Віталій Романюк
Latest posts by Віталій Романюк (see all)
- Загадковий і величний «Дім невтішної вдови» на Лютеранській -
- Переваги військової кар’єри, або Не бійтеся отримати повістку -
- Меморіал працівникам органів внутрішніх справ, загиблим під час виконання службових обов’язків -
- Довбичка: від стародавніх часів до сьогодення -
- Голодомор 1932 – 1933 років. Геноцид українського народу -
У Дніпровському районі, на північ від Броварського проспекту, між Воскресенським і Північно-Броварським масивом у 1965 р. було закладено парк «Перемога» на базі існуючого лісового господарства.
Зелені насадження і курган Безсмертя
У роки Другої світової війни значна частина зелених насаджень, а також ліси й лісопарки навколо Києва були суттєво пошкоджені. В перші повоєнні роки розпочалася робота з відновлення цих парків, садів і озеленення пустирів. Площа парку «Перемога» становить 76 га.
Основним принципом системи зелених насаджень загального користування завжди має бути створення парків у всіх житлових районах. Про цей принцип, на жаль, часто забувають очільникі нашого міста, переслідуючи свої політичні амбіції та приватні інтереси. Адже чисельність населення столиці суттєво зросла, та й щільність житлової забудови збільшується абсоблюно непропорційно. В таких умовах дедалі складніше рівномірно розподіляти зелені насадження у місті, поліпшувати його мікрокліматичні умови. Але зараз вкрай необхідно збільшувати існуючі зелені масиви за рахунок реконструкції гаїв, інших зелених насаджень і посадки нових дерево-чагарникових порід у парках.
Перспектива головної алеї парку «Перемога» із широким зеленим партером завершується курганом Безсмертя.
Головний центр архітектурно-планувальної композиції парку добре проглядається з боку проспекту Визволителів і Північно-Броварського масиву.
Курган Безсмертя (архітектори О.К. Стукалов та О.О. Сницарев) було відкрито 21 червня 1967 р. на честь героїв, які віддали свої життя за свободу і незалежність України в роки Другої світової війни. Курган Безсмертя насипаний із землі, привезеної із солдатських і партизанських могил різних місцевостей нашої країни та інших країн Європи, зокрема з Яновських лісів Польщі, де проти гітлерівців боролися разом українські та польські партизани. В основі курган має форму п’ятикутної зірки.
Скульптурна композиція «Люди Перемоги» (автор – А. Моргацький) була встановлена у 2016 р. ініціативною групою киян за підтримки телеканалу «Інтер» і Організації ветеранів України.
Ще одна скульптурна композиція біля входу до парку – «Мати проводжає сина на війну»
Ландшафтні групи берез, кленів та декоративних чагарників вдало доповнюють зелені масиви із сосни.
У парку є майданчики атракціонів, декоративна водойма, побудовано велику будівлю для молоді, де і зараз проводяться вечірки на танцполі.
Меморіальна частина парку
Поряд на площі 7 га створено меморіальний парк героїв.
У парку героїв чільне місце зайняла алея прикордонників.
Скульптурна композиція «Мати-вдова» з граніту (робота А. Балога і К. Добрянського) в парку «Перемога» була відкрита у 2012 р.
На окремій ділянці парку розміщено зразки військової техніки періоду Другої світової війни.
Загалом у плануванні роботи зі створення і утримання парків слід прагнути того, щоб максимально наблизити житлові райони до приміських лісопарків, зв’язати їх зеленими артеріями магістралей, вулиць, смуг дерев і чагарників уздовж ліній автомобільних та електрифікованих доріг, які б склали єдиний зелений масив, що створює здорове природне середовище для мешканців, зберігаючи неповторний архітектурний ансамбль.