«Укрпошта» зможе виконувати функції банку

Поділитися:

На основі проведеного моніторингу численних аналітичних досліджень стосовно поточних планів АТ «Укрпошта» щодо розширення напрямів діяльності, зокрема, у сфері банківських послуг нами було подано на розгляд головного підприємства зв’зку нашої країни відповідні власні пропозиції. 

 


 

Ні для кого не є вже таємницею, що керівництво  АТ «Укрпошта» розглядає можливість виконувати функції банку (квазі-банку). Однак це викликає певні перестороги з боку урядових контролюючих установ. Так, Національний банк України вважає, що ця діяльність має бути ліцензованою та здійснюватися з дотриманням низки формальностей.

 

АТ «Укрпошта» має рушати до нових ринків і напрямів діяльності. При цьому відсутність банківської ліцензії не може ставати на заваді цим планам. Більше того, в умовах жорсткого контролю за діяльністю банків, поширення державного впливу на діяльність клієнтів і розпорядження ними рахунками такий формальний напрям є надто ризиковим і безперспективним.

 

Укрпошта

Відділення «Укрпошти»

 

Натомість ми пропонуємо звернути увагу на запровадження послуг, аналогічних банківським і таких, які є по суті банківськими.

 

Вільний рух коштів та їх обіг між громадянами

 

Це можуть бути «електронні гаманці», вільні від формальностей при їх відкритті, обігу коштів, прийому коштів, арештів та списання, оподаткування тощо.

 

Певна частина людей не користується банківськими картками через відсутність документів, ризики накладення арештів і списання коштів, бажання зберегти конфіденційність та з інших причин. Однак нікуди не зникає потреба у вільному володінні та оперативному управлінні грошовими коштами на побутовому рівні – розрахунки, отримання коштів від третіх осіб та ін.

 

Але, уявімо ситуацію: людина не має документів або ж має обмеження щодо руху коштів. Скажімо, вона має борги, визнані судами. Або ж людина знаходиться в ув’язненні. Тут, як адвокат, викладаю своє бачення на основі аналізу мого кола спілкування та професійних контактів.

 

Такі особи ніколи не звернуться до банківських установ. Однак вони з превеликим задоволенням звернуться до АТ «Укрпошта», яка запропонує їм, умовно, «особистий кабінет». Цей «кабінет» буде «прив’язаний» до номеру телефону – будь-якого, контрактного чи передплаченого, не має значення.

 

Поповнення рахунків

 

В такому разі особа може в будь-якому відділенні АТ «Укрпошта» або за допомогою автоматів поповнення рахунків (сплати рахунків), які зараз наявні на кожному розі, поповнити свій «особистий кабінет» (по суті, рахунок) на будь-яку суму. Стосовно осіб, про яких я згадав – суми будуть незначні, до декількох тисяч гривень. Але їх обіг буде істотним, а транзакції – частими.

 

Припустимо, я, можу в свій, умовний «кабінет», прив’язаний до мого телефону зарахувати сам 100 гривень. Це ж саме на моє ім’я (на мій телефон) можуть зробити будь-які особи. Наприклад, хтось захоче мені віддячити за пораду чи допомогу або ж допомогти на поштові витрати.

 

Із цього «кабінету» (рахунку) я можу цю ж суму (будь-яку іншу наявну суму) перерахувати в інший «кабінет» особі, якій я бажаю також допомогти або розрахуватися, або ж через відділення АТ «Укрпошти», або ж через вуличний «банкомат», або ж через мобільний додаток. Розробити мобільний додаток – справа декількох днів. Тим більше, коли подібні програмні продукти вже активно використовуються.

 

Між учасниками транзакцій буде поширене спілкування «перерахуй мені на цей телефон на Укрпошту сто гривень», тощо. При цьому гроші будуть реально наявні у розпорядженні АТ «Укрпошта».

 

Спрощення оплати поштових витрат

 

Легенда такої діяльності – поповнення «особистого кабінету» для оплати поштових послуг. Тобто, все позиціонуватиметься, приміром, що я, як особа, котра вкрай часто користується послугами АТ «Укрпошти» для професійних цілей – зарані сплатив вартість таких послуг на придбання марок, конвертів, оплату рекомендованих і цінних листів, «закріпиши» це на свій телефон. У будь-який час я можу прибути до АТ «Укрпошта» і запропонувати «зняти» кошти для розрахунку за відправку листів з мого «кабінетного рахунку», на який я передплатив кошти (або і не тільки я).

 

Вивід коштів формально виглядатиме як моя відмова від передоплати (вимога повернення коштів) з їх видачею готівкою в касі поштового відділення або ж на рахунок в банку (картковий рахунок), який я вкажу (або ж на інший аналогічний «кабінетний рахунок»).

 

Формально, з юридичної точки зору така діяльність не є банківською (ліцензованою). А по суті «Укрпошта» формально завжди володітиме згаданими грошима, зарахованими на «кабінетні рахунки» як «живі гроші».

 

Оперативність у їх використанні та всеосяжність «Укрпошти» саме і буде тією «фішкою», яка привабить клієнтів. Звісно, за притомними тарифами.

 

Прибуток АТ «Укрпошта» буде збільшуватися за рахунок обігу коштів і комісії від цих переказів, аби комісія була адекватною. При цьому не слід забувати, що частина людей дуже часто губить телефони чи змінює телефонні номери. В таких випадках кошти, які були «прив’язані» до таких рахунків, навічно залишатимуться (переходитимуть у власність) АТ «Укрпошта». Власник «кабінетного рахунку» не зможе здійснити переказ коштів, позаяк не матиме змоги отримати та використати СМС-повідомлення, обмін яким є елементом транзакції.

 

Механізми запровадження нових послуг 

 

Подібні схеми використовуються операторами мобільного зв’язку (всі передплачені оператори) та їх афілійованими особами (спеціально створеними або зовнішніми операторами) без особливих нарікань про «треба банківську ліцензію». Та за зрозумілих причин вони істотного поширення не дістали. А в АТ «Укрпошта» з’являється такий шанс.

 

Всі передплачені оператори мобільного зв’язку, по суті, використовують такі механізми. Клієнти вносять кошти на рахунок мобільного зв’язку та вільно ними розпоряджаються. Поширенню механізму заважає істотна абонплата, на погашення якої «забираються» кошти. За невеликих обсягів транзакцій грошей просто шкода.

 

Особисто ми, учасники досліджень ринку, про результати яких ми повідомили АТ «Укрпошта» – користуємось такими послугами. І ми з превеликим задоволенням будемо ними користуватися у разі їх введення спеціально створеною для цієї мети особою.

 

Тобто, прагнення АТ «Укрпошта» стати в чимось банківською установою реалізуються доволі просто. При цьому, наголошу ще раз, подібні квазі-рахунки будуть привабливими для клієнтів. «Кабінетні рахунки» будуть доволі анонімними, захищеними від арештів і списань, а також легкими у використанні та відкритті без зайвих формальностей.