Монумент Магдебурзького права – найстаріший пам’ятник у Києві

Поділитися:

Монумент Магдебурзького права належить до своєрідних архітектурних витворів України початку ХІХ століття. Його було споруджено у 1802 – 1808 рр.

 


 

Правові системи міського самоврядування в добу середньовіччя

 

Близько 1235 року в місті Магдебурзі, що належить до німецької землі Саксонії сформувалася нова правова система самоврядування, що дістала свою назву від рідного міста – Магдебурзьке право. Також його називають тевтонським або німецьким міським правом. На той час в інших німецьких землях діяли різні системи міського самоврядування. Так, у Франконії, Швабії, Фризії, Баварії, Тюринґії, Саксонії міське право сформувалося на підставі норм традиційного судочинства й німецького звичаєвого права.

 

Серед усіх тодішніх систем міського права і самоврядування – нюрнберзького, віденського, любецького тощо саме Магдебурзьке право дістало найбільшого поширення в Центральній Європі. Воно об’єднувало норми «Саксонського дзеркала» («Speculum Saxonum»), судові рішення Магдебурга, збірку «Саксонський Вейхбільд» і поширилося на групу східносаксонських міст. В силу своєї універсальності невдовзі Магдебурзьке право закріпилося у Бранденбурзі, Сілезії, Пруссії, Польщі та Чехії, а згодом – і в Україні.

 

Магдебурзьке право являло собою документ – свого роду грамоту, що надавали князі або королі своїм колоніям. У період від кінця XIII до середини XIV століття, в добу існування Галицько-Волинської держави (Руського Королівства)  магдебурзьке право отримали німецькі колонії, котрі виникали у столичних містах. В Україні формування систем міського самоврядування відбувалося неоднорідно: в Закарпатській області, що входила до складу Угорщини, міста отримували від королів інше право – нюрнберзьке.

 

Поширення магдебурзького права на решті українських земель розпочалося дещо пізніше – від середині XIV століття на Галичині за часів її перебування під владою Польщі. Відтоді Магдебурзьке право почало широко застосовуватися в галицьких містах, а також і селах. По суті, це був той правовий базис, на якому побудована вся сучасна система місцевого самоврядування в Україні.

 

Робота архітектора Андрія Меленського

 

На відзнаку повернення Києву Магдебурзького права у 1802 р. на Подолі було споруджено монумент, який тепер є пам’яткою історії.

 

Монумент Магдебурзького права

 

Монумент висотою 23,1 м складається з основи та колони. Колона (18,4 м) тосканського ордену прикрашена невеликою главою. Нижня її частина оброблена прямокутним рустом. Основа-п’єдестал має прямокутний об’єм, втілений у вигляді невисокої арки, розділеної центральним стовпом на два просвіти висотою 4,7 м.

 

Монумент колона Магдебурзького права

Колона Магдебурського права, сучасний вигляд

Автором і керівником проекту був перший головний архітектор столиці Андрій Меленський (1766 – 13.01.1833 рр.).

 

Пам'ятник за проектом Андрія Меленського

Пам’ятник роботи Андрія Івановича Меленського

 

Андрій Іванович Меленський побудував у Києві багато житлових будинків і церков. Найкращими з них є перший Контрактовий дім (1804 р.) на Подолі, на вул. Академіка Зелінського (на теперішній час там знаходиться школа), будівля Присутніх місць (будівля не зберіглася до наших часів) і будинок губернатора. На тому місці, де по вулиці Хрещатик, 2 зараз стоїть сучасна будівля, раніше був розташований професійний Драматичний театр, який теж збудував у 1804 – 1807 рр. Андрій Меленський на громадські кошти. Це була велика двоповерхова дерев’яна будівля: зала театру вміщувала 470 глядачів, крім партеру було 32 ложі, розташовані на двох ярусах, а також амфітеатр і галерея. Однак з причини того, що дерев’яна будівля стала старою, у 1851 р. було прийнято рішення розібрати її повністю.

 

Монумент Магдебурзького права встановлено на Дніпровських схилах, навпроти того місця, де у 988 р. в злитті хвиль Дніпра і Почайни хрестилася Русь.

 

Місце Хрещення Русі

Вихід до набережної Дніпра

 

Всередині арки розташована невеличка каплиця з фонтаном.

 

Каплиця з фонтаном

Ікона над входом до каплиці

 

Теперішній стан пам’ятника свідчить про те, що він потребує реставрації.

 

Фонтан у каплиці

Фонтан, який колись працював

 

Роль Магдебурзького права для сучасного Києва

 

Сходи, що ведуть від Олександрівського узвозу на набережну Дніпра, з’явилися тут лише у 1914 – 1915 рр., тобто за століття після того, як було споруджено монумент Магдебурзького права.

 

Над аркою міститься напис, який було частково відновлено під час реставрації.

 

Про монумент Магдебурзького права

Напис, якому понад 200 років

 

Напис у сучасній інтерпретації розповідає нам про історію спорудження на славетному Хрещатому джерелі пам’ятника на згадку про отримання Київським магістратом царської грамоти – Магдебурзького права:

 

«В лето второго царствования Благочестивейшего государя императора Александра І-го самодержца всероссийского киевский магистрат с обществом получил государственную грамоту его величества, подписанную 29 декабря 1801 года, и от усердия своего соорудили сей памятник на Крещатицком источнике – месте крещения сыновей Святого Благоверного князя Владимира 989 года воспоминание дарованных сей…»(далі напис обривається).

 

Отримане Києвом Магдебурзьке право регулювало широке коло суспільних відносин, встановлюючи порядок виборів і функції органів міського самоуправління, суду, купецьких об’єднань і цехів, регулювало питання торгівлі. Крім того, ця правова система регламентувала питання опіки, спадкування, визначала покарання за ті чи інші злочини тощо.