Олексій Святогор
Latest posts by Олексій Святогор (see all)
- ТОВ «Спеціальне тактичне спорядження» («СТС») – ще один вимір нахабства (документи) -
- «Спеціальне тактичне спорядження» – мімікруючі пройдисвіти (документи) -
- «Спеціальне тактичне спорядження» (ТОВ «СТС») – не тільки шахраї, але й «ухилянти» (документ) -
- Повернути своїх: від слів до дій у процесі обміну ув’язненими -
- Саботаж мобілізації в ДУ «Полтавська виправна колонія (№ 64)» -
Держенергоефективності розглянуло лист загальнодержавного бюлетеня «ГОВОРИ!» від 30.08.2021 р., наданого Секретаріатом Кабінету Міністрів України від 06.09.2021 р. № 28649/0/2-21 щодо пропозицій до вирішення проблемних питань розвитку сфери відновлюваної енергетики.
Виконання Україною взятих на себе міжнародних зобов’язань
Як ідеться з листа Держенергоефективності, відповідно до міжнародних зобов’язань, зокрема, у межах Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, а також Договору про заснування Енергетичного Співтовариства, Україна взяла на себе зобов’язання щодо впровадження нормативно-правових актів для розвитку сфери відновлюваної енергетики. Нашою країною поставлено мету досягнення відповідних цілей використання енергії, виробленої з відновлюваних джерел. Такі цілі передбачено вимогами Директиви 2009/28/ЄС «Про заохочення до використання енергії, виробленої з відновлюваних джерел». Крім того, до кінця цього року очікується прийняття Радою Міністрів Енергетичного Співтовариства Директиви 2018/2001 від 11.12.2018 р. «Про заохочення використання енергії з відновлюваних джерел».
Національною економічною стратегією на період до 2030 року, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2021 р. № 179 визначено ціль до 2030 року в розмірі 25% енергії з відновлюваних джерел у виробництві електроенергії.
Для досягнення цілей розвитку сфери відновлюваної електроенергетики застосовується стимулюючий механізм купівлі електричної енергії з відновлюваних джерел за «зеленим» тарифом.
З метою зменшення фінансового навантаження на споживачів та формування ринкової ціни на «чисту» електроенергію було прийнято рішення перейти від застарілого інструменту «зелених» тарифів до конкурентного і прозорого механізму аукціонів.
Так, 25 квітня 2019 року Парламентом прийнято Закон України № 2 2712-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення конкурентних умов виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії». Згідно із цим Законом передбачено перехід на нову аукціонну систему стимулювання відновлюваної енергетики.
Контракти на умовах Feed-in-Premium
З метою вдосконалення моделі підтримки відповідно до кращих світових практик Міненерго розробило та 26 серпня 2021 року оприлюднило на веб-сайті міністерства проект Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії на ринкових засадах». Законопроектом передбачено запровадження механізму Feed-in-Premium. Це різновид контрактів на різницю для виробників з альтернативних джерел. Ці правила можуть застосовуватися як для існуючих договорів купівлі-продажу, так і за договорами, укладеними майбутніми переможцями аукціонів. Відповідно до запропонованої моделі, виробники електричної енергії з альтернативних джерел безпосередньо зможуть виступати як учасники ринку. Самостійно продаючи електричну енергію, вони можуть оптимізувати свої доходи від виробництва та зменшувати свої небаланси. Одночасно такі виробники матимуть право на отримання компенсації від гарантованого покупця. Компенсація може бути у вигляді різниці між установленим «зеленим» тарифом або аукціонною ціною та ринковою ціною.
Впровадження додаткового податку у вигляді «утилізаційного збору» потребує додаткового опрацювання та всебічного вивчення з урахуванням міжнародного досвіду.