Брацлавський млин

Поділитися:

Дещо про Немирів: Брацлавський млин.

 

Брацлавський млин

 

На виїзді з міста, вздовж траси Брацлавського напрямку, звідки і походить назва млина, стоїть одна з перших електростанцій в Україні. Електростанція побудована в комплексі з млином біля дамби над ставом, на березі річки Устя, в 1905 році.

 

 

Брацлавський млин працював з 1862 року, тип млина — водяний млин-крупорушка-олійня. Проект гідроелектростанції на основі мельничної дамби розробив чеський архитектор І. Стібрал, який працював у Немирові за запрошенням княгині Щербатової. Талановитий чех звів у Немирові палац, винокурню, дизельну електростанцію та критий ринок. Щоправда, електростанцію разом з млином, невід’ємною частиною якої він є, деякі краєзнавці приписують авторству іншого архітектора — Пехера. Місцевий млин-електростанція не найбільший, але є візитною карткою Немирова.

 

Брацлавський млин

 

 

Будівля має форми модернізованого центральноєвропейського бароко. Побудована чеськими майстрами у «празькому стилі». Кладка виконана з бутового каміння під розшивку швів з деталями з цегли (труби, фронтон), які надають різнорівневій будові більш живого силуету, що є характерним для архітектури Поділля кінця ХІХ — початку ХХ ст.

 

Брацлавський млин

 

Головний фасад млина зазнав спрощень за радянських часів, коли млин використовувався як складська будівля. До недавнього часу електростанція залишалась діючою. Але зараз планується її реконструкція і створення готельно-ресторанного комплексу.

 

Брацлавський млин

 

Читайте також:

Немирів

Палац княгині Щербатової (м. Немирів)