Олександр Ретівов
Latest posts by Олександр Ретівов (see all)
Влада не падає з неба і не з’являється з іншого виміру. Які ми, така і влада. Влада не зміниться ніколи, якщо не зміниться народ. Очікувати цього було б нерозумно і означало б лише самообману. Так що ж потрібно змінити на шляху до Європи, з чого розпочати?
З подорожі до Естонії та Фінляндії
Знову і знову переглядаю фото з поїздки до Естонії та Фінляндії. Не те, щоб я прямо вже речі збирав, просто для мене ця подорож відкрила таку собі зону психологічного комфорту.
Звісно, думки про те, що ж необхідно нам, щоб ми жили не гірше за естонців або фінів, досі не полишають.
Те, що до основи будь-яких позитивних змін покладено менталітет – це зрозуміло, але це, скоріше, надто узагальнене, зверхнє розуміння. Куди важливіше збагнути те, якими повинні бути практичні кроки – і не десь там у владі, а саме тут, на рівні обивателя.
Чому так? Тут усе просто – влада не падає з неба і не з’являється з іншого виміру. До влади приходять… учорашні ми.
Які ми, така і влада
Влада не зміниться ніколи, якщо не зміниться народ, очікувати іншого – це самообман. Так що ж потрібно поміняти, з чого розпочати зрештою?
На мій погляд, усі відповіді лежать на поверхні і навіть зафіксовані у законах (зокрема у нашій Конституції), які ми просто не хочемо виконувати. А кроки до Європи є немислимо простими:
- рівноправність, що виключає переслідування за політичними поглядами, релігійною, етнічною або соціальною належністю, кольором шкіри, мовою, гендерними або якимось іншими ознаками;
- взаємоповага і культура, покладені до основи освіти і соціального розвитку;
- демократія і однакові можливості для всіх (без кумівства і родової поруки) брати участь в ухваленні рішень, що визначають курс розвитку держави, його внутрішньої та зовнішньої політики.
Саме з цього розпочинали всі успішні європейські країни.
І якщо таких цінностей стане дотримуватися більшість населення нашої країни, то поступово цей процес торкнеться всіх і кожного, незалежно від займаної посади чи положення в суспільстві.
Відповідальність органів влади і відповідальність самих громадян
Мантра, що перекладає відповідальність на владу за все те свинство, що виходить від самого обивателя, не має нічого спільного з реальністю і слугує лише одній простій меті – перекласти свою провину на когось, виправдати себе.
Безумовно, бажання залишатися худобою легко пояснити – це спрощує життя. Навіщо бігти й шукати урну, щоб викинути пакет від з’їденої шаурми? Куди простіше кинути його прямо тут під ноги. Навіщо дотримуватися меж пристойності і не пиячити під магазином або на дитячому майданчику, ускладнюючи собі життя пошуками відповідного місця? Куди легше бухати де попало. Саме ось так просто пояснюється все те лайно, в якому ми живемо, і ніяк інакше.
Промайнула думка щодо якогось флешмобу чи подібної акції. Однак, знаєте, жоден перформанс не додасть свідомості тим, хто того не бажає. Так може давайте таки захочемо? Адже в результаті жити нам всім стане набагато краще…
Фото автора