Близька людина в секті – як діяти?

Поділитися:

Не слухайте тих, хто твердить, що визволити із секти нікого не вдастся. Титанові нерви, чудеса витримки та велика любов допоможуть вам зробити неможливе, якщо там опинилася близька вам людина і ви дійсно хочете їй добра.

 


 

Як би не було складно, не кидайте людину на призволяще

 

Часто трапляється так, що один член сім’ї залишає секту, а інші продовжують перебувати під її впливом. У таких випадках найголовніше – це не втрачати контакт. Звісно, якщо є така можливість. Деякі секти роблять усе, щоб унеможливити підтримання людиною зв’язків зі «світом»: зокрема у Свідків Єгови категорично заборонено спілкуватися навіть з рідними, які виключені з організації. Щодо таких колишніх адептів може застосовуватися позбавлення спілкування – жорстока кара, що спрямована на занурення людини у стан соціальної ізоляції. В основній масі інших сект можна знайти можливість підтримувати зв’язок, тому цей фактор відіграє вирішальну роль.

 

Або, наприклад, хтось із ваших батьків або друзів, ваша дружина, чоловік або дитина долучається до якоїсь організації (групи, руху іншої сумнівної спільноти), та відтоді в його (її) житті розпочинаються неприємні зміни. Про саму організацію ви наразі нічого не знаєте, але бачите, як сильно змінилася близька людина, що її поведінка та вчинки стали парадоксальними, дивними й такими, що викликають тривогу за її психічний стан.

 

Чи дійсно перед нами – секта?

 

Передусім, спочатку необхідно з’ясувати, чи дійсно ми маємо справу із сектою. Зміна в поведінці може бути викликана самими різними причинами – наприклад, захворюваннями ендокринної системи, дебютом психічного розладу або вживанням наркотичних і одурманюючих речовин, бо ці стани бувають дуже схожі між собою.

 

Якщо ви зібрали інформацію та бачите, що причиною всього стала якась культова псевдорелігійна чи громадська організація, тоді варто морально готуватися до складної та тривалої роботи. Її результат залежить від вашої наполегливості, витримки та щирого бажання допомогти людині, яка вам дорога.

 

Діяти імперативними методами, читати мораль тут марно. Це все одно, що намагатися відібрати цигарку в курця або пляшку в пияки, попутно читаючи нотації про шкоду для здоров’я. Ніхто не стане навіть слухати. Перебування в організації, де людина постійно піддається ідеологічній обробці («промиванню мозку») та/або бере участь у групових практиках і ритуалах, під час яких здійснюється розхитування психіки та максимально задіяна емоційна сфера – це теж окрема форма стійкої залежності, причому залежності психологічної.

 

Близька людина в секті

Ілюстрація з «культової» книги «Путь Дурака» (секта Костянтина Руднєва – Ашрам Шамбали)

 

На такі випадки ми зібрали для вас поради, складені людьми, котрі вже пройшли цей шлях. Тому хочу висловити велику вдячність дівчатам, які змогли врятуватися самі та допомогли визволити інших людей після перебування в одній з найбільш небезпечних сект світу – Ашрам Шамбали. Вони, сильні духом і вільні, поділилися власним досвідом повернення до життя.

 

Перевірені та доступні методи

 

Отже, якщо близька людина потрапила до секти, і ви хочете визволити її звідти:

 

  1. Ніколи не кажіть їй (йому), що це секта, і що ви негативно до цього ставитеся. Якщо не впевнені у своїх силах, не намагайтеся самі витягти людину із секти. Тим більше, не намагайтеся діяти силовими методами. Це гарантовано призведе до загострення стосунків і дистанціювання від вас. Найкраще знайти людину, яка має досвід роботи із жертвами культів – сектознавця або психолога. На цьому етапі ні за що не зізнавайтеся, що ви знайшли фахівця, що спеціалізується на виведенні людей із сект. Натомість тут слід діяти дуже обережно: просто скажіть близькій людині, що один ваш знайомий цікавиться організацією та хотів би до неї долучитися. Далі вже найскладнішу роботу краще довірити професіоналу.
  2. Дізнайтеся першопричину, чому ваша близька людина пішла до секти. Зазвичай цілком щасливі й задоволені життям особистості такими речами не цікавляться. Водночас, нерідко вони опиняються там за допомогою рідних і друзів, які втягнули їх до культу.
  3. Ви з’ясували основну причину відвідин людиною секти, і ви готові зробити спробу визволити її самостійно. Ніколи не критикуйте секту відкрито! Прикиньтеся, що вам цікава її діяльність, ідеологія. Дізнайтеся про організацію якомога більше, та логічно обґрунтованими питаннями починайте розхитувати логіку близького. Наприклад: якщо Ганна Фесун вміє лікувати фізичні та духовні рани жінок, тоді чому її феномен не вивчають у лабораторіях і саму цілительку не взяли на роботу до Міністерства охорони здоров’я України?
  4. Повалення авторитету «гуру» та культової групи. Найліпший спосіб це зробити – гумор. Вашою «зброєю» має стати іронія. Беззлобно висміюйте секту і жартуєте над тим, що там відбувається. Начебто ви такий неделікатний та нічого не розумієте. Є люди, що мають талант жартувати (не образливо), і коли вони починають веселити інших, то всі оточуючі не можуть стримати сміх. Запросіть (попередньо попередивши) таку людину. Коли сектант теж, поза волею, почне сміятися зі своєї секти, вважайте, що половину справи зроблено. Багато кого може здивувати те, що така серйозна тема подана в жартівливому іронічному стилі. Не показуйте, що ви боїтеся секти! Ви не повірите, як багато людей вдалося витягнути із сект у короткий термін одним лише цим прийомом іронічного знущання.
  5. Після того, як ви похитнули авторитет секти і знаєте причину, чому людина в ній опинилася, дайте їй те, чого вона хоче. Можливо, для цього вам доведеться пожертвувати своїми інтересами. Якщо людина належить до категорії тих, хто просто хочуть досягти «успішного успіху», переведіть її увагу на більш раціональні та безпечні варіанти.

 

* * *

 

Варто зауважити, що реабілітувати колишніх адептів набагато складніше, якщо в секті застосовувалися сексуальні практики. Тому до цієї теми ми ще не раз будемо повертатися в подальшому.