Ірина Кременовська
Latest posts by Ірина Кременовська (see all)
- Кліматична тематика як зброя проросійських пропагандистів (розбір форуму «Глобальный кризис. Ответственность» від МГР «АллатРа») -
- Патріотичний ребрендинг «АллатРа» чи стара гра у новій обгортці? -
- Зняти плівку обману, або Як позбутися реклами проросійської секти -
- Серія робіт «Faces of war» Тамари Качаленко присвячена пам’яті жертв катастрофи на Каховській ГЕС -
- Клірик УПЦ (МП) Микола Данилевич виправдовував російську агресію та розпалював релігійну ненависть -
Відповідно до абз. 3 ст. 32 Основ законодавства України про охорону здоров’я, з метою запобігання шкоди здоров’ю населення застосування гіпнозу, навіювання, інших методів психологічного і психотерапевтичного впливу дозволяється лише у місцях та в порядку, встановлених центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров’я.
Однак життя показує, що для деяких псевдорелігійних (і громадських теж) організацій закон, як кажуть, не писаний, бо вони фактично застосовують і методи наведення трансового стану, і різні психотехніки та форми гіпнозу. Таким займається «Нове покоління», таким займається «Відродження» тощо в порушення даних обмежень, коли застосовують дані методи у громадських місцях, які використовуються організацією або де орендовано приміщення для проведення подібних масових заходів. Вони прямо не називають це гіпнозом, а заходи проводяться під виглядом зібрань або молитовних практик.
Щодо «Відродження», то до Володимира Мунтяна ми з колегою спеціально ходили на «Молитву за здоров’я», й там нам вдалося багато чого побачити і зняти. Отже, на прикладі Духовного центру «Відродження», ми і будемо розбирати, як проводяться ці заходи.
Вони щоразу проходять за однаковим сценарієм і включають декілька обов’язкових етапів.
Перший етап. Заспокоєння публіки.
Що відбувається до початку заходів? Збирається народ у залі, всі займають свої місця. До речі, Палац спорту в м. Києві, де вони зазвичай проходять, розрахований на 10 тисяч місць. І всі вони були зайняті. Окремо акцентую на цьому увагу, аби ви розуміли масштаби охоплення аудиторії. А це потребує від організаторів і ведучих не тільки великого бажання, а й наявності відповідних знань з того, як заволодіти всією аудиторією та постійно утримувати її в керованому стані та контролювати.
Спочатку необхідно створити спокійну комфортну атмосферу перебування на зібранні. Для заспокоєння публіки застосовується виконання класичної спокійної музики. Красива негучна музика, освітлення, естетичне оформлення місця проведення розраховані на те, щоб налаштувати гостей на позитивний настрій, досягти відмежування від зовнішніх чинників і концентрації на тих подіях, які відбуваються у залі.
Другий етап. Вихід і вітальна промова ведучого.
Для привернення уваги присутніх «пастор» («апостол») Володимир Мунтян завжди зодягнений у костюм світлого (частіше білого) кольору. Під час своєї промови він постійно рухається сценою, що створює ефект маятника. А маятник є невід’ємним інструментом гіпнозу, за допомогою якого відбувається занурення учасників у стан легкого трансу. Цьому сприяють ефекти освітлення: вони сприймаються лише боковим зором і слугують меті ще більш глибокого занурення учасників у підсвідомий процес взаємодії з провідником.
Промова Мунтяна, виступи інших служителів культу (як і всі проповіді), ґрунтуються на методах, які належать до недирективних гіпнотичних технік. Що це означає?
Основна відмінність методів гіпнозу, що використовує Мунтян, від класичного (директивного) гіпнозу полягає в тому, що учасники заходів не усвідомлюють і не розуміють, що саме їм намагаються навіяти. Голос мовця – «апостола» Мунтяна створює ефект огортання, а увага слухача при цьому розсіюється.
Третій етап. Розігрів.
Публіку спочатку заспокоїли, налаштували на певну роботу, й тепер починається така собі «культурна програма» – вистави розважального характеру. Вони тривають протягом 20 – 30 хвилин і супроводжуються використанням ритмічної музики. Виступають танцювальні та співочі колективи, і кожна вистава завершується гучними оплесками зали. Варто сказати, що виступи підготовлено якісно – відчувається, що постановка відпрацьована досконало, що зі співаками й танцюристами займалися хореографи, професійні музиканти, що за цим стоїть копітка праця режисера, костюмерів, освітлювачів і цілої бригади помічників, які залишаються за кадром.
Усі виступи заплановано в такій послідовності, що характеризується наростанням емоцій і поступово створює ефект здіймання хвилі, яка накриває присутніх і максимально активізує їхню емоційну сферу.
Ритмічна музика, провідну роль у якій відіграють барабани, є важливою складовою інформаційно-психологічного впливу на волю і поведінку людей.
Ритм, який повторює ритм серця, діючи на підсвідомість, змушує всіх присутніх бути на «одній хвилі», створюючи ефект єднання.
Музичне супроводження та відеоряд, який транслюється на великому екрані, підібрані у формі періодичного різкого чергування спокійних ліричних ритмів з динамічними або агресивними відступами і приспівами, у результаті чого присутні одночасно налаштовуються на єдину хвилю та вводяться у стан трансу. Швидка зміна анімаційних картинок і сюжетів відеоряду, в поєднанні з «розірваним» гучним ритмом викликає в людини різке чергування почуттів: від налаштування на спокійний куплет – до екстремального шокового стану, що разом сприяє розхитуванню психіки людини, коли емоційна сфера починає превалювати над вольовою.
Використання гіпнотичної техніки рахунку нерідко буває завуальовано під виконання музичних творів відповідного змісту, наприклад: «Раз-два-три-четыре-пять, будем бога прославлять!».
Четвертий етап. Позитивізація, – назвемо це умовно таким терміном. передбачає подання інформації ведучим таким чином, що в ньому даний поточний захід тлумачиться як непересічна видатна подія. Висловлюється схвалення рішення учасників відвідати ці заходи, в емоційній формі згадуються попередні «дива зцілення» і далі йдеться про безмежні можливості, що нібито надає організація.
Такі настанови послаблюють здатність індивіда до критичного осмислення інформації та її аналізу.
Отже, на цьому четвертому етапі, що зосереджений навколо самої події, питання оздоровлення організму та досягнення довголіття традиційно є ключовим аспектом експлуатації почуттів присутніх (а так само – телеглядачів, які в той саме час переглядають онлайн трансляцію).
За допомогою позитивних настанов («всякое проклятье будут разрушено», «болезнь будет побеждена», «партнерство с Богом и чудеса – норма жизни») зала психологічно підготовлюється до вираження своєї вдячності за «дива», а фактично – до здійснення грошових внесків на користь організації. При цьому експлуатується не прагнення до самовдосконалення учасників, а їхні банальні лінь і жага отримати бажане швидко та без зусиль, тобто купити (здоров’я, допомогу і покровительство Бога, захист від невдач і негараздів, вирішення особистих проблем).
На цьому етапі також анонсуються наступні заходи і широко презентується така форма фінансового партнерства, як укладання «договору з Богом», що передбачає від «партнера» внесення відповідних сум грошових коштів і сплати частини від свого доходу.
П’ятий етап. Основна частина (назва умовна, і основною її можна назвати лише тому, що вона є найбільш тривалою за часом – до кількох годин).
Починаються оповідання про «дива зцілення», що мають яскраве емоційне забарвлення та передбачають активізацію емоційної сфери присутніх.
Як це працює? Механізм дії: кожна історія (або приклад з життя) супроводжується застосуванням такого маніпулятивного прийому, як звернення до анонімного авторитету. Тобто йдеться про персонажів, яких не можна знайти, неможна ідентифікувати і перевірити «факти» й обставини, котрі ведучий подає як правдиві.
На початку оповідання експлуатуються емоції співчуття і жалю до особи, про яку йдеться. Далі в будь-якій історії щоразу згадується про її страждання – в усіх подробицях: що, коли і як сильно боліло. Обов’язково буде сказано про повну неспроможність традиційної медицини подолати хворобу та водночас – про несподівану можливість потрапити на ті чи інші заходи від Духовного центру «Відродження». При цьому кілька разів повторюється ім’я Володимира Мунтяна – божого помазаника, «апостола», котрий «проповідував і молився», з легкістю «творив дива» та за кілька хвилин, прямо під час групового сеансу «зруйнував прокляття» і «позбавив від хвороби».
Свідчення від зцілених ідуть одне за одним, і все накручується, накручується, щоб ні в кого не було сумнів у тому, що за допомогою однієї лише молитви «апостола» можна вмить позбутися від болю та страждань, які так довго мучили.
Подібні оповідання та свідчення «очевидців» мають потужний вплив на емоційну сферу. Вони слугують засобом навіювання заздалегідь визначених організаторами форм поведінки: спонукати до пошуку проблем у власному стані здоров’я, відмовитися від засобів традиційного лікування та медичної допомоги, знайти можливість відвідати «молитву», стати «партнером Бога», зробити грошові внески на користь організації (це – головне) і таким шляхом одразу вирішити всі життєві проблеми.
Свідчення про дива, історії неймовірного зцілення ретельно відібрані та подані у потрібний момент – коли публіка підготовлена, коли її спочатку налаштували на єдину хвилю, а потім додатково цю хвилю підсилили за допомогою спецефектів і експлуатації емоційної сфери.
Самі по собі історії та приклади з життя є, на перший погляд, примітивними, але насправді дуже дієвими засобами впливу.
Вистави з показовим «зціленням» та оповідання свідчень «очевидців» здатні завдати суттєвої шкоди фізичному та психічному здоров’ю людини, спонукаючи її відмовитися від медичної допомоги у випадку наявності в неї захворювань, які потребують невідкладного втручання фахівців, та натомість втратити час, запустивши хворобу, а замість придбання необхідних медикаментів віддати значну суму коштів у вигляді пожертви (фактично – в дохід очільників організації).
Справа в тому, що особливо сильний вплив справляють історії, оповідання яких поєднано із застосуванням інших методів маніпулювання свідомістю, про які вже було сказано.
Шостий етап. Назад у минуле, або згадаймо сеанси Кашпіровського, адже ми дійшли до моменту, коли у нас особливо «помазані» будуть валятися непритомними на сцені.
На даному етапі у нас розгортається захоплююча вистава-дія. Вистава-дія, – будемо називати її так, відбувається за участю ключової постаті – «помазаника божого», «апостола» Володимира Мунтяна, котрий продовжує маніпулювання емоційною сферою та експлуатацію теми здоров’я.
Він знову виступає, але говорить швидше, інтонації й тон промови тепер змінилися, вони стали ще більш емоційними, а в голосі з’являються імперативні нотки та рішучість аж до екзальтації. Посилання на біблійні тексти й цитати тепер компілюються з оповіданням свідчень або історій про «зцілення» або «кардинальне покращення життя».
Як це працює, механізм дії: за допомогою насичення виступу яскравими евфемізмами присутнім навіюється спрощена до примітивізму ідея, що полягає в демонізації людських хвороб і життєвих негараздів. Усьому приписується потойбічне походження, а провина за їх виникнення перекладається на «духів хвороби», «відьом», «чаклунів» і вплив «прокляття».
У промові неодмінно має місце елемент залякування, роль якого відведено детальним згадкам про тяжкі та небезпечні хвороби, що перераховуються, з описом їх болісних симптомів: «Артроз! Я знаю, что здесь есть люди, которіе прішлі ко мнє с етой разламивающєй болью в костях! Язва желудка – ви усталі от етой постоянной тошноти і болі, когда невозможно есть. Астма! Не хватает воздуха! Геморрой!» – і так далі.
А тепер – трохи фізіології. В головному мозку людини активізується один і той самий тип нейронів – як під час особистого переживання болю або стану «сходження святого духа» (що насправді являє собою занурення у стан гіпнотичного трансу), так і під час спостереження за проявами болю або зануренням у транс інших. Дану властивість підсвідомості використовують для демонстрації «дива зцілення».
Володимир Мунтян, з притаманним йому артистизмом, у своїй промові здійснює професійну гру голосом та інтонаціями, що супроводжується різким переходом від м’якого звернення до аудиторії – до викрикування директивних настанов і команд («делайте прямо сейчас то, что не могли делать!»), якими здійснюється «вигнання духа хвороби».
Ефект застосування гіпнотичної техніки встановлення якорів досягається шляхом багаторазового повторення ключових слів: «именем Иисуса», «прямо сейчас», «исцеление», «полное восстановление», «Дух Святой касается вас», «коснись!», «тачч!» (від англ. touch, тут – доторкнися), «Алилуйя» («Халілюіа»), «примите свое чудо», «о, мой Бог», «прославим Бога», «Аминь» («Эмэн»).
На сцену виходять інші «служителі» та помічники «апостола», а також запрошуються присутні у залі. На цьому етапі широко застосовується участь підставних осіб, чиї ролі заздалегідь визначені: громадяни, що вдають хворих або демонструють інвалідність, під час вистави «одужують» і подають приклад іншим.
Кульмінацією вистави-дії є введення групи осіб у стан гіпнотичного трансу шляхом використання методу презентаційної візуалізації. В чому полягає даний метод? Увагу глядачів зараз прикуто до осіб, яким відведено роль «одержимих демонами». Усі в залі захоплено спостерігають за тим, як вони трясуться, голосно кричать, завивають або б’ються у конвульсіях.
Ведучий (пастор, «апостол») на сцені безпосередньо взаємодіє з кожною людиною та, під виглядом «вигнання демонів», застосовує до неї активні дії – штовхання у голову, що супроводжується гучним викрикуванням закликів «Именем Иисуса», від якого людина падає на підлогу в стані запаморочення.
Враховуючи те, що людина, котра відрізняється високою сугестивністю й нездатна раціонально осмислювати дані дії після застосованих до загальної групи попередніх маніпуляцій на етапах, які передували виставі, вже перебуває у дестабілізованому стані, й тому під впливом різкого подразника найлегше піддається навіюванням.
Учасники, що не увійшли в цей стан, імітують його. Масовий ефект досягається за рахунок притаманного всім людям конформізму: особи, які вже впали у стан зміненої свідомості, «заражають» цим інших, які підсвідомо починають віддзеркалювати поведінку більшості. Послідовно всі особи, що перебувають на сцені, опиняються на підлозі, де лежать нерухомо, допоки ведучий не виведе їх зі стану трансу.
Дана дія супроводжується і завершується демонстративним внесенням пожертв: по рядах пускають скриньку, в яку присутні кидають гроші, а дехто – золоті прикраси та інші цінності; на сцені теж стоїть столик, на який просто накидують купу грошей. В такий спосіб послідовники Мунтяна виражають свою вдячність за «диво». Вони демонструють показове завзяття в поширенні доктрини організації шляхом її фінансової підтримки.
А може, в цьому нема нічого поганого чи загрозливого? Хіба, провели виставу – зібрали гроші, хтось збагатиться, бідні ще більше збідніють…
Висновки. В чому полягає небезпека від таких заходів? Отже, підбиваючи підсумки, слід назвати кілька чинників, які є суттєвими.
- Застосування методів деструктивного інформаційно-психологічного впливу для введення у стан гіпнотичного трансу як на масову аудиторію, так і на окремих осіб здатне спричинити завдання шкоди фізичному та психічному здоров’ю, а так само – і майновому стану громадян.
- Консолідація (тобто зібрання, об’єднання) та концентрація на масових заходах, які проводяться організацією, груп осіб з підвищеною сугестивністю та схильних до фанатизму, кількість яких одночасно може сягати понад 10 тисяч людей, становить потенційну загрозу як публічному порядку, так і національній безпеці України загалом, адже ситуація може вийти з-під контролю, наслідком чого може стати загибель людей, масові заворушення та скоєння терористичних актів.
- Використання у культовій практиці організації засобів гіпнотичних технік для здійснення маніпулятивного впливу на волю і поведінку людей, що супроводжується встановленням контролю свідомості, здатне завдати невиправної шкоди фізичному здоров’ю послідовників культу або призвести до виникнення у них психічних розладів. Є таке поняття – постсугестивний генез, воно і описує даний стан, з якого надзвичайно складно, а інколи – неможливо повернути людину до нормального життя.
Читайте також:
Именем Украины: Мунтян снова избавляет от проклятий
Вшанування Бога фінансами: у що вірять послідовники Мунтяна
Перший зомбувальний: телеканал “Відродження”