
Віталій Романюк

Latest posts by Віталій Романюк (see all)
- Загадковий і величний «Дім невтішної вдови» на Лютеранській -
- Переваги військової кар’єри, або Не бійтеся отримати повістку -
- Меморіал працівникам органів внутрішніх справ, загиблим під час виконання службових обов’язків -
- Довбичка: від стародавніх часів до сьогодення -
- Голодомор 1932 – 1933 років. Геноцид українського народу -
Селище Пирогово (Пирогів), розташоване на південній околиці нашої столиці, було обрано для розташування музею народної культури та побуту невипадково, адже воно має дуже давню історію.
З історії селища Пирогова
Задовго до того, як у Пирогові з’явився музей народної архітектури та побуту, цю територію ретельно досліджували історики та археологи. Під час археологічних розкопок тут було знайдено предмети доби бронзи (2 – 1 тис. до н.е.) та зарубинецько-корчуватської культури (3 ст. до н.е. – 1 – 2 ст. н.е.).

Дерев’яні вітряки
Пирогово знаходиться поблизу інших стародавніх поселень – Китаєвого, Голосієвого, Церківщини та Феофанії. За часів Київської Русі тут було споруджено укріплене городище.

Вхід до музею
Особливу наукову цінність Пирогове становить завдяки таким об’єктам, як комплекс місцевих печер і колодязь Антонія. Лабіринти печер дуже схожі з печерами Києво-Печерської лаври та Звіринця. Це були колишні підземні монастирі.

Селянська білена хатина, крита соломою
Значна частина території селища Пирогово була володінням Видубицького монастиря, а близько 350 десятин землі належало Софійському митрополичому будинку.

Місце для відпочинку
Від середини ХІХ ст. Пирогово стало казенним селищем. Тобто за законодавством тієї доби мешканці казенних селищ, на відміну від кріпаків, мали більше прав і формально вважалися вільними людьми, хоча фактично вони все одно були прикріплені до землі.

На території музею
А в 1969 році тут було відкрито Національний музей народної архітектури та побуту України.
Етнографічний музей просто неба
У Національному музеї народної архітектури та побуту України, площа якого сягає близько 120 га, встановлено понад 150 споруд – пам’яток українського народного будівництва XVI – XX ст., пам’ятки матеріальної та духовної культури різних епох з усіх областей України та Автономної Республіки Крим, згруповані відповідно до історико-етнографічного і географічного районування.

Вітряк на полі
Експозиція музею включає близько 400 різноманітних сільських будівель, які з документальною достовірністю сформовані майже в 100 архітектурно-етнографічних комплексах.

Традиційна українська хата
Лише незначна частина експонатів є копіями, що було реконструйовано за результатами наукових досліджень.

Вітряний млин
На сьогодні в музеї діє 7 експозицій:
- Наддніпрянщина;
- Поділля та Зона вітряків;
- Полісся;
- Українське село 60-70 рр. ХХ століття;
- Карпати;
- Полтавщина на Слобожанщина;
- Південна Україна.

Дерев’яна церква
Національний музей народної архітектури та побуту України знаходиться в Голосіївському районі Києва по вул. Тронька, 1. Дістатися сюди можна різними маршрутами. Наприклад, від станції метро «Іподром» – автобусами №№ 507 або 11 (автостанція «Південна»). Музей відчинено з понеділка по неділю з 09:00 до 18:00 год., робота експозицій – з четверга до понеділка (у вівторок і середу вони зачинені).