDF виглядає так: змішані відходи попередньо сортують, після чого їх висушують і подрібнюють. Отримані гранули або пластівці пропонують використовувати як паливо, зокрема під час виробництва цементу.

 

Також заплановано проведення інформативної кампанії для підвищення рівня обізнаності мешканців щодо зменшення обсягу сміття, його роздільного збирання та переробки.