Віталій Романюк
Latest posts by Віталій Романюк (see all)
- Загадковий і величний «Дім невтішної вдови» на Лютеранській -
- Переваги військової кар’єри, або Не бійтеся отримати повістку -
- Меморіал працівникам органів внутрішніх справ, загиблим під час виконання службових обов’язків -
- Довбичка: від стародавніх часів до сьогодення -
- Голодомор 1932 – 1933 років. Геноцид українського народу -
Взагалі-то сучасне людство успішно розвиває новітні технології, в тому числі у медицині. Створюються вакцини та нові лікарські засоби, розробляються методики і протоколи лікування різних хвороб, які раніше були смертельними. Аж тут ми у ХХІ столітті спостерігаємо, як у центрі Києва висить банер, а на ньому – молитва, що нібито захищає від коронавірусу…
Небо карає – медицина рятує
Яка б хвороба не спіткала людину, церковники в усі часи твердили, що це кара божа за гріхи.
У П’ятій книзі Мойсея прямо сказано таке:
«Та станеться, коли ти не будеш слухатися голосу Господа, Бога свого, щоб додержувати виконання всіх Його заповідей та постанов Його, що я сьогодні наказую тобі, то прийдуть на тебе всі оці прокляття, і досягнуть тебе:
²¹ Приліпить Господь до тебе моровицю, аж поки вона не вигубить тебе з-над землі, куди ти входиш посісти її.
²² Ударить Господь тебе сухотами, і пропасницею, і запаленням, і гарячкою, і мечем, і посухою, і іржею, і вони будуть гнати тебе, аж поки ти не загинеш» (Повторення Закону, 28:21-22).
Один із християнських священників, Левістікус, називав хвороби «милосердним даром провидіння» та закликав людей не звертатися по допомогу до лікарів.
Спекулюючи на нещастях людей, церква намагалася перетворити віруючих на смиренних рабів, які терпляче прийматимуть усі прикрості, усі лиха земного життя, вважаючи будь-яке нещастя «милосердною божою карою».
Страшні епідемії, жорстокі хвороби уносили у минулому з року в рік десятки тисяч людських життів. Під час перебування України під російською імперською окупацією, наприклад, на чорну віспу хворіли близько 100 тисяч людей. Та замість щеплень церковники рекомендували звертатися до святих угодників і казали, що тут врятує лише молитва. Замість лікування проводили хресні ходи.
А скільки людей забирала у минулому чума! Лише у XV столітті ця хвороба, яку називали «чорною смертю», в Європі відібрала 25 мільйонів людських життів – майже чверть від усього тодішнього населення. І в ті лихі часи церква замість допомоги людям проповідувала, що Господь наслав чуму, аби покарати людську гординю.
Чума, холера, віспа, трахома, тиф, туберкульоз. Ці хвороби приносили у минулому великі страждання людям, які шукали порятунку від них і не знаходили. А церква, котра переконувала віруючих у тому, що «проти кари небесної боротися не можна», давала нещасним один рецепт: молитва – ваше спасіння, якщо Господь почує та змилостивиться.
Кому і як молилися від хвороб
Отже, аби лише одужати, хвора людина зверталася з молитвами до Бога чи до святих. Кожен зі святих вважався «фахівцем» з тієї чи іншої недуги. Якщо людина захворіла на віспу, належало молитися святому сповіднику Конону Ісаврійському. Від захворювання очей «допомагав» святий Лаврентій Римський. Від грижі церковники рекомендували звертатися до святого Артемія Антіохійського, а від кашлюка дотепер в Інтернеті поширюється «спеціальна» молитва до Іоанна Хрестителя.
Кращим «лікарським засобом» вважалася вода зі святих джерел і різноманітні реліквії святих, якими в достатній кількості володіли монастирі та церкви. Священники переконували віруючих у разі нездужання прикладатися до хреста, до ікон, до мощів святих угодників. Лише так, на думку служителів церкви, можна було зцілитися.
Чи допомагало це комусь? Ні, не допомагало. Впродовж багатьох століть хвороби уносили у могилу тисячі й мільйони людей. Та церква вперто боролася з намаганнями вчених-медиків розкрити таємниці хвороб і знайти засоби для їх лікування. Вона переслідувала лікарів, виливала на них потоки жахливих наклепів, піддавала їх тортурам. Голова католицької церкви папа Павло ІІ відкрито заявляв: «Релігія повинна знищити науку, тому що наука – ворог релігії».
Лікарі – жертви інквізиції
У 1548 р. видатний учений Андреас Везалій дав опис людського тіла і спростував учення церковників про те, що у жінок на одне ребро менше, ніж у чоловіків. За це відкриття церква засудила його. «Святі» інквізитори призначили для вченого покарання у вигляді смертної кари, що потім було замінено на паломництво до Єрусалиму та замолювання гріхів.
Церковники спалили на вогнищі іспанського лікаря Мигеля Сервета, який відкрив шлях руху крові від серця до легень і назад. Вони також піддали суду шотландського акушера, гінеколога та хірурга Джеймса Янга Сімпсона, коли він вперше запропонував застосовувати хлороформ для знеболювання пологів.
Та середньовічні мракобісні ідеї виявилися безсилими перед прогресом медичної науки. Медицина сміливо вступила у двобій із хворобами та добилася великих успіхів. Науковці розгадали причини виникнення багатьох захворювань. Вони встановили, що інфекційні хвороби спричиняють віруси та хвороботворні бактерії, а тому змогли винайти й засоби боротьби із цими невидимими ворогами людства.
З розвитком технічного прогресу перед медиками відкрилися широкі можливості для створення засобів протидії тим хворобам, які ще кілька століть тому вважалися невиліковними.
Протягом ХХ століття в Україні ліквідовані такі хвороби, як чума, холера, віспа. Вкрай рідко у наші дні фіксуються випадки захворювання на малярію. А всього лише на початку минулого століття на малярію хворіло до 12 мільйонів людей. Століття тому величезним лихом для українців був тиф. А зараз тільки наші батьки знають про цю хворобу зі спогадів своїх бабусь і дідів. Невже в цьому допомогла спільна молитва, що Господь Бог більше не карає людей цими хворобами?
Перемога над хворобами, що вважалися невиліковними
Ще у недалекому минулому невиліковною хворобою вважався туберкульоз. Скільки молодих життів він відібрав! Ще від середини ХХ століття медична наука озброїла лікарів ефективними засобами боротьби з туберкульозом – з’явилися пара-аміносаліцилова кислота (ПАСК), стрептоміцин, фтівазит, кріназол. А в наші часи лікування туберкульозу за допомогою комбінації таких препаратів, як ізоніазид, ріфампіцин, етамбутол і піразинамід займає всього шість місяців.
Сучасна медицина має у своєму арсеналі різноманітні лікарські засоби, що дозволяють ефективно боротися з багатьма захворюваннями. Одних тільки антибіотиків вітчизняного виробництва сьогодні застосовується величезна кількість – пеніциліни, цефалоспорини, монобактами, карбапенеми, макроліди та азаліди тощо. За їх допомогою медики лікують запалення легень, дифтерію, дизентерію, грип та інші хвороби. А в недалекому минулому ці хвороби були небезпечними для життя й часто спричиняли смерть дітей та дорослих. У нашій країні багато оздоровчих закладів – санаторіїв для лікування захворювань органів дихання, шлунково-кишкового тракту, проблем опорно-рухового апарату, суглобів тощо.
Крім загальної профілактики, провідну роль у боротьбі з інфекційними захворюваннями відіграють не піст і молитва, а щеплення, тобто використання мікробів-збудників для запобігання хворобам, які вони спричиняють. Вакцинація вже перемогла багато небезпечних хвороб – таких як віспа, чума, брюшний тиф. В середині ХХ століття завдяки щепленням вдалося зупинити епідемію поліомієліту. Зараз в Україні активно проводиться вакцинація проти COVID-19, і кожен може безкоштовно отримати щеплення, щоб захистити себе та своїх близьких.
Щоденний подвиг наших лікарів
Досягнення науки переконливо доводять необґрунтованість тверджень церковників про те, що заразні хвороби існують з волі сил небесних. Не піст і не молитва захищають від вірусів, а тяжка праця медиків, які досліджують причини виникнення інфекційних хвороб і розробляють засоби їх усунення.
Українські лікарі щодня демонструють велич науки. Наші хірурги сміливо проводять операції на серці – в тій царині, що раніше вважалася недоступною для втручання. Вони усувають серйозні проблеми з очима та відновлюють зір, проводячи операції із застосуванням надсучасних лазерних технологій. А християнська релігія розглядала сліпоту як велику кару Господа та вчила ставитися до сліпих як до грішників. Тільки Богові під силу зцілення сліпих, – вчили священники, – єдиним способом випросити милість є молитва.
Останнім часом нарешті значно підвищено заробітну плату наших медиків. Також було значно розширено перелік медичних послуг, які держава гарантує пацієнту безкоштовно. МОЗ України поставило перед медичною системою завдання зосередити зусилля на створенні засобів попередження й подолання таких хвороб, як рак, вірусні, серцево-судинні захворювання та інші небезпечні для життя недуги. Настане час, і ці хвороби не будуть страшні українцям.