Ірина Кременовська
Latest posts by Ірина Кременовська (see all)
- Кліматична тематика як зброя проросійських пропагандистів (розбір форуму «Глобальный кризис. Ответственность» від МГР «АллатРа») -
- Патріотичний ребрендинг «АллатРа» чи стара гра у новій обгортці? -
- Зняти плівку обману, або Як позбутися реклами проросійської секти -
- Серія робіт «Faces of war» Тамари Качаленко присвячена пам’яті жертв катастрофи на Каховській ГЕС -
- Клірик УПЦ (МП) Микола Данилевич виправдовував російську агресію та розпалював релігійну ненависть -
Читать эту статью на русском языке
Тренінги, коучинги, семінари, майстер-класи, курси… Як розібратися у всьому їх різноманітті і зрозуміти, що з цього може бути вам корисно, а що взагалі не варто вашої уваги або принесе одні збитки і обернеться великими проблемами?
Для кожного з нас цілком природним є прагнення навчатися чомусь новому і здобувати якісні знання, що стануть нам у нагоді для роботи чи будуть корисні в повсякденному житті. І цілком природним є наше прагнення розвиватися. Саме через цю обставину попит формує пропозицію. Оскільки ми живемо в сучасному соціумі, де на нас впливають безліч засобів комунікації, то з усіх боків нам часто надходять запрошення набути нових корисних знань і навичок.
Ось дивіться, скільки цікавого навколо: інтенсивний мотиваційний семінар обіцяє відкрити шлях до успіху і особистісного зростання, або практичний семінар щодо участі громадян у місцевому самоврядуванні, а от лекція про можливості вашого розуму, де ви можете відкрити для себе діанетику і пройти безкоштовний тест аналізу особистості… Три різні види групових занять, хоча і формат проведення схожий, але з цих прикладів один – справжній, якісний тренінг, один – взагалі небезпечний і один просто марний.
Як розібратися в усьому цьому різноманітті та зрозуміти, що з нього може бути вам корисно, а що взагалі не варто вашої уваги або принесе одні збитки та обернеться великими проблемами?
Подібні групові заходи можуть бути анонсовані як тренінги, також вони можуть називатися «курсами», «семінарами», «лекціями», «коучингами», «форумами», «майстер-класами», – тобто в тих випадках, коли в назві зазначено, що це семінар, а в програму заходів включені лекції та практичні елементи тренінгу (майстер-класи або щось інше), суті це не міняє, тому умовно будемо казати – тренінги, маючи на увазі й інші можливі форми навчальних курсів або ознайомчих зустрічей.
Розповім вам на прикладах, тому що є знання цілком якісні і корисні. Я сама – не фанатка тренінгів, але, з мого досвіду, а я була на трьох нормальних тренінгах (виключно по роботі) і на одному ненормальному, можна вивести певні критерії оцінки, що ми сьогодні і зробимо. Що стосується останнього, то на ненормальний тренінг я вже ходила, як у цирк: новоявлений «гуру» від бізнесу Петер Кріштофорович (компанія Salve Finance, тренінг мав назву «Power Day» – мотивація «День, повний сил») навчав відкривати шлях до процвітання, а я взяла камеру і все це мракобісся знімала, – подробиці у матеріалі Божевільні тренінги.
Так де проходить ця межа нормальності? Отже, давайте оцінимо наші тренінги за набором деяких основних параметрів і розберемося, чим відрізняється корисний тренінг від обману, чим відрізняються знання – від промивання мозку.
1. Спрямованість, або тема заходів
Про що цей тренінг? На що ми на самому початку звернули увагу? Чому це нас зацікавило і про що говорить сама назва тренінгу, семінару або навчального курсу?
Чим він ближче до реальності, тим конкретніше буде назва. Якщо вас зацікавили «Основи програмування», «Веб-дизайн», «Постановка голосу», «Відеозйомка та монтаж», «Медіагігієна у ЗМІ», «Профілактика суїцидів серед молоді та підлітків», «Курси надання первинної медичної допомоги» – так, ідіть спокійно.
Наприклад, ще: «Тактика правильної поведінки під час допиту». Якщо раптом вам надійшла повістка і вас викликають на допит – як поводитися? Що важливо знати на випадок обшуку і особистого огляду? Або ви йдете вулицею, і тут вам заламують руки, укладають обличчям у асфальт і оголошують, що ви затримані за звинуваченням у тому, чого ви насправді не вчиняли, то потрібно знати, як захистити себе від, прямо кажучи, поліцейського свавілля, і які можливості при цьому використовувати. Про це в своєму авторському курсі розповідає мій товариш – правозахисник Євген Тимофєєв, – у нього багата практика, якою він ділиться з усіма охочими.
Або, наприклад, у лютому цього року відбувся практичний семінар «Місцеве самоврядування і участь громадян», проводив його НДО Форум в Україні за підтримки Посольства Великої Британії.
Чому мене зацікавив цей захід і я вирішила взяти участь у ньому? По роботі у нас є напрямки, пов’язані із взаємодією з територіальними громадами, органами місцевого самоврядування – ми тоді розробляли законопроект щодо спрощення порядку набуття права власності на відумерле майно в сільській місцевості – покинуті будинки й земельні ділянки. Місцевим радам утримувати їх на балансі дуже не вигідно, а для громадян, які хотіли б там оселитися, варто було б скоротити встановлений термін з 10 років, як це зараз передбачено, хоча б до трьох років.
Коли ж у самій назві присутнє щось явно не для середнього розуму – скажімо, «як возз’єднатися зі своєю маткою», або «як здійснити будь-які бажання», або системно-векторна психологія, або «духовні практики», або «Школа єдиного принципу», то така розвага завдасть вам тільки шкоду.
А трапляється й так, що із теми одразу й не збагнеш. Ось, взяти хоча б тренінг з НЛП. А що, найпопулярніша тема, бо НЛП зараз у всіх на вустах, на вухах… Стільки літератури продається на цю тему… Напевно ж це щось таке, що варте уваги, раз все про це говорять і стільки книжок про це написано? НЛП – нейролінгвістичне програмування (до слова, НЛП – це неробоча технологія, не визнана і спростована офіційною наукою).
І тут, вже вибачте, невеличкий відступ: я знаю деяких людей, які пройшли тренінги і навіть повні курси НЛП, і це їм не допомогло. Найяскравіший випадок був не так давно на засіданні Державної атестаційної колегії Міносвіти України, в якому я брала участь у заслуховуванні кандидата. Цього кандидата я давно знаю, він викладає в одному з українських вишів, дисертацію захищав з правових наук, але вважав себе фахівцем НЛП і вельми пишався тим, що пройшов повний курс, проте воно його не врятувало. Якщо людина на жодне запитання за своєю ж дисертацією не може надати відповіді – у нього запитують елементарні речі щодо структури та методології, а він починає викручуватися і відповідати абсолютно не в тему, то про що це говорить? Зате поки я слухала, то нарахувала у нього цілий набір найпотужніших засобів НЛП – просто термоядерних, – там і розрив шаблонів, і рефреймінг, і потрійна спіраль… У підсумку дива не сталося, НЛП не спрацювало – роботу зарубали за маячню і плагіат.
Так чому ж тоді навколо стільки тренерів з НЛП – сертифікованих, міжнародного класу, звідки вони беруться? Чому стільки книжок, лекцій, тренінгів? Ну звичайно ж, тому, що на цьому можна заробити грошей, поки НЛП існує як тренд і знаходиться на піку популярності.
Далі: крім ШЄП, духовних практик і НЛП слід назвати такі: розстановки, гештальт, методи Мілтона Еріксона, гіпноз, динамічна медитація, тета-хілінг, екзистенційна психотерапія, трансцендентальна медитація, фен-шуй, метафоричні асоціативні карти, руни, Таро, цілительство, тантра, кундаліні, рейки, аюрведи, Симорон, тренссерфінг реальності, йога, астрологія, ведичні практики та інше. Якщо вас запросили на щось подібне, і ви думаєте: спробувати чи ні, то спочатку дайте собі відповідь на просте запитання: ви готові заплатити гроші за те, щоб з головою зануритися в лайно? Ні? Тому сміливо шліть на три букви будь-якого, хто вас туди запрошує. Тому що інакше це – перший крок у який-небудь деструктивний культ.
2. Організатори та ведучі
Хто проводить тренінг? Наприклад, тренінг з протидії торгівлі людьми проводила міжнародна правозахисна організація Ла Страда Україна спільно з управлінням по боротьбі з торгівлею людьми (УБТЛ) обласного управління поліції. Вели його практики – двоє досвідчених оперативників, які безпосередньо займаються розкриттям цієї категорії злочинів.
За назвою організації завжди можна зібрати інформацію про неї і про спікерів. І звичайно, ви знайдете відгуки. Тільки коли дійдете до відгуків, то поставитися до них потрібно дуже критично – зокрема, до позитивних, захоплених відгуків. Тут діліть усе на десять. І уявіть себе на місці того, хто їх написав. Скажімо, ви – клієнт, покупець, ви замовили якийсь товар, отримали, користуєтеся і задоволені – ви будете займатися писаниною? Ви станете шукати, де б написати відгук, ви будете витрачати на це час? Тільки чесно? Добрі відгуки рідко пишуть, і дуже мало ентузіастів, які тільки цим і займаються. Тому хвалебні оди зазвичай усі пишуть собі самі від імені вигаданих персонажів. Зате коли вже відгуки пишуть самі замовники або клієнти, то вони вказують насамперед на те, що їм не сподобалося. Але такий поганий відгук, як і негативний коментар, можуть просто видалити, щоб не відлякувати нових клієнтів.
Іноді трапляється й таке, що і назва начебто яскрава, тема цікава, а проводить заходи така компанія, як Zepter, Amway, Herbalife, J’erelia тощо, – значить, йти на них сенсу немає.
Коли ведучим заявлений «парапсихолог» або «гипнолог», «майстер НЛП», гештальт-терапевт, то тут усе зрозуміло – це буде абсолютно відірване від реальності марнування часу, яке нічого доброго вам не дасть. Якщо проводить така організація, як КАРП або «Асоціація жінок за мир у всьому світі», або щось подібне, – тут обережно: перед нами муніти, або «Церква уніфікації». Муніти – тоталітарна організація, вони постійно прикриваються різними освітніми проектами для вербування нових адептів.
«Англійська мова з носіями» – тут теж важливо розібратися, хто проводить заняття. З’ясуйте, що це за організація, і якщо її назва ні про що не говорить, постарайтеся спочатку зібрати якомога більше інформації. Якщо сумніваєтеся – пишіть мені, підкажу. Курси англійської можуть проводити мормони – «Церква Ісуса Христа Святих Останніх Днів», це релігійна організація, і мормони в цілому хороші люди. Можна по-різному сприймати те, у що вони вірять, тому вам вирішувати: чи можете займатися у них і вивчати іноземну мову. Мормони не прагнуть заволодіти чужим майном, не займаються промиванням мозку, вони не переслідують своїх колишніх адептів. Це законослухняна організація, вона зареєстрована в Україні офіційно, це точно не деструктивний культ. Крім того, для молоді вони дають хороші можливості продовжити навчання за кордоном – так чому б і ні…
3. Аудиторія
Цільова аудиторія. Для кого цей тренінг? Як правило, всі нормальні тренінги призначені для певного кола учасників – найчастіше вони мають вузько-спеціальний характер. Скажімо, тренінг для журналістів на тему медіагігієни – «як розпізнавати фейки та брехню», або для адвокатів – «практика поновлення строків вступу у спадщину» (на них зберуться навіть не всі адвокати, а фахівці з цивільного права), або ДевОпс для фахівців у сфері ІТ і т.д.
Або, з мого досвіду: «Робота з жертвами торгівлі людьми» – це був тренінг для викладачів, у яких навчальні дисципліни так чи інакше пов’язані із цією темою. Тоді я ще працювала в ДЮІ – в поліцейському виші. Я брала участь як адміністративіст, брали участь колеги з кафедр ОРД, кримінального права, процесу, тактико-спеціальної підготовки і з навчального відділу.
Так само можуть пропонувати і дійсно корисні знання для більш широкого кола людей – наприклад, на «Тактику правильної поведінки під час допиту» до Євгена Тимофєєва приходять як правозахисники, так і громадяни самого різного роду занять.
Коли ж починається розподіл за гендерною ознакою – «тренінг для жінок» або «тренінг для чоловіків» то слідом за цим завжди починається або розмова про те, як «розкрити свою внутрішню богиню і вдало вийти заміж» або пікап. Те ж саме, якщо це «Курс початківця чарівника» – тобто заходи вже орієнтовані на шизотеріков, або взагалі для широкої аудиторії – «Яснобачення доступне кожному», «Духовне подвижництво», «Як розвинути цілительські здібності» тощо.
4. Формат
Чим займаються на тренінгу? Корисний і грамотно організований тренінг проходить у самому звичайному форматі. Він передбачає теоретичну частину, формат «запитання-відповідь», тобто дискусію і виконання практичних завдань, – як і будь-який навчальний процес. Наприклад, коли я була на семінарі-тренінгу з питань місцевого самоврядування, на заняттях нам давали докладний лекційний матеріал, пояснювали структуру й питання розподілу повноважень між місцевою радою та виконкомом, ми виконували тестові завдання на знання нормативно-правової бази, була робота в групах, де ми на прикладах вирішували типові завдання і розбирали весь процес прийняття рішень на рівні місцевої ради, і ще відповідали на запитання про взаємодію органів місцевого самоврядування з іншими недержавними організаціями і по роботі зі зверненнями громадян.
На тренінгу по роботі з жертвами торгівлі людьми ми розбирали питання про види – форми торгівлі людьми, які насправді дуже різні: це не лише сексуальне рабство, тобто вербування дівчат для заняття проституцією, в тому числі за кордоном (у борделях Туреччини, Італії – та де завгодно), це ще й трудове рабство (коли людей заманюють під виглядом виїзду на заробітки), це і боргова кабала, примусове донорство, незаконне усиновлення, вимагання і цілий букет пов’язаних злочинів. Ми відпрацьовували практичні завдання з виявлення жертв торгівлі людьми, тому що ці злочини характеризуються високою латентністю – постраждалі часто мовчать, через сором і страх приховуючи те, що з ними сталося. Нас навчали, як встановити контакт і працювати з такими постраждалими, і в подальшому той цікавий матеріал ми використовували у навчальному процесі для підготовки майбутніх правоохоронців.
Якщо ж формат тренінгу включає елементи розважальних заходів, шоу-програм з виступами й танцями, пісні, «музичні паузи» або «енергетичні паузи», виконання групових вправ, які більше нагадують шаманські камлання, виконання невластивих для повсякденного життя вправ, дій або будь то інших, скажімо так, активностей, то це вже профанація, а не навчання.
Особливо вас повинно насторожити, якщо під час занять ведучий дає завдання, що передбачають встановлення близького контакту з незнайомою людиною. Таких завдань може бути декілька з певною періодичністю. Наприклад: привітайте того, хто сидить поряд, спереду і ззаду від вас, потисніть руки тим, хто сидить на всі боки від вас, привітайте один одного, обійміть, зробіть один одному масаж – такі речі робилися на тренінгу Кріштофорофича, причому повторювалися вони кожні сорок п’ять хвилин. І те ж саме відбувалося на збіговиськах у Мунтяна в Палаці Спорту. Там теж говорили: привітайте того, хто сидить поруч… А з чим привітати? Виявляється, з тим, що сюди прийшли і зможемо отримати диво зцілення!
Що це було насправді? Стирання кордонів особистого простору. Таким терміном називається прийом, що дозволяє знизити критичність людини до того, що відбувається. Для чого це робиться? Дотики незнайомих людей, погладжування, обійми, – ми ж розуміємо, що в реальному житті ми спілкуємося зовсім по-іншому навіть зі знайомими, а тут, зі сторонніми – легко! Якщо ви маєте уявлення про те, як проходить тантричний семінар або тренінг, там цей прийом виявляється в усій «красі». Звісно, ходити на таке і спеціально брати участь я вам не раджу, тим більше, можна знайти відео на тему «тантра» і переглянути. Це групові заняття, де учасники розбиваються на пари і в парі виконують різні рухи тіла. Якщо знизити, за допомогою таких вправ, критичне сприйняття людини, то вона набагато легше розлучиться з грошима, запишеться на наступний семінар, купить літературу і в цілому такими людьми стає дуже легко управляти.
Що також потрібно зазначити щодо формату: якщо в інформації про тренінг прямо вказано: «гештальт», то слід мати на увазі, що гештальт не визнаний наукою і люди, які поважають себе та інших таким не займаються. Те ж саме, коли вам пропонують якісь розстановки – наприклад, розстановки за методом Берта Хеллінгера, то це абсолютна нісенітниця й шарлатанство. Чому – тут рекомендую прислухатися до думки вченого, кандидата психологічних наук Олександра Невеева:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=7GK4e3L9kIo
5. Мова і термінологія
На нормальному, здоровому тренінгу розмовляють доступною, неспотвореною мовою. На тому етапі, коли ви ще тільки збираєтеся туди піти, слід уважно перечитати назву й анотацію – чому присвячений захід.
У чому відмінності, як за ключовими словами розпізнати небезпечний тренінг? Якщо захід присвячено, наприклад, альтернативній енергетиці – «як встановити сонячні панелі для дому», то з ним усе в порядку.
Якщо це ж слово – «енергетика» вживається в будь-якому іншому контексті, що не має відношення до процесу виробництва електричної або теплової енергії, то це вже з галузі езотерики: енергетика грошей, енергія кундаліні, енергетика колективу тощо. Крім енергетики, в перекрученому розумінні цього слова, інші слова-маркери належать вже до суто езотеричних і окультних термінів. Це, перш за все, «егрегор» (наприклад, «грошовий егрегор» або «егрегор успіху»), афірмації (це коли вас будуть вчити повторювати слова для самонавіювання – «я багатію з кожним днем» або «я випромінюю успіх»), медитація, чакри, духовне зростання, процвітання, саморозвиток, внутрішня Богиня… До речі, а хто бачив внутрішню Богиню, що вона взагалі робить? Де вона ховається, що її потрібно розкривати й будити? У матці? Або, може, в кишечнику?
Люди, ну не існує ніякої внутрішньої богині – ані реальної, ні уявної. Просто якщо ти – нечупара, неохайна, дурна і не вмієш себе вести, то тут вже жоден тренінг не допоможе…
6. Мета
Для чого проводиться тренінг? На корисних тренінгах – дати знання, перевірені практикою і науково обґрунтовані, які учасники потім будуть використовувати у сфері своєї професійної або іншої діяльності. Наприклад, навчити журналістів об’єктивно подавати інформацію і правильно взаємодіяти з токсичним контентом, тобто не грати на руку пропагандистам, одразу відсікати інфовкиди. Або навчити громадян, як захистити себе під час спілкування з поліцією та іншими правоохоронними органами. Або навчити представників громадських організацій будувати конструктивний діалог з владою – щоб не бігали з криками і з плакатами на мітинги, а подавали адресно свої конкретні пропозиції. Або дати знання і практичні навички по роботі з жертвами торгівлі людьми тим фахівцям, які працюють у суміжних сферах.
Може бути, звісно, й інша мета – продати повітря. Тобто зібрати навколо себе масовку, з неї здерти побільше грошей, навішати локшини, завантажити, заморочити голову. А для тих наполегливих, хто увірували в цінність цього сміття, завжди можна запропонувати більш поглиблено вивчати даний курс і просуватися, переходити на більш високі рівні.
7. Результат
На нормальних тренінгах, ще до початку, прийнято запитувати учасників про їхні очікування – для чого вони прийшли і якого результату прагнуть. А результат завжди можна побачити й оцінити: що засвоїли, чого навчилися, де це можна застосувати. А саме, ось позитивний приклад: на тренінгу з місцевого самоврядування ми розпочали роботу з оцінки своїх знань, для чого виконали невеличке тестове завдання. У ньому були запитання з нормативно-правової бази та щодо структури місцевих органів влади. Ми здали роботи, й на самому початку результати у більшості були не дуже добрими… І аналогічне тестове завдання ми виконували на завершення тренінгу, останнього дня, і тоді вже результати оцінки знань учасників суттєво відрізнялися у бік кращого.
Разом із тим, хоча і результат можна оцінити й виміряти, іноді на цьому будується обман – взяти хоча б саєнтологічний тест аналізу особистості. У ньому використовується прилад для вимірювання інграмм, – стрілочки рухаються, оператор – одитор все це фіксує, але насправді має місце шарлатанство чистої води.
8. Вартість
У що обійдеться це задоволення? Останній параметр становить найбільшу складність. Хороші знання мають свою ціну, і ті, хто ними діляться, мають повне право отримувати гідну винагороду за свою працю.
Є доволі недешеві тренінги, які виявляються абсолютно марними – це стосується Тоні Роббінса, виступів інших так званих «мотиваторів» і «експертів з продажу», «експертів» із сімейних питань і виховання дітей, тренінгів особистісного зростання, тренінгів з пікапу і т.п.
Іноді, на жаль, тренінг може виявитися безкоштовним для вас, якщо вас запишуть для участі добровільно-примусово. Тобто, коли його оплачує підприємство або компанія, де ви працюєте, і від співробітників вимагають відвідувати ці заняття на тему «розвитку лідерських якостей» або «підвищення мотивації», – хочеться вам цього чи ні. Така форма факультативних занять не є підвищенням кваліфікації, і за трудовим законодавством вас ніхто не має права змусити ходити на них. Але на ділі, якщо співробітник впирається і починає висловлювати своє «фе», йому неодмінно створять відповідні умови і будуть виживати з роботи. Коли ваш начальник – самодур (або начальниця), коли керівництво загралося в «тімбілдинги» або, ще гірше, повірило в те, що «без тренінгів зараз ну просто ніяк», то це вірна ознака того, що настав час прощатися. Щоправда, є і певна категорія «робітничків», які просиджують спідниці та штани, плюють у стелю, зате вони із задоволенням побіжуть «мотивуватися», будуть там стрибати й витанцьовувати і всіляко показувати, які вони молодці – тоді, тим більше, триматися за такий колектив немає сенсу.
А є заходи безкоштовні. З одного боку, одразу виникає думка про те, що безкоштовний сир буває тільки у мишоловці. І дійсно, якщо перша зустріч або заняття оголошені безкоштовними, то найімовірніше, вони виконують роль приманки, щоб зацікавити, а потім підсадити на наступні і далі вже почати процес викачування грошей або втягування в який-небудь культ. Наприклад, до «Ашраму Шамбали» – однієї з найнебезпечніших сект. Її лідер Костянтин Руднєв зараз засуджений і перебуває у місцях позбавлення волі, але секта встигла розростися і створити нові осередки у різних регіонах і країнах. А дівчат затягували туди якраз таки з тренінгів з розкриття жіночності, сексуальності і різних надздібностей. Наставники, гуру, вчителі, вони ж – тренери проводили їх під різними назвами – «Школа Інлірангі», «Школа Alma Woman» та багато інших. Секта виникла у Росії, але у нас вони теж діють, і в одному тільки Києві такого більш ніж достатньо.
Відео дівчини, яка там побувала:
На каналі Наталії Кокшарової вдосталь історій, де вона в деталях розповідає про все, що в цій секті відбувалося і як їй вдалося звідти вийти. Вона також згадує і про трагічні події в Києві, коли одну з учениць було доведено до смерті через виснаження. «Ашрам Шамбали», все її похідні, філії, тренінги і так звані «школи» постійно «шифруються», часто змінюють назви – це може бути «Світло любові» – що завгодно. Я одразу знайшла київський тренінг «Формула любові», там те ж саме – часто перші заняття безкоштовні, і практично слово-в-слово повторюється риторика «Школи Alma Woman», про «внутрішню богиню» там теж є. І такий тренінг явно не один – у нас повно таких, і хто знає, скільки поплічників засудженого Костянтина Руднєва перекинулися в нашу країну, щоб уникнути кримінальної відповідальності і тут продовжити розпочате?..
І ще кілька слів щодо вартості. З іншого боку, і нормальний, корисний тренінг або навчальний курс теж може бути безкоштовними, але тільки в тих випадках, коли організація, яка його проводить, працює за рахунок грантів. Яких саме? Це можуть бути урядові гранти, гранти від міжнародних організацій або благодійних фондів.
Тренінг по боротьбі з торгівлею людьми, на якому я була – безкоштовний – від Ла Страда Україна. Оскільки організація працює з жертвами, вона зацікавлена у співпраці з правоохоронними органами, й тут важливо навчити і майбутніх поліцейських, передати їм знання і практику. І в тренінгу з розвитку місцевого самоврядування від Форуму НДО в Україні за підтримки посольства Великої Британії участь теж було безкоштовне: організатори взяли на себе всі витрати на оплату проїзду, проживання та харчування. Проводився він на базі відпочинку, умови хороші, плюс можливість познайомитися і поспілкуватися з цікавими людьми. Тому враження – виключно позитивні.
Іншими словами, вартість виступає додатковим параметром і не є визначальною.
Отже, ще раз назвемо вісім параметрів: тема, організатори, аудиторія, формат, мова, мета, результат і вартість. Запропонований набір – не догма, його можна продовжити, а можна і скоротити. Головне, аби він був корисним для вас і ті критерії, за якими ви будете вирішувати – чи варто йти на тренінг або не варто допомогли вам уникнути непотрібних витрат і шкоди. Якщо все одно сумніваєтеся – звертайтеся і запитуйте, завжди підкажу.
Корисні посилання:
Lewis Blair. A critical review of the scientist practitioner model for counselling psychology
Кременовська І. Божевільні тренінги
Ретівов О., Кременовська І. Мунтянщина. Договір з Богом
Кременовська І. Квиток у рабство
Кременовська І. Фестиваль мракобісся Тавале
Алиса Агафонова: о секте «Ашрам Шамбалы», «Школе Инлиранги» и тренингах «Школы Alma Woman»
Алина Чарова о тренингах для женщин
Александр Невеев: Расстановки по Хеллингеру
Невеев А.Б. Сущность гештальт-терапии
Невеев А.Б. Гештальт-терапия: отзыв пытавшегося освоить