Чим годують «на нулі»? Добовий польовий набір продуктів

Поділитися:

У максимальній наближеності до ворога їдалень немає. А воїнам, які постійно мають фізичне навантаження, треба харчуватися добре. Для поліпшення такої ситуації та подібних випадків уже давно в арміях світу існує спеціальний добовий набір харчів, який видається воїну.

 


 

Розпаковка ДПНП

 

У сучасній українській армії він називається «Добовий польовий набір продуктів» – скорочено ДПНП-Р. Цей набір існує в 7 варіантах: ДПНП-Р-8, ДПНП-Р-9, ДПНП-Р-10, ДПНП-Р-11, ДПНП-Р-12, ДПНП-Р-13 і ДПНП-Р-14.

 

Маса нетто цих харчових наборів є однаковою: 1897 грамів. Калорійність також майже однакова: 3501-3505ккал. Це свідчить про певну рівноцінність цих наборів. Виготовляються польові набори в Білоцерківському районі Київської області (точніше не будемо вказувати: хоч і не стратегічний об’єкт, але не треба).

 

Знайомий воїн, відчувши мою зацікавленість його харчуванням у польових умовах, передав один ДПНП-Р-9 на обстеження. Я провів простеньку домашню експертизу продуктів, які входять до складу цього польового набору.

 

Добовий польовий набір продуктів

Вміст пакету ДПНП-Р-9

 

Харчі містяться у темно-зеленому (як же в армії без зеленого кольору!) пакеті з цупкого поліетилену розміром 50 × 36 см. Для зручності переноски в поліетилені пакету є овальна виїмка. Вага брутто і нетто відповідає зазначеним параметрам. Всередині великого продуктового пакету знаходяться три менших зелених поліетиленових пакети: раціон сніданку, раціон обіду, раціон вечері. Все добре упаковано, нічого не пошкоджено.

 

Розрізаємо пакетики і робимо дегустацію їжі. В чотирьох реторт-пакетиках знаходяться:

 

  • суп гороховий з м’ясом свинини;
  • картопля з яловичиною, овочами та перцем солодким;
  • каша перлова з свининою, овочами та капустою;
  • каша гречана з яловичиною, овочами та перцем солодким.

 

Про смакові властивості продуктів

 

Вміст кожного реторт-пакета складає 350 грамів. Ось повна рецептура «каші перлової зі свининою, овочами та капустою»: м’ясо свинини знежиловане – 35%, вода питна, крупа перлова – 18%, капуста білоголова, жир топлений харчовий, морква, цибуля ріпчаста, сіль кухонна, петрушка сушена, кріп сушений, паприка, перець чорний мелений. Дуже солідно виглядає напис на реторт-пакеті.

 

Щоправда, одразу кидаються у вічі 2 цифри: м’ясо – 35%, а крупа перлова – 18%. Так не буває. Може навпаки? Розрізаємо реторт-пакет. Так і є: перловки багато, м’яса мало. Спробував визбирати м’ясо, всього нашкрябалося 35 грамів, тобто 10% од усього вмісту. Кашу не зважував, її багато. Шукаю заявлений великий перелік овочів у страві. Знаходжу тільки волосинки моркви та цибулі.

 

Треба перевірити смакові властивості продукту. Розігріваю на пательні. Куштую. Їсти не можу через насиченість страви топленим харчовим жиром. До речі, жир якого саме ґатунку (вищого, першого чи збірного) не вказано. Для того, щоб це дізнатися, необхідно проводити лабораторний аналіз або віддати на експертизу професійному дегустатору.

 

На цьому харчовому жирі невідомого ґатунку приготовлені каша гречана з яловичиною і картопля з яловичиною. Їсти неможливо все через той саме жир. Віддаю собаці й кішці. Вони з’їдають.

 

Суп гороховий з м’ясом свинини заправлений все тим же жиром топленим харчовим. Жиру занадто багато, він густими плямами плаває в супі. Дуже хотілося б знати думку нутриціолога про корисність або шкідливість такої їжі. На мою непрофесійну думку, шкідливість цього продукту переважає його користь.

 

Попередні висновки

 

До ДПНП-Р-9 входять галети – 3 упаковки по 50 грамів, 1 упаковка сухариків пшеничних – 50 грамів і 1 упаковка сухариків житніх – 50 грамів. Галети виготовлені в Житомирі, вони належної якості. А от сухарі, виготовлені у м. Костополі Рівненської області, страшенно віддають машинним мастилом. Їсти їх можна, але дуже неприємно. Або вони дуже старі, або виготовлені за допомогою неякісного жиру. Питання залишається відкритим.

 

Крім цього, до ДПНП-Р-9 входять вітамінізований яблучний джем – 20 грамів (вироблено у м. Києві) і мед натуральний квітковий – 20 грамів (вироблено у м. Києві). Ці продукти смачні та високої якості.

 

Також у наборі містяться 2 пакетика високоякісного чаю, пакетик кави, три пластикові ложки, серветки.

 

Якого проміжного висновку можна дійти? У радянській армії готували їжу на сумнозвісному комбіжирі. Десятки, якщо не сотні тисяч солдатів, зіпсували собі шлунок саме через цей комбіжир. Аж тут зараз, в українській армії маємо жир топлений харчовий невідомого ґатунку. Не хочу голослівно твердити, що це – новітній варіант комбіжиру. Можливо, це й не так. Але чи обов’язково готувати їжу саме на жирі такого ґатунку? Чи це є продовження традиції радянської армії?

 

Всім відома користь і поживність овочів і фруктів. Але ж у харчах для воїнів овочів так мало, а за своїм виглядом вони нагадують волосинки, від яких ні смаку, ні користі для організму немає.

 

Для порівняння: продуктовий набір воїна у Канаді

 

Я подивився, з чого складається сухий продуктовий набір воїна армії Канади. Ось деякі страви з цього набору: квасоля і сосиска, картопля і шинка, біфштекс, курка по-індійськи, спагетті з фрикадельками, індичка в соусі, хеш-браун з беконом. Є й національна квебекська страва – путін (наголос на другому складі).

 

Не куштував я канадський польовий продуктовий набір, не знаю його смакових властивостей. Але обережні побіжні висновки можна зробити. У стравах використовується не знежиловане м’ясо, а цілісний шмат м’яса (бекон, індичка, шинка) або готовий м’ясний продукт (сосиски, біфштекс). Гарнір – це найчастіше макаронні вироби або вироби з картоплі (хеш-браун – це наші картопляні оладки). З овочів маємо ціле овочеве рагу. Заправлені страви соусом або м’ясним бульйоном.

 

Безумовно, є всім відома різниця у фінансових можливостях Канади і України. Зрозуміло, що індичку в соусі нашим воїнам поки що не бачити. Але ж покращити добовий польовий набір продуктів, забувши назавжди принципи неякісного харчування радянської армії цілком можливо.

 

А поки покращенням раціону харчування бійців «на нулі» займаються волонтери. На власні очі я бачив в одному з волонтерських центрів Дніпра кілька холодильників, які вщент заповнені ковбасою. Є й інші продукти. Все це волонтери відвезуть саме «на нуль».

 

І насамкінець. Коли я після закінчення вишу служив офіцером-дворічником у радянській армії, то часто доводилося ходити в наряд начальником варти. Із собою в добовий наряд завжди брав свою їжу: рибну консерву, ковбасу, шоколад. З тієї їжі, яка видавалася на варту, я завжди залишав хлопцям першу й другу страви, якими б вони не були, а користувався тільки принесеним хлібом, кубиком вершкового масла і чаєм. З ДПНП-Р-9 я взяв би сьогодні до вартівні галети, мед, джем, каву і чай.