Сергій Кузьменко
Latest posts by Сергій Кузьменко (see all)
На інформаційний запит «ГОВОРИ!» Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України надано статистичну та звітну інформацію стосовно «стигматизованих» ув’язнених, які утримуються у місцях позбавлення волі.
Як ідеться з відповіді, з повним текстом якої ви можете ознайомитися нижче, в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах не допускається дискримінація осіб за їх статусом у середовищі засуджених. Такі вимоги закріплено у нормах ч.ч. 1 і 2 ст. 24 Конституції України, ч. 5 ст. 7 Кримінально-виконавчого кодексу України та п. 13 рекомендації Європейських пенітенціарних (в’язничних) правил.
Розподіл засуджених на касти та розподіл приміщень для проживання окремих категорій засуджених принижує їх гідність, та є так званим розподілом, передбаченим «злодійськими звичаями і традиціями». Відповідно до ст. 8 Закону України «Про попереднє ув’язнення» окреме виділення камер для «стигматизованих» осіб не передбачено.
Національне законодавство у пенітенціарній сфері на даний час не передбачає спеціальних правил і не розглядає засуджених та осіб, узятих під варту, які прирівнюють себе до категорії «стигматизованих» (соціально відторгнутих) як специфічну окрему категорію, що потребує особливого захисту та спеціальних процедур.
Всього в установах виконання покарань і слідчих ізоляторах нараховується 5059 камерних приміщень. Кількість камер, передбачених для тримання засуджених до довічного позбавлення волі – 486. Кількість карцерних приміщень – 113. Кількість камер, передбачених для тримання осіб, засуджених до покарання у вигляді арешту – 101. Диференціація за підрозділами та установами, підпорядкованими Департаменту, додається.
Питання щодо визначення в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах кількості осіб, яких можна віднести до числа «стигматизованих» (соціально відторгнутих) осіб потребує проведення відповідного аналізу (дослідження) і додаткового моніторингу. На теперішній час нормативно-правовими актами не передбачено ведення відповідних обліків та збір статистичної інформації щодо кількості «стигматизованих» осіб.